استفاده از ارگانوئیدها برای مطالعه سرطان

روندهای جهش یافتن پایه و اساس آغاز سرطان و پیشرفت آن است. الگوی این فرآیندها در ژنوم سلول های سرطانی ممکن است توجیه کننده اتیولوژی سرطان باشد و ارزش تشخیصی و همچنین پیش آگهی برای آن سرطان را دارد. در مطالعه جدیدی که بتازگی توسط تیم هانس کلورس از انستیتوی هوبرخت هلند در مجله معتبر ساینس به چاپ رسید، آنها توانستند راهکاری را برای یافتن منشاء سرطان آنهم با استفاده از رابطه ای که با الگوی جهش یافتگی دارد توسعه دهند. آنها از فناوریCRISPR/CAS9 برای حذف ژن های کلیدی ترمیم کننده DNA در ارگانویدهای کولون انسانی استفاده کردند، سپس آنرا ساب کلون نموده و در نهایت بطور کامل تعیین توالی نمودند. نتایج این مطالعه نشان داد تجمع جهش ها در ارگانویدهای فاقد ژن mlh1 که ژن ترمیم ناسازگاری بازها است  از طریق خطاهای تکراری هدایت شده و بطور دقیق مدلی از الگوهای جهش یافتگی سرطان های کولورکتالی است که  فاقد سیستم ترمیم ناسازگاری بازها می باشند. استفاده از چنین راهکاری در زمینه ژن nthl1 که  پروتئین ترمیم برش تک باز را کد می کند توانست الگوی خاصی از ردپای جهش یافتگی (الگوی ۳۰) را آشکار نماید که پیش از آن در یک مطالعه کوهورت سرطان پستان مشاهده شده بود. این گروه توانست نشان دهد که الگوی ۳۰ جهش می تواند حاصل جهش های NTHL1 لایه زایا ایجاد شود.

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۲۶

تولید رده جدیدی از سلول های بنیادی

محققان موسسه Wellcome Trust Sanger در U.K. و همکارانشان، آنچه را که به طور بالقوه می تواند یک سلول بنیادی همه توان(EPSCs) باشد و قادر است به هر نوع سلولی تمایز و تکثیر یابند را ایجاد کرده اند.

قبل از این پیشرفت، سلول های بنیادی موجود در دو رده اساسی – سلول های بنیادی جنینی(ES) و سلول های بنیادی پرتوان القائی (iPS) تقسیم می شدند. در تئوری، هر دو این رده های سلول های بنیادی می توانند به تعداد زیادی از سلول ها تکثیر یابند. با این حال، ES و  iPS محدودیت هایی دارند: آن ها قادر به تمایز و رشد به هر نوع سلول نیستند و فقط به رده های خاصی از سلول ها تبدیل می شوند.

از سوی دیگر، EPSCs  قادر به ایجاد هر نوع سلول هستند زیرا دارای ویژگی هایی شبیه به سلول های نخستین جنین هستند. در این مطالعه، موش ها مورد بررسی قرار گرفتند. این تیم اعتقاد دارند که می توانند EPSC های مشابه را در انسان ها و دیگر پستانداران نیز بکار گیرند.

محققان برای تولید سلول های EPSCs موش ، سلول های موش را از ابتدای مرحله رشد خود کشت دادند یعنی در مرحله ای که سلول تخم به توده های۴ سلولی یا ۸ سلولی تقسیم می شوند و هر کدام از این سلول ها قادرند به هر نوع سلول دیگری تمایز یابند. در مقابل، سلول های بنیادی جنینیمعمولا از مرحله توده ۱۰۰ سلولی به بعد اطلاق می شوند. علاوه بر این، محققان سلول های بنیادی جنینی و پرتوان القائی را تحت شرایط خاص بهEPSC ها تبدیل کرده و آن ها را تکثیر کردند. به طور خلاصه، آن ها توانستند روند تکامل سلول ها را به اولین رده سلولی برگردانند.

در حال حاضر پژوهشگران از سلول های بنیادی جنینی و پرتوان القائی بطور گسترده استفاده می کنند. آن ها امروزه قادر به تبدیل سلول های پوست به نورون های حرکتی، درمان طاسی و حتی آرام شدن روند پیری در موش ها با استفاده از سلول های بنیادی هستند. در واقع، پتانسیل استفاده از سلول های بنیادی در پزشکی بازساختی در حال حاضر بسیار بالا می باشد و اینک با ورود EPSC ها این پتانسیل بیشتر هم می شود. این EPSCs اولین سلول های بنیادی قادر به تولید تمام سه نوع سلول های بنیادی بلاستوسیست – سلول های متمایز شده از تخم لقاح یافته –می باشند.

Hiro Nakauchi از محققان دانشگاه استنفورد می گوید: این یک دستاورد فوق العاده است، کار با سلول های بسیار اولیه که می توانند هم سلول های جنینی و هم دیگر سلول های غیرجنینی را تشکیل دهند.

Reference: http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature24052.html?foxtrotcallback=true

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۲۶

ایجاد نهادهای قیمت‌گذار حوزه تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان ضروری است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری :

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت :با توجه به رشد روزافزون شرکت‌های دانش بنیان مشکل اصلی ما نبود نهادهای خصوصی اعتبارسنجی در کشور است .
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی رییس جمهوری ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نخستین نشست شورای سرمایه گذاری دانش بنیان اظهار کرد : با توجه به رشد چشمگیر شرکت های دانش بنیان ما باید زیر ساخت های لازم را در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و قیمت گذاری در این حوزه فراهم کنیم .
وی درادامه گفت : قیمت گذاری در حوزه تامین مالی کار بسیار سنگینی است که باید با فراهم کردن بسترها و زیرساخت های لازم این مشکل حل شود زیرا در حوزه دانش بنیان فرهنگسازی بسیار خوبی اتفاق افتاده و شرکت های دانش بنیان تشکیل شده اند اما با مشکل سرمایه گذاری مواجه هستند .
ستاری خاطرنشان کرد : نهادها و موسسات اعتبار سنجی در صورت ایجاد می توانند به قیمت گذاری و اعتبار سنجی دقیق و مناسب ایده ها و طرح های دانش بنیان کمک کنند زیرا در حال حاضر ما هنوز مقیاس دقیق و مناسبی برای ارزشگذاری طرح ها و ایده های دانش بنیان نداریم .

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به رشد پرسرعت استارتاپ ها در کشور اشاره کرد و گفت : با توجه به اینکه استارتاپ ها به سرعت درحال رشد و بالارفتن هستند به دلیل نبود سرمایه گذار مناسب آنها را با مشکلاتی مواجه کرده است و هنوز اکو سیستم و زیست بوم نوآوری و کارآفرینی درکشور ما  به طور کامل شکل نگرفته است و هنوز نواقصی دارد .
رییس بنیاد ملی نخبگان درادامه از بازگشت بسیاری از نخبگان به کشوربرای ایجاد استارتاپ ها یاد کرد وگفت : بسیاری از کسانی که استارتاپ های موفق داشته اند جزو افرادی هستند که از خارج از کشور بازگشته و در آنجا حقوق و مزایای خوبی داشته اند اما پس از بازگشت به ایجاد استارتاپ های موفق و فوق العاده در کشور دست یافته اند.
ستاری همچنین درادامه این نشست به ایجاد زیست بوم نوآوری و کارآفرینی توسط بخش خصوصی اشاره کرد و گفت : برخی از کسانی که شرکت های دانش بنیان ایجاد کرده اند هنوز با کسب و کارهای سنتی و قدیمی درگیر هستند ولی برخی از آنها درست برعکس ایده ها و طرح های بسیار موفق و عالی ارائه می کنند و به طور کلی سیستم کسب و کار سنتی را تغییر می دهند که تپ سی و الو پیک از نمونه های موفق این نوع کسب و کارها است .
وی با اشاره به این موضوع که با توجه به مشکلات موجود در حوزه کسب و کار دانش بنیان گفت : ما بالاخره موفق خواهیم شد و همین اتفاقات در حوزه بانکداری هم خواهد افتاد به طور مثال طرح آسان پرداخت یکی از همین موارد بوده است .
ستاری تاکید کرد : ما باید سازمان های مختلف را در حوزه سرمایه گذاری دانش بنیان درگیر  و ورود بخش خصوصی به این حوزه را داشته باشیم و از وام و مواردی از این قبیل فاصله بگیریم تا با افکار و جدید درحوزه سرمایه گذاری مشکل استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان را حل کنیم .

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۲۶

شرکت های استارت آپ به دنبال استفاده از سلول های بنیادی برای دست یافتن به راهی برای جاودان کردن جوانی

شرکت های استارت آپ به دنبال استفاده از سلول های بنیادی برای دست یافتن به راهی برای جاودان کردن جوانی

هنگامی که انسان در دوران کودکی بسر می برد نسبت به سلامت و سبک زندگی خود بی تفاوت است. با گذر زمان و افزایش سن، ناگهان پدیدار شدن یک فرورفتگی در خطوط زیبای چهره ممکن است باعث جلب توجه شده و نگرانی هایی را ایجاد کند. به یکباره ایجاد چین و چروک هایی روی صورت، ریزش و سفید شدن موها و از دست رفتن فرم جوانی بدن، نگرانی را در انسان افزایش می دهد. این موضوع باعث تلاش انسان جهت یافتن راهکارهایی منحصر به فرد و تکنیک هایی می شود که جوان مانی و همچنین سالم ماندن را بدنبال داشته باشد. با پیشرفت علم و فناوری بسیاری از استارت آپ ها در حال کاوش راه های مبارزه با پیری و یافتن جوانی ابدی هستند. پیری با مشکلات گریزناپذیری مانند از دست دادن شنوایی، کاهش بینایی، آرتریت، بیماری های قلبی و غیره تاثیر عمیقی در زندگی افراد می گذارد که این استارت آپ ها در تلاشند تا ریشه های این مشکلات را هدف قرار داده و ترمز چنین روندی را بکشند. این استارت آپ ها عبارتند از :

Unity Biotechnology که در سال ۲۰۰۹ در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا توسط Keith Leonard تاسیس گردید. این استارت آپ تاکنون توانسته سرمایه ۱۵۴ میلیون دلاری جذب کند و از فعالیت های آن بررسی روند پیری سلولی است.

Calico Life Sciences در سال ۲۰۱۳ در در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا تاسیس شد و مدیرعامل آن Arthur D. Levinson است. این استارت آپ تاکنون توانسته سرمایه ۵/۱ میلیارد دلاری جذب کند. در واقع این استارت آپ توسط Google پایه گذاری شد تا به مطالعه در زمینه بیولوژی پیری و راه های ضد پیری بپردازد.

Human Longevity در سال ۲۰۱۳ در در سن دیه گوی کالیفرنیا توسط Craig Venter تاسیس گردید یعنی همان کسی که دومین ژنوم انسانی را تعیین توالی نمود. این استارت آپ تاکنون توانسته سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری جذب کند و از لیست سرمایه گذاران آن می توان به ایلومینا اشاره کرد.

سایر این استارت آپ ها عبارتند از BioViva, Advancells, Insilico Medicine, Powervision, Elysium Health, Nuritas, Samumed, Opatra وBioquark که این آخری در حال استفاده از سلول های بنیادی بر روی افراد دچار مرگ مغزی است و تلاش دارد این افراد را به زندگی بازگرداند. سعی تمامی این استارت آپ ها که برخی از آنها سرمایه گزاران و پشتیبان های بسیار مطرح علمی و اقتصادی دارند دست یافتن به راهی برای جوان ماندن و درمان ضد پیری با استفاده از پزشکی بازساختی و یا روش های نوین دیگر است.

https://news.medgenera.com/12-top-antiaging-startups-chasing-eternal-youth

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۲۴

دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در آئین افتتاح چندین پروژه بزرگ بهداشتی و درمانی در تبریز(بیمارستان امام حسین (ع) هریس )

دکتر جهانگیری:

دکتر صومی یک انسان متخصص زبده و از مدیران موفق و در پیگیری امور مردم ، سریع هستند.

روز شنبه مورخه ۹۶/۷/۲۲ با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر بهداشت چندین پروژه بهداشتی درمانی در استان  افتتاح شد:
– راه دسترسی جنوبی دانشگاه(خیابان تلاش)
– اساختمان جدید دانشکده داروسازی
– مرکز پیوند اعضا در مرکز دانشگاهی امام رضا (ع)
– بیمارستانهای امام خمینی (ره) سراب
–  کلینیک تخصصی سراب
-بیمارستان امام حسین (ع) هریس
به گزارش روابط عمومی دانشگاه بیمارستان ۷۰ تخت‌خوابی هریس از طرح‌های مصوب سفر ریاست جمهوری بوده که در کم‌تر از دوسال احداث شده و با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بهره‌برداری رسید.
این بیمارستان جدیدالاحداث در سطح ۹ هزار مترمربع، با صرف اعتباری بالغ بر ۳۲ میلیارد تومان توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز احداث شده که دارای بخش‌های مختلفی از جمله بخش دیالیز، آزمایشگاه و اورژانس، داروخانه، درمانگاه تخصصی، رادیولوژی، بخش زایمان، اتاق‌های عمل، بخش‌های بستری، کودکان، مراقبت‎های ویژه، رادیولوژی و بخش‎های اداری است.
در این مراسم دکتر جهانگیری ضمن تقدیر از اقدامات انجام یافته گفتند:
ما از دکتر صومی خیلی شنیده ایم ، ایشان اگر کاری شروع می کنند با سرعت کارها را به فرجام میرسانند.. علاوه بر اینکه دکتر صومی یک انسان متخصص هستند ، و به بیان دکتر هاشمی جزو زبده های تخصصی کشور ما هستند در اثنا آن پیگیر امور مردم هم هستند .
معاون اول رئیس جمهور افزودند : قابل تقدیر است که یک بیمارستان را در ۱۸ الی۲۴ ماه ساخته و آقای دکتر هاشمی هم از هر نظر خیلی راضی هستند ؛ از نظر ساخت، امکانات، تجهیزات، داروها و …
تاریخ انتشار:۹۶/۷/۲۴

جایزه یک میلیون دلاری TEDCO برای پروژه های مرتبط با سلول های بنیادی

TEDCO، شرکت توسعه فناوری مریلند، به چهار شرکت و پژوهشگر بیش از یک میلیون دلار برای تحقیق در مورد سلول های بنیادی جهت اعتبارسنجی و تجاری سازی محصولات اعطا کرد.

شرکت های LifeSprout و RoosterBio بطور مشترک مبلغ ۶۰۰۰۰۰ دلار برای کمک به تجاری سازی محصولات مبتنی بر تکنولوژی سلول های بنیادی دریافت کردند. دو پژوهشگر نیز کمک های مالی را به مبلغ ۴۶۰،۰۰۰ دلار دریافت کردند تا به تأیید فن آوری هایشان کمک کنند.

Elias Zambidis محقق دانشگاه جان هاپکینز ، جایزه ای را برای کمک به اعتباربخشی و تجاری سازی یک محیط کشت جهت تولید یک کلاس جدید از سلول های بنیادی انسانی دریافت کرد.

این کمک های مالی توسط کمیسیون تحقیقات سلول های بنیادی مریلند از طریق صندوق تحقیقات سلول های بنیادی مریلند تأیید شد. دکترDavid Mosser رئیس این کمیسیون می گوید: جوایز اعطا شده نشان دهنده برخی از پیشرفت های علمی امیدوار کننده در پزشکی سلولی و بازساختی است.

TEDCO  همچنین یک فراخوان جدید برای تامین هزینه های مالی مرتبط با حوزه سلول های بنیادی منتشر کرد. این فراخوان شامل مجموع ۷ میلیون دلار برای پنج حوزه مرتبط با سلول های بنیادی یعنی تحقیق، اعتبارسنجی، تجاری سازی، بورس تحصیلی پس از دکتری و فعالیت های بالینی می باشد.

Reference: http://thedailyrecord.com/2017/10/05/tedco-awards-1-million-for-stem-cell-projects/

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۱۹

نیروی انسانی خلاق مهم‌ترین بازیگر میدان تحول اقتصادی است

ستاری در جمع فعالان اتاق بازرگانی ایران:

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، نیروی انسانی خلاق محور اصلی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است و آموزش و تربیت نیروی انسانی خلاق، کارآمد و اعتماد به نفس برای تحقق کسب و کارهای مبتنی بر نوآوری مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نشست با حضور هیئت رئیسه و رؤسای اتاق‌های بازرگانی و فعالان اقتصادی سراسر کشور، با بیان این‌که رشد اقتصاد دانش‌بنیان نیازمند زیست بوم کارآفرینی و نوآوری است اظهار کرد: مهم‌ترین ویژگی این شرکت‌ها فرهنگ جدیدی است که همراه خود دارند و خلاقیت، نوآوری و توانمندی فناورانه نیروی انسانی را محور خود قرار می‌دهند.

رئس ستاد فرهنگ سازی علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، با تأکید بر ضرورت آموزش خلاق به عنوان مهم‌ترین اساس تحول ساختار اقتصادی کشور بر محور نیروی انسانی افزود: برای ارائه نیروی انسانی خلاق و توانمند به عنوان مهمترین رکن اقتصاد دانش‌بنیان، فرهنگسازی و آموزش دارای نقشی محوری است اما آموزش و پرورش و آموزش عالی ظرفیت تربیت نیروی انسانی با اعتماد به نفس، خلاق و نوآور را ایجاد نکرده است.

ضرورت آموزش نیروی انسانی با اعتماد به نفس و خلاق

ستاری با اشاره به جهت‌گیری مراکز آموزشی برای تربیت نیروی انسانی خلاق به عنوان مهم‌ترین بازیگر میدان اقتصاد دانش‌بنیان کشور گفت: در دانشگاه‌ها نیز به واسطه تکیه اقتصاد بر منابع زیرزمینی به همین شکل برای تربیت نیروی انسانی خلاق، نوآور و با اعتماد به نفس برای کارآفرینی کم‌تر تلاش شد، چراکه بر پایه اقتصاد مبتنی بر منابع، دانشگاه‌ها تمام درآمد خود را از بودجه دولت تأمین می‌کردند اما با شکل‌گیری فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان و اصلاح روند پیشین، دانشگاه‌ها در حال حرکت به سوی ترتبیت نیروی خلاق با شکل دادن مراکز نوآوری و تأمین درآمد از محل سهم خود از شرکت‌های فناور هستند. چراکه اقتصاد دانش‌بنیان مستلزم وجود دانشگاه‌هایی است که بخش قابل توجهی از درآمد خود را از محل فروش فناوری و ارتباط با صنعت کسب کنند.

وی با اشاره به این‌که مفهوم شهر خلاق ضرورتی است که بر پایه آموزش مستمر و ایجاد زمینه‌های نوآوری مطرح می‌شود افزود: آموزش مربوط به یک دوره زمانی خاص نیست و هیچ محدودیتی برای آموزش جامعه وجود ندارد. تهران به عنوان یکی از زمینه‌های بکر برای خلق نوآوری ظرفیتی بکر برای شکل گیری شهر خلاق است و با حمایت معاونت علمی و شهرداری تهران، ایجادیک شهر خلاق برای بروز نوآوری و ایجاد ارزش افزوده پیگیری می‌شود.

تحول جدی به واسطه کسب و کارهای نوپا

ستاری با اشاره به توانمندی کسب و کارهای فناور و استارتاپ‌ها در لایجاد تحول ساختاری در بدنه اقتصادی و فرهنگی کشور گفت: کسب‌وکارهای فناور به خصوص در حوزه خدمات می‌توانند با نوآوری و کارآمدی خود ساختاری ناکارآمد اقتصادی را در هم بشکنند و ضمن رفع کاستی‌ها و چالش‌ها متناسب با نیاز جامعه ارزش افزوده بالا تولید کنند.

رشد فزاینده و تحولی یکی دیگر از ویژگی‌های استارتاپ‌ها بود که معاون علمی و فناوری به  اهمیت آن اشاره کرد و گفت: استارتاپ‌های موفق به طور میانگین هفته‌ای حدأقل ۱۰ درصد رشد را تجربه می‌کنند و نمونه‌های موفق این دست شرکت‌ها در حوزه خدمات که در کمتر از یک سال توانسته‌اند به رشدی بالا  برسند کم نیست. این دست شرکت‌ها می‌توانند ضمن حل مشکلات جامعه، با اصلاح ساختارهای نادرست و رفع محدودیت‌ها، قیمت‌ها را شفاف کنند و فضا را برای ارائه خدمات بهتر به سوی رقابت ببرند.

وی کسب و کارهای فناور را بهترین زمینه سرمایه‌گذاری سودآور دانست افزود: این کسب و کارهای نوآور و خلاق که بار ارائه مستمر نوآوری و خدمتی جدید، رشد فزاینده کسب و کار، پایین آمدن هزینه خدمات و ایجاد ارزش افزوده را به همراه دارند بهترین زمینه برای حضور سرمایه‌گذاران هستند اما باید با تعریف سازوکارها و الگوهای ارزش‌گذاری و اعتبارسنجی این کسب و کارها که خلاقیت نیروی انسانی مهم‌ترین سرمایه آن‌هاست، فرهنگ سرمایه‌گذاری جسورانه بر روی این کسب و کارها نهادینه شود.

رشد فزاینده کسب و کارهای نوآور

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به رشد قابل توجه شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌های پیشرفته گفت: در حوزه‌های فناوری‌های پیشرفته چون نانوفناوری و زیست‌فناوری ظرفیت بسیار خوبی داریم. به طور مثال در حوز زیست‌فناوری شرکت‌هایی فعال هستند که داروهای حساس را تولید می‌کنند و حجم صادرات این شرکت‌ها به کشورهای منطقه باز مرز یکصد میلیون دلار عبور کرده است، همچنین فروش شرکت‌های فعال در حوزه نانوفناوری با رشدی ۲برابری نسبت به سال پیش خود به بالای ۷۰۰ میلیارد تومان رسید.

رئیس بنیاد ملی نخبگان به توانمندی علوم انسانی در ایجاد ارزش افزوده مبتنی بر شرکت‌های فناور افزود: علاوه بر فناوری‌های پیشرفته، شرکت‌های فناور فعال در حوزه‌های نرم، صنایع خلاق و فرهنگی دارای ظرفیتی بالا برای خلق ارزش افزوده و حل مشکلات هستند اما باید سازوکار ارزش‌گذاری و معرفی این شرکت‌ها به عنوان ظرفیت‌های اقتصادی ایجاد شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، ظرفیت نیروی انسانی کشورمان را فرصتی برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: با تکیه بر این سرمایه ارزشمند که در اختیار کم‌تر کشوری در دنیا قرار دارد، در بسیاری از عرصه‌ها همچون نانوفناوری در رتبه چهارم قرار داریم و ایران جزو چهار کشور برتر در تربیت نیروی انسانی تحصیل کرده به شمار می‌رود همچنین بر مبنای گزارش آنکتاد از وضعیت علمی و فناوری ایران که نهادی زیرمجموعه  سازمان ملل به شمار می‌رود، کشورمان در شاخص‌های اثرگذار نیروی انسانی رشدی جهشی را تجربه کرده است اما باید با تقارن در رشد کسب و کار به موازات این عرصه، رشد نامتقاران میان تولید علم و کسب و کار اصلاح شود.

رشد فضای کسب و کار شرکت‌های دانش‌بنیان با  تعامل اتاق بازرگانی و معاونت علمی و فناوری

در ادامه این نشست، مهندس شافعی رئیس اتاق ایران و نایب رئیس و رؤسای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور و فعالان اقتصادی به بیان دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود در حوزه هرچه بهتر فراهم شدن زمینه رشد کسب و کارهای دانش‌بنیان پرداختند.

ضمن تأکید بر ضرورت توجه به فرآیند ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، اصلاح روندها و معیارهای ارزیابی این شرکت‌ها، انجام ارزیابی توسط شتاب‌دهنده‌ها و کسب و کارهای این حوزه مطرح شد.

فعالان اقتصادی حاضر در این نشست  با اشاره به نیاز تبیین شاخص‌های دانش‌بنیانی همچنین تخصص‌گرایی و ارتقای کیفی محصولات و خدمات، به ایجاد نهضتی برای جلب سرمایه‌گذاران و عرصه صنعت به کسب و کارهای دانش‌بنیان اشاره شد.

بازنگری در سرفصل‌های آموزش و پرورشی و دانشگاهی، به طوری که بر سرفصل‌های کارآفرینی و نوآوری توجه شود، توجه به ابزارهای تولید ارزش افزوده و تسهیل دسترسی جامعه به این ابزارها برای ردش کسب و کارهای خدماتی مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات، پیگیری فرآیند اقتصاد سبز با ارائه طرح جامع اقتصاد مبتنی بر حفظ محیط زیست توجه به ایجاد تعامل و بهره‌گیری از نقش بخش خصوصی در فرآیند اجرایی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان از دیگر محورهایی بود که توسط فعالان عرصه اقتصاد کشور با معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری محور تعامل و گفت‌وگو قرار گرفت.

در ادامه این نشست  زمینه ایجاد کمیته دائمی مشترک میان اتاق بازرگانی و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری برای پیگیری مستمر تسهیل فضای کسب و کار دانش‌بنیان، با حضور ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، محمود شیخ‌زین‌الدین معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری و دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب منابع و مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی دکتر ستاری را همراهی می‌کردند.

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۱۹

کارگاه تولید سلول های پرتوان القایی (iPSCs) و کابرد آنها در پزشکی بازساختی در SCARM برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی قطب آذربایجان، کارگاه تولید سلول های پرتوان القایی (iPSCs) و کابرد آنها در پزشکی بازساختی در دو بخش تئوری و عملی با حضور اساتید و دانشجویان از رشته های مختلف در این مرکز در تاریخ ۹۶/۷/۱۳ برگزار گردید.

در ابتدای کارگاه آقای دکتر امین احمدی به عنوان سخنران، مقدمه ای در رابطه با تاریخچه و تکامل سلول های پرتوان القایی (iPSCs) و کارآزمایی بالینی با  iPSCs  ارائه نمودند. پس از تایم پذیرایی و استراحت ایشان به توضیح اصول تئوری و عملی کار با ویروس (بیان ژن به واسطه ویروس ها) پرداختند.

در ادامه دکتر کیهان ور رییس کارگاه به توضیحات جامعی در رابطه با کاربرد سلول های پرتوان القایی (iPSCs) در پزشکی بازساختی و نیز راهکارهای لازم برای تجاری سازی محصولات مرتبط در این زمینه پرداختند.

در بخش عملی این کارگاه که در آزمایشگاه سلولی و مولکولی این مرکز برگزار شد، دکتراحمدی  به نحوه تولید و نگهداری سلول های iPSCs و کاربرد آنها در کارآزمایی های بالینی را به صورت عملی پرداختند. لازم به ذکر است گواهی شرکت در کارگاه نیز تا آخر همین هفته تحویل شرکت کنندگان خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۱۵