تفاهم‌نامه همکاری جهت تاسیس و راه اندازی شهر سلول در تبریز منعقد شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، پس از جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی نشستی با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و استاندار آذربایجان شرقی در تاریخ ۱۰ شهریورماه ۹۷، با هدف توسعه و گسترش فناوری سلول های بنیادی برگزار گردید. در این نشست تفاهم نامه همکاری راه اندازی شهر سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، توسط دکتر صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر جهانگیری مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی در حضور دکتر حمیدیه دبیر ستاد بعنوان ناظر طرح امضا شد.

پروژه شهر سلول آذربایجان شرقی نیز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز و استانداری آذربایجان شرقی با امضا تفاهم نامه بزودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. پروژه مذکور شامل مرکز شتابدهنده شرکت های دانش بنیان حوزه سلول های بنیادی و مهندسی بافت، بیمارستان سلول درمانی، باشگاه و موزه سلولی، مزرعه حیوانات آزمایشگاهی و GLP، بانک سلول و اتاق های تمیز  خواهد بود.

تاریخ انتشار:۹۷/۶/۱۲

دکتر ستاری در نشست شورای اداری آذربایجان شرقی: تبریز دارای ظرفیت بالقوه برای تبدیل شدن به شهر هوشمند و فناور است

ستاری در نشست شورای اداری آذربایجان شرقی:

تبریز دارای ظرفیت بالقوه برای تبدیل شدن به شهر هوشمند و فناور است
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: شهر تبریز با بهره‌مندی از توانمندی بومی خارق‌العاده همچون نیروی انسانی، مزیت‌های سرزمینی و فرهنگ کارآفرینی، دارای ظرفیت تبدیل شدن به یک شهر هوشمند و فناور برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در نشست شورای اداری استان آذربایجان شرقی با بیان این‌که ظرفیت‌های بومی استان آذربایجان شرقی می‌تواند در مسیر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان شکوفا شود، عنوان کرد: استان آذربایجان شرقی دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای است که می‌تواند در مسیر توسعه دانش‌بنیان قرار  بگیرد.
ستاری با اشاره به ظرفیت تبریز برای بدل شدن به شهر هوشمند افزود: این شهر با در اختیار داشتن دانشگاه‌های توانمند در پرورش نیروی انسانی خلاق، می‌تواند راه را برای تبدیل شدن تبریز به شهر هوشمند و فناور هموار کند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تأکید بر این‌که باید فرهنگ پارک‌های علم و فناوری در تمامی بخش‌های استان جاری شود، افزود: فرهنگ پارک علم و فناوری یک بستر برای شکوفایی ظرفیت‌های نیروی انسانی و مساعد کردن محیط کارآفرینی فراهم می‌کند و با ترویج این فرهنگ، امکانات و حمایت‌های لازم به صورت نرم‌افزاری و بدون هیچ‌گونه محدودیتی  در اختیار فعالان دانش‌بنیان و استارتاپی قرار می‌گیرد.
رییس بنیاد ملی نخبگان، رشد بیش از ۴۵۰ کسب و کار نوآور دانش‌بنیان و استارتاپی اطرف دانشگاه صنعتی شریف را الگوی موفقی از ترویج فرهنگ پارک علم و فناوری دانست و گفت: در یک شهر فناور و هوشمند، مراکز فن آوری، نوآوری و خلاقیت یعنی شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها مراکز رشد و شتابدهنده‌ها، در کنار معادن آن یعنی دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد و دانشگاه صنعتی شریف الگوی موفقی از این اتفاق است؛ همچنین پارک‌های علم و فناوری ، بدون محدودیت مکانی خدمات و تسهیلات را به شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های منطقه نوآوری شریف ارائه می‌کنند.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، ایجاد محیط مساعد کسب و کار را مهم‌ترین لازمه رشد اقتصاد دانش‌بنیان دانست و اظهار کرد: قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد محیط مساعد کارآفرینی و نوآوری است و در نتیجه حمایت از این شرکت‌ها، نسل جدیدی از کارآفرینان وارد فضای صنعت و اقتصاد کشور شده که در آینده‌ای نزدیک، بزرگ‌ترین و موفق‌ترین کسب و کارهای کشور خواهند بود.
رییس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان، جذب و ماندگاری نیروی انسانی نخبه و دانش‌‎آموختگان خلاق را وابسته به شکل‌گیری محیط کسب و کار دانست و افزود: آن‌چه سبب می شود تا دانشجویان نخبه را در استان های خود حفظ کنیم، محیط استان است و باید زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری برای رونق کسب و کارهای دانشگاهیان فراهم شود.
ستاری، با بیان این‌که در چنین محیطی دانشگاه‌ها بخشی از درآمد خود را از محل شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی و قراردادهای ارتباط با صنعت تأمین می‌کند، افزود: ارتباط دانشگاه و صنعت نیازمند کسب درآمد دانشگاه‌ها از محل فروش نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها است و دانشگاهی که صددرصد بودجه خود را از دولت می دریافت می‌کند نمی‌تواند در مسیر نوآوری و حل مشکلات جامعه گام بردارد.

تفاهم‌نامه شهر سلول منعقد شد
در ادامه این نشست با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و استان‌دار آذربایجان شرقی، با هدف توسعه و ترویج فناوری سلول های بنیادی تفاهم نامه همکاری راه اندازی شهر سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و استاندار آذربایجان شرقی،توسط رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی امضا شد.
پروژه مرکز جامع سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی و آغاز پروژه شهر سلول زمینه گسترش فناوری های پزشکی بازساختی و سلولهای بنیادی با پیشرفت فناوری‌ها این حوزه و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم می‌کند.

مرکز جامع که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حال توسعه است ،تا کنون موفق به تولید سه محصول ،تاسیس چهارشرکت دانش بنیان در حوزه سلولی و مهندسی بافت و آغاز چند کارآزمایی بالینی شده است.
پروژه شهر سلول آذربایجان شرقی نیز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز و استانداری آذربایجان شرقی با امضا تفاهم نامه بزودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.پروژه شهر سلول شامل مرکز شتابدهنده شرکتهای دانش بنیان حوزه سلولهای بنیادی و مهندسی بافت ،بیمارستان سلول درمانی، باشگاه و موزه سلولی،  مزرعه حیوانات آزمایشگاهی و GLP،  بانک سلول و اتاق های تمیز  خواهد بود.

تاریخ انتشار:۹۷/۶/۱۱

آخرین مهلت ارسال مقالات به سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ به پایان خواهد رسید


ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی با همکاری دانشگاه‌های کشور و به منظور ارتقای دانش اساتید و دانش آموختگان این حوزه “سومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی” را در محل سالن اجلاس سران با حضور ارزشمند کلیه فعالان حیطه مذکور اعم از مدیران و تصمیم‌سازان، اساتید، دانشجویان، محققین، شرکت‌های دانش‌بنیان، صاحبان صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی، محققان ایرانی مقیم خارج از کشور، محققان و دانشمندان بین‌المللی و سایر علاقه‌مندان این دانش راهبردی برگزار می‌نماید.

بخش کنگره بین‌المللی این جشنواره که از  ۷ تا ۱۰ آذر در محل سالن اجلاس سران میزبان مخاطبان خواهد بود بر ۱۲ محور اصلی استوار است که عبارتند از:

 1. فناوری های کاربردی در پژوهش‌های سلولهای بنیادی (Applied Technologies for Stem Cell Research)
 2. سلول‌ایمنی‌درمانی (Immune Cell Therapy)
 3. ژن‌درمانی و ویرایش ژنی (Gene Therapy and Gene Editing)
 4. اندام‌واره‌ها در مدلسازی بیماری‌ها و تکوین (Organoids in Disease Modeling and Development)
 5. پرتوانی و بازبرنامه‌نویسی (Pluripotency and Reprogramming)
 6. زیست مواد‌ها و تجهیزات (Biomaterials and Devices)
 7. مهندسی بافت (Tissue Engineering)
 8. بانک سلولی (Cell Banking)
 9. پیام‌رسانی سلولی و وزیکول‌های مشتق از سلول (Cell Signalling and Cell-Derived Vesicles)
 10. کارآزمایی‌های بالینی و مداخلات مبتنی بر پزشکی بازساختی (Clinical Trials and Regenerative Medicine Interventions)
 11. تجاری‌سازی محصولات مبتنی بر سلول و پزشکی بازساختی (Commercialization of Cell-Based and Regenerative Products)
 12. مسائل اخلاقی، قانونی و اجتماعی (Ethical, Legal and Social Issues)

بعلاوه، بعنوان بخشی از جشنواره و کنگره بین المللی، “اولین سمپوزیوم پیوند سلول های بنیادی خونساز ایران و فرانسه: تازه ها در درمان بیماری پیوند علیه میزبان(GvHD) ” از ۷ تا ۱۰ آذر در محل سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد و پژوهشگران می توانند مقالات پژوهشی خود در خصوص بیماری GvHD را از طریق وبسایت جشنواره ارسال نمایند (http://stemcellfestival.com/Default.aspx?PN=269).
لازم بذکر است، آخرین مهلت ارسال مقالات برای بخش کنگره بین المللی و سمپوزیوم بیماری پیوند علیه میزبان، “۱۵ شهریور ۱۳۹۷” به پایان خواهد رسید.

تاریخ انتشار: ۹۷/۶/۱۱

بازدید معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری به همراه هیئت همراه از مرکز جامع

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، دکتر سورنا ستاری – معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر مجید خدابخش- استاندار محترم استان آذربایجان شرقی، دکتر امیر علی حمیدیه– دبیر محترم ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و هیئت همراه صبح روز شنبه ۹۷/۶/۱۰  به منظور بررسی فعالیت های این مرکز از مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان بازدید نمودند.
طی این جلسه که با حضور برخی از مسئولین استانی از جمله روسای دانشگاه های تبریز و سهند ، مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، رئیس بنیاد ملی نخبگان و معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همراه بود، دکتر محمد رضا رشیدی – رئیس مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، گزارشی از دستاورد ها و عملکرد مرکز ارائه نمودند.
همچنین در این بازدید، مطالبی در خصوص برنامه بزرگ “راه اندازی شهر سلول” در شهر تبریز توسط آقای دکتر رشیدی از طرف دانشگاه علوم پزشکی تبریز و استانداری آذربایجان شرقی ارائه شد. این شهر به دنبال تفاهم نامه دانشگاه علوم پزشکی تبریز با استانداری و منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی به منظور رسیدن به اهدافی چون :
– استفاده بهینه از امکانات از طریق متمرکز نمودن زیر ساخت ها و منابع حمایتی از پروژه های اقتصادی سلولهای بنیادی
– ترجمان و انتقال سریع تر و روان تر دانش تولیدی در مراکز علمی- تحقیقاتی به کاربران و مشتریان به ویژه صنایع و مراکز تولیدی
– شناسایی و استفاده بهینه از ظرفیت های اعضای هیات علمی، محققین، دانش آموختگان و شرکت های نوپا ایجاد خواهد شد. پیش بینی شده است شهر سلول تبریز شامل بخش هایی مانند:

-مرکز خدمات بالینی و تخصصی سلول درمانی
-واحدهای علم و فناوری تخصصی در حوزه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت
-مزرعه حیوانات آزمایشگاهی
-بانک سلولی
-اتاقهای تمیز
-شرکت‌های دانش‌بنیان، مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌های تخصصی مجهز به امکانات و تجهیزات جامع و مراکز حمایت مالی و حقوقی از شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.تاریخ انتشار:۹۷/۶/۱۰

حضور دکتر پیمان کیهان ور، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به عنوان سخنران و داور برگزیدگان نهایی در استارتاپ ویکندتبریز

به گزارش روابط عمومی مرکز سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان از دفتر فناوری کارآفرینی و تجاری سازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مرکز نوآوری و شتابدهی آذربایجان، دکتر پیمان کیهان ور عضو هیئت علمی دانشکده علوم نوین پزشکی در استارتاپ ویکند تبریز به عنوان یکی از سخنرانان این رویداد سه روزه حضور خواهند داشت.

وی در سخنرانی خود با عنوان نحوه توسعه ایده، به ویژه ایده های استارتاپی با نگاه عملگرایانه به مفهوم نوآوری باز چسبروگ (OIS)خواهد پرداخت. همچنین او به عنوان یکی از سه داور نهایی این رویداد جهت انتخاب برگزیدگان نهایی به همراه استاد حسن اطاعت مدیر عامل شرکت ایده‌های نوین پارسیان و حامد صفر بخشایش بنیانگذار تاکسی یاب آنلاین قونقا  نقش آفرینی خواهد کرد.

قابل ذکر است، کیهان ور، فعال در حوزه توسعه استارتاپ ها بوده و بنیانگذار اولین رویداد جهانی استارتاپ ویکند سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی یا StemUp می باشد؛ که مقرر است برای سومین بار در آذرماه امسال همزمان با جشنواره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی به اجرا درآید. این رویداد برای اولین بار در کشور در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار گشته است.

علاقه مندان به فضای استارتاپی و ارزش آفرینی و نوآوری می توانند با شرکت در این رویداد علاوه بر کسب تجربه نسبت به توسعه ایده خود حضور موثرتری داشته باشند. این رویداد در تاریخ های چهارشنبه تا جمعه ۱۳ تا ۱۵ تیرماه برگزار خواهد گردید.

اطلاعات بیشتر در وب سایت swtabriz.com موجود می باشد.

دومین سمپوزیوم علمی “کاربرد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش، کبد و پانکراس” در تاریخ ۷ تیر ماه برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، دومین سمپوزیوم علمی “کاربرد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش، کبد و پانکراس” به همت مرکز تحقیقات گوارش، کبد و پانکراس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و با همکاری مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان (SCARM) در تاریخ ۷ تیر ماه  سال ۱۳۹۷در تبریز برگزارشد.

در این سمپوزیوم که به ریاست جناب آقای دکتر محمدحسین صومی و با حضور  جناب آقای دکتر حمیدیه دبیر ستاد توسه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد به آخرین نتایج علمی و دستاوردهای جهانی در راستای کاربرد پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی در تشخیص و درمان بیماری های گوارش، کبد و پانکراس پرداخته شد، در ضمن برای اولین بار در این همایش با تشکیل ایده بورد فرآیند نوآورانه حل چالش های موجود در بیماری های گوارش از طریق ایده پردازان و فناوران مورد اجرا قرار گرفت.

دبیر علمی این سمپوزیوم سرکار خانم دکتر علیزاده فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد و دبیر اجرایی آن جناب آقای دکتر کیهان ور متخصص نانوتکنولوژی و پزشکی بازساختی و قائم مقام مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان بودند.

در ابتدا دکتر محمد حسین صومی در این مراسم ضمن ارائه گزارشی از مسیر علمی  طی شده برای مرکز جامع سلول های بنیادی دانشگاه و اقدامات ارزنده در این مرکز، از افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه در ماه های آتی خبر داد. ایشان با بیان تجربیات مشابه مراکز علمی و تحقیقاتی دانشگاه های فرانسه، از افزایش اقبال کشورهای مختلف به مقوله سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و تولیدات سلولی و سرمایه گذاری های کلان در این حوزه  به عنوان مزیت رقابتی یاد نمود و تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز به واسطه زیرساخت های تامین شده و به پشتوانه حمایت اساتید متعهد می تواند محصولات مرتبط با این حوزه برای ارائه خدمات به جامعه را داشته باشد.

دکتر صومی با بیان مصادیق توانمندی های دانشگاه، انجام پیوندهای موفق اعم از  پیوند سلول های بنیادی خونساز ، پیوند قلب و پیوند کبد را مایه مباهات دانشگاه دانست و ابراز امیدواری نمود در آینده نزدیک با تلاش دوستان شاهد فرایند های  انتقال سلول ، تولید سلول و بافت نیز باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گفت : امیدوارم با توسعه  نوآوری های دانش بنیان بتوانیم  قسمتی از هزینه های جاری خود را بجای نفت از دانش، قدرت مغز و خلاقیت دانشمندان خودمان تامین نماییم.

دکتر حمیدیه با اشاره به برگزاری تعداد زیادی از سمپوزیوم های مختلف یک روزه مرتبط با حوزه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در استان های مختلف با همکاری دانشگاه های ذیربط هدف از ایجاد ستاد سلول های بنیادی در معاونت علمی و فناوری را توسعه و گسترش علوم و فناوری های سلول های بنیادی دانست و افزود: ترویج و توسعه منابع انسانی از اولویت های ستاد بوده و سپس گسترش مراکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و تجاری سازی و گسترش بازار محصولات این حوزه را نیز شایان ذکر فراوان دانست. وی با اشاره به رتبه ۳۱ کشور تا سال ۲۰۱۵ گفت: هم اکنون رتبه کشور در سال ۲۰۱۸ به عدد ۱۹رسیده است. وی همچنین از افزایش تعداد مراکز تحقیقاتی مرتبط با این حوزه در کشور خبر داد و رتبه کشور در این حوزه در منطقه را بالاتر از رژیم اشغالگر قدس برشمرد و  تعداد اعضای هیئت علمی فعال در این حوزه در مراکز تحقیقاتی مرتبط با این حوزه را نیز قابل ملاحظه دانست و گفت: گسترش شرکت های دانش بنیان در کشور موضوع مهمی است که بیش از ۷۰ شرکت در این حوزه مشغول به فعالیت شده اند که باعث اشتغال زایی  ۱۰۰۰ نفر شده است. وی تدوین آیین نامه سلول درمانی را یکی از اقدامات مهم ستاد برشمرد و اظهار داشت: تعداد مراکز پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیز به عدد ۱۷ رسیده است. دبیر ستاد، بحث اهمیت مطالعات پیش بالینی و استفاده از حیوانات آزمایشگاهی را علت راه اندازی مزرعه حیوانات در کرمان دانست که هم اکنون در حال گسترش محصولات این حوزه است.

در ادامه دکتر کیهان ور دبیر اجرایی سمپوزیوم توضیحاتی در زمینه توسعه و گسترش علوم همگرا و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی ارائه نمود و افزود: دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تلاش است تا به سمت دانشگاه نسل سوم حرکت کند. وی در مورد فعالیت ها و اقدامات صورت پذیرفته در حوزه سلول های بنیادی مواردی را ذکر نمود و گفت: باید موضوع فناوری های همگرا را جدی گرفت و به سمت تجاری‌سازی محصولات این حوزه حرکت کرد. وی از برتر بودن رتبه علمی مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد و علت آن را در تجاری کردن ایده های پژوهشی آن مرکز دانست دکتر کیهان ور راه اندازی مزرعه حیوانات در سطح کلان را لازمه انجام طرح‌های کلان ملی در حوزه های سلول های بنیادی دانست و افزود: استارتاپ ها نیز یک ایده خوب بوده که باعث ارزش آفرینی می شود.

در ادامه سخنرانان سمپوزیوم به ارائه سخنرانی خود از جمله سلول های بنیادی در بیماری های کبد، نقش سلول های بنیادی در درمان بیماری های پانکراس، نقش سلول های بنیادی مزانشیمال در بیماری های التهابی روده، استفاده از اگزوزوم ها در درمان بیماری های گوارشی، سلول های بنیادی مزانشیمال به عنوان اقدام درمانی بالقوه در بیماری سلیاک، کاربرد سلول های بنیادی در مشکلات انورکتال و بی اختیاری مدفوع، نقش سلول های بنیادی سرطان در سرطان های دستگاه گوارش، نقش سلول های توموری در گردش خون (CTC) در بررسی درمان و پیش آگهی سرطان های گوارش، نقش بیوراکتورها در تکثیر سلول های کبدی، مدل های حیوانی در توسعه درمان پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش و سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی حال و آینده پرداختند.

در ادامه، اولین رویداد چالشگاه (idea board)  در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور در راستای حل مشکلات و مسائل واقعی موجود در حیطه بیماری های گوارش، کبد و پانکراس به همت شرکت آرمان توسعه آذربایجان نوآور «آرتان» برگزار گردید که طی آن سوالات و مشکلات جهت ارائه ایده در راستای حل معضلات در قالب ۹ چالش مطرح گردیدند. چالش های مطرح شده عبارت بودند از:

 1. روش اندوسکوپی بدون درد
 2. دیسفاژی
 3. نارسایی پانکراس
 4. ریفلاکس معده به مری
 5. خونریزی از هموروئید
 6. دیورتیکول
 7. پولیپ
 8. یبوست و بی اختیاری مدفوع، دو سر طیف یک معضل
 9. سندروم روده تحریک پذیر IBS

 

اساتید حاضر در پنل Idea Board  ایده های ارسال شده توسط شرکت کنندگان را بررسی کرده و تعداد ۱۰ ایده را جهت ارائه انتخاب نمودند. ارائه دهندگان به مدت ۳ دقیقه به توضیح در مورد ایده خود پرداخته و سپس به سوالات داوران پاسخ دادند. پس از جمع آوری نظرات و امتیازات شرکت کنندگان توسط داوران، برندگان نهایی چالشگاه اعلام و لوح و جوایز آنها با حضور اساتید تقدیم گردید.

تاریخ انتشار:۹۷/۱۲/۹

برگزاری سه سمپوزیوم در حوزه سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی در طول ۳ هفته آتی با اهتمام ستاد سلولهای بنیادی

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذر بایجان از روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، یکصد و چهلمین و چهارمین جلسه شورای اجرایی ستاد با حضور دکتر حمیدیه دبیر ستاد، جمعی از مدیران و کارشناسان ستاد در تاریخ ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۷، در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.

در ابتدای جلسه، دکتر امیرخانی گزارشی از پیشرفت اقدامات اجرایی بخش های مختلف سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری‌های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی ارائه داد و وضعیت شرکت کنندگان و سخنرانان خارجی یا ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز بررسی شد. سپس، مظفرزاده گزارشی از آمار بازدید وبسایت جشنواره و تعداد ثبت نام و ارسال مقالات را ارائه داد و افزود: ارسال پوستر اصلی جشنواره و پوستر جایزه ملی به دانشگاه‌های سراسر کشور، بیمارستان‌ها، مراکز تحقیقاتی، انجمن ها و پژوهشگاه‌ها انجام گردیده است.

در ادامه، دکتر صیاد دبیر علمی “سمپوزیوم ژنتیک و سلول های بنیادی” از برگزاری این سمپوزیوم در ۱۴ تیرماه سال جاری در محل انستیتو پاستور تهران خبر داد و به تشریح جزئیات برگزاری این برنامه پرداخت. وی ابراز امیدواری کرد امتیاز بازآموزی برای این سمپوزیوم مورد تایید قرار گیرد. همچنین دکتر کیهانور از اقدامات صورت گرفته برای برگزاری “سمپوزیوم کاربرد سلولهای بنیادی و پزشکی در درمان بیماریهای گوارش، کبد و پانکراس” در ۷ تیرماه در محل دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گزارشی ارائه نمود و از برگزاری بخش ایده پردازی (Idea board) جهت یافتن راه حلی برای بیماریهای چالش برانگیز در حوزه بیماریهای گوارشی در حاشیه این سمپوزیوم خبر داد.  اولین سمپوزیوم اختلالات عضله، سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی نیز در پنجشنبه ۳۱ خرداد در محل سالن آمفی تئاتر بیمارستان شهید مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

در پایان این جلسه، یکی از افراد تیم فنی اپلیکیشن “شبکه سلول های بنیادی” گزارشی از روند پیشرفت این سامانه و اصلاح اشکالات آن ارائه داد و اعلام نمود نسخه دوم این نرم افزار در حال راه اندازی می باشد.

شایان ذکر است، سومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، ۳ لغایت ۱۰ آذر ۱۳۹۷ توسط ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برگزار خواهد شد.

تاریخ انتشار:۹۷/۳۶/۲۹

تامین مالی کسب‌وکارهای خلاق نیازمند راه‌کارهای نوآورانه است

ستاری در آیین پذیره نویسی صندوق سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران:

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در آیین پذیره نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه دانشگاه تهران در بورس  گفت: یکی از بخش‌های مهم زیست‌بوم کارآفرینی نحوه تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی است اما از آن‌جایی‌که متأسفانه تأمین مالی همواره به وام دادن تعبیر شده، آسیب‌های جدی متوجه این نوع از کسب و کارها شده است.

وی وابستگی شرکت‌های خلاق و فناور به وام را بزرگ‌ترین آسیب این کسب و کارها دانست و گفت: تامین مالی کسب و کارهای دانش‌بنیان از طریق وام به نتیجه نمی‌رسد و برای تامین مالی باید از روش‌های خلاقانه استفاده شود. همان‌طور که ماهیت این کسب و کارها مبتنی بر خلاقیت و نوآوری است.

ستاری، صندوق‌های پژوهش و فناوری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه را  مدلی مناسب برای تأمین مالی کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی برشمرد و افزود:با پیگیری‌های جدی در چند سال اخیر برای تحقق اجزای زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، ایجاد و پذیره‌نویسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار پیگیری شد و امروز در حالی پنجمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه وارد بورس می‌شود که ۱۳ صندوق مدارک خود را تکمیل و در آستانه ورود به این بازار هستند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به افزایش چشمگیر ظرفیت بانک‌ها در ارائه تسهیلات وام به شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ گفت: اگرچه بانک‌ها با ماهیت و سازوکار شرکت‌های دانش‌بنیان خدماتی و استارتاپی آشنایی چندانی ندارند اما می‌توانند با تجربه بالا در ارائه تسهیلات وام، به شرکت‌های دانش‌بنیانی که توانمندی بازپرداخت تسهیلات را دارند کمک شایانی کنند.

معاون علمی و فناوری گفت: خوشبختانه با ورود دانشگاه‌ها و بورس به عرصه تأمین مالی سد ریسک‌پذیری و حمایت مالی جسورانه  از شرکت‌های استارتاپی شکسته شده است و فرهنگ حمایت از خلاقیت‌ها که قدمتی چندهزارساله در تاریخ کشور ما دارد، با روشی نو و مطابق با سازوکارهای مالی امروزی احیا و دنبال می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با تأکید بر فرهنگ‌سازی حمایت از کسب و کارهای بومی گفت: تنومند شدن بسیاری از استارتاپ‌های غیر بومی حاصل فرهنگ نادرست عدم حمایت از فعالان داخلی است.

وی افزود:  در فضایی که کسب و کارهای خارجی مانند برخی پیام‌رسان‌ها آزادانه فعال هستند اما نمونه‌های بومی برای ادامه فعالیت با مشکلات و موانع فراوان مواجه می‌شوند، کسب و کار دانش‌بنیان بومی توانمندی رقابت پیدا نمی‌کند.

ستاری، کم‌توجهی به کسب و کارهای داخلی را حاصل کژفهمی و فرهنگ نادرست دانست و گفت: این‌که جنس بی‌کیفیت خارجی به راحتی وارد کشور می‌شود و مشتری پیدا می‌کند و از سوی دیگر، فضای مساعد کسب و کار و فعالیت برای کسب و کارهای بومی فراهم نیست، به فرهنگ غالب عدم حمایت از کارآفرین ایرانی بر می‌گردد و باید این رویه نادرست اصلاح شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، کسب و کارهای خدماتی و استارتاپ‌های بومی را یکی از اثرگذارترین زمینه‌ها برای بازگشت نخبگان به کشور دانست و افزود: باید همه کمک کنیم تا راه برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها هموار شود چراکه این کسب و کارها بزرگ‌ترین زیرساخت برای جذب و ماندگاری نخبگان کشور را فراهم کرده‌اند.

رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان تصریح کرد: این باور نادرست که استارتاپ‌ها و کسب و کارهای خدماتی بومی به جایی وابسته‌اند باید اصلاح شود و افتخارآفرینی جوانان خلاق و نوآور کشور در حوزه استارتاپ‌های خدماتی و شرکت‌های فناوری پیشرفته به خصوص در حوزه‌های نانو، زیست‌فناوری و سلول‌های بنیادی، اگرچه در آغاز راه اما قابل اعتنا و ارزشمند است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۳۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان و هزاران استارتاپ در سپهر اقتصاد دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند و به صورتی فزاینده نقش خود را در پیشرفت اقتصاد کشور پررنگ‌تر می‌کنند.

آغاز راه جدیدی در تأمین مالی ایده‌های خلاقانه دانشگاهی

محمود نیلی رئیس دانشگاه تهران نیز در این مراسم با اشاره به این‌که مسیر جدیدی برای ورود دانشجویان خلاق و صاحبان ایده به مسیر کارآفرینی و تولید ارزش افزوده ایجاد شده است گفت: دانشگاه تهران که پیش از این با ایجاد صندوق پژوهش و فناوری حمایت از ورود از مسیر دانش به کارآفرینی را در دستور کار خود داشته است، حرکت به سوی تأمین مالی ایده‌های خلاقانه را با ایجاد این صندوق سرمایه‌گذاری دنبال می‌کند.

شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با اشاره به پذیره نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم دانشگاه تهران گفت: پذیره نویسی این صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه، آغاز راهی برای دیگر دانشگاه‌ها است و به تمامی کسانی که در حوزه علم و فناوری صاحب ایده هستند نوید می‌دهد که زمینه سرمایه‌گذاری بر روی این ایده‌ها هموار شده است.

بر اساس این گزارش، آیین پذیره نویسی صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر یکم دانشگاه تهران با نماد تهران یک، به عنوان نخستین صندوق VC دانشگاهی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، رئیس دانشگاه تهران، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و نمایندگان بنگاه‌های تأمین سرمایه این صندوق پذیره نویسی شد و کار خود را در حوزه تأمین مالی ایده‌های خلاقانه دانشگاهی و فناور آغاز می‌کند.

تاریخ انتشار:۹۷/۳/۶