برگزاری کارگاه آموزشی تحول تحقیقات با فناوری ارگانوئید “مقدمه ای بر فناوری ارگانوئید”

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، کارگاه آموزشی تحول تحقیقات با فناوری ارگانوئید “مقدمه ای بر فناوری ارگانوئید”با همکاری شرکت ایده پردازان سنجش و دانش و مرکز جامع، با سخنرانی خانم دکترسعیده سلطانی در مورخه ۱۴۰۰/۰۵/۲۶ از ساعت ۱۱ الی ۱۲ برگزار خواهد شد.

 

برگزاری وبینار آموزشی الکتروریسی و کاربردهای آن در علوم پزشکی

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، وبینار آموزشی الکتروریسی و کاربردهای آن در علوم پزشکی با سخنرانی خانم دکتر مرجان قربانی در مورخه ۱۴۰۰/۱۲/۱۴ از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ برگزار خواهد شد.

 

برگزاری وبینار آینده نگاری پزشکی بازساختی و سلول درمانی

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، دپارتمان های آموزشی شرکت های دانش بنیان

 • زیست اندام یاخته آذربایجان « زایا »
 • آرمان توسعه آذربایجان نوآور «آرتان»
 • فناوران سپید جامگان (۳MED)

با همکاری شرکت « بُن زیست» و مرکز جامع دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار می نماید:

 

 سخنرانان کارگاه:

 • دکتر پیمان کیهان ور، مسئول کارگروه آینده نگاری کلان منطقه آمایشی ۲ کشور و عضو هیأت مدیره شرکت های دانش بنیان ARTAN و ZAYA
 • دکتر سید فرزاد محمدی، چشم پزشک و فوق تخصص قرنیه قطب علمی چشم پزشکی فارابی دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دکتر علیرضا شعاع حسنی، متخصص علوم سلولی کاربردی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • مهندس معید دهقانپور، مدیر عامل  شرکت دانش بنیان فناوران سپیدجامگان ۳MED

 

عناوین کارگاه:

 • آشنایی با مفهوم آینده نگاری و روندهای فناوری
 • ابر روندهای و آینده پزشکی
 • ابر روندهای و آینده سلول درمانی و پزشکی بازساختی
 • روندها و آینده دستگاه‌ها در سلول درمانی و پزشکی بازساختی
 • بررسی مورد آینده پزشکی بازساختی در چشم پزشکی

 

زمان کارگاه سه شنبه ۵ مرداد از ساعت ۱۶ الی ۱۹ در بستر آنلاین

لینک ثبت نام کارگاه :    workshop.tbzmed.ac.ir

لینک برگزاری دوره ها: dln-vc.tbzmed.ac.ir

تذکر: این کارگاه با توجه به گرنت اعطایی شرکت ZAYA به صورت رایگان برگزار شده و البته ثبت نام برای تمامی شرکت کنندگان الزامی است و منجر به دریافت گواهی معتبر خواهد گردید.

 

برگزاری سلسله کارگاه های سلول های بنیادی

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، سلسله کارگاه های سلول های بنیادی با همکاری پژوهش سرای شهید اکبرپور سرابی ناحیه ۴ تبریز و مرکز جامع، با سخنرانی آقای دکتر مرثضی کوثری نسب در مورخه ۱۴۰۰/۰۴/۲۲ در محل ساختمان پشمینه سابق- مجتمع تحقیق و توسعه دانشگاه در ساعت ۱۰ الی ۱۲ برگزار خواهد شد.

جهت شرکت در این کارگاه با شماره تلفن ۰۴۱۳۳۲۵۰۲۱۴ تماس حاصل فرمایید.

 

بازدید مدیر فناوری و تجاری سازی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی از مرکز جامع

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، دکتر حسین سلطانی نژاد – مدیر فناوری و تجاری سازی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، صبح روز چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۱۲، به منظور ارزیابی و بررسی پروژه مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان بازدید نمودند.

طی این بازدید که با حضور برخی از مدیران و اعضای شرکت های فناور و دانش بنیان مستقر در مرکز جامع همراه بود، ابتدا دکتر رشیدی – رئیس مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، گزارشی از برنامه ها و عملکرد مرکز ارائه نمودند.

در ادامه، یک بازدید جامع از کل مرکز و دفاتر شرکتهای فناور و دانش بنیان مستقر در مرکز جامع بعمل آمد که در طی آن اعضای شرکت ها به توضیح درباره روند تولید محصولات خود پرداختند.

که از بین ۳۲ طرح مصوب این مرکز، ۶ شرکت موفق به اخذ مجوز دانش بنیان برای محصول فناورانه خود شده اند و سه شرکت نیز در مرحله ثبت و ارزیابی برای دانش بنیاد شدن می باشند. همچنین یک محصول مجوز تولید از اداره کل تجهیزات اخذ نموده و دو محصول دیگر در مرحله نهایی اخذ مجوز می باشند.

قابل ذکر می باشد که ۷ محصول دیگر نیز در سامانه های TTAC و IMED جهت اخذ مجوز ثبت شده اند.

سپس با حضور در محل اتاق تمیز و بازدید از همه قسمت های مختلف آن، دکتر پروین اکبرزاده ناظر محترم اتاق تمیز در رابطه با بخش های مربوط به اتاق تمیز و برنامه های آتی دانشگاه در ارتباط با چگونگی بهره برداری از اتاق تمیز توضیحاتی را ارائه دادند.

 

 

 

بازدید معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری به همراه هیئت همراه از محل جدید مرکز جامع و اتاق تمیز

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، دکتر سورنا ستاری – معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری، به همراه هئیت همراه و نیز دکتر محمدرضا پور محمدی- استاندار محترم استان آذربایجان شرقی، و دکتر محمد حسین صومی– رئیس محترم دانشگاه روز سه شنبه ۲۵ شهریور ماه، با حضور در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، از چگونگی روند پیشرفت پروژه ­های مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان بازدید نمودند.

 

این پروژه شامل دو برنامه بزرگ ۱) محل جدید مرکز جامع و ۲) اتاق تمیز سلول درمانی بود.

محل جدید مرکز جامع، که در طبقه دوم مرکز آموزشی درمانی قلب و عروق شهید مدنی واقع شده است، متشکل از آزمایشگاه­ های تحقیقاتی، کارگاه­ های فناوری اختصاصی برای شرکت های دانش بنیان، دفاتر شرکت ­های فناوری و دانش ­بنیان، دفاتر نوآوری و شتابدهی، دفاتر محققین و دانشجوئی، سالن جلسات، و نیز بخش اداری است. طراحی و چیدمان این بخش ­ها طوری صورت پذیرفته است که امکان ارائه خدمات مورد نیاز برای حلقه ­های زنجیره از “ایده” تا “محصول” به صورت متمرکز فراهم گردیده است.

 

 

 

در این سفر، هم­چنین اتمام فاز اول اتاق تمیز سلول درمانی مرکز جامع نیز مورد بازدید قرار گرفت.

مجموعه مذکور که به طور عمده برای تهیه سلول با گرید درمانی در فضائی به مساحت حدود ۴۰۰ متر مربع طراحی و ساخته شده است، شامل اتاق تمیز با فضاهای کلاس B، کلاس B، کلاس D ، فضاهای CNC ، آزمایشگاه­ های کنترل کیفیت (میکروبیولوژی، آزمایشگاه بیوشیمی و سلولی)، انبار، پذیرش و اتاق کارشناسان می­ شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار:۹۹/۶/۲۹

یافته محققان در زمینه ارتباطات بین سلولی به کمک فناوری ارگانوئید

هدف قرار دادن آنزیمی که سیگنال های نگهدارنده سلول های بنیادی را مهار می کنند، پتانسیل بازسازی کنندگی روده پیر شده را مجددا جوان می سازد. این یافته می تواند راهی برای تسکین مشکلات گوارشی ناشی از پیری، کاهش عوارض جانبی درمان های سرطانی و کاهش هزینه های سلامتی در جوامع پیر از طریق افزایش ریکاوری باشد.

 این مطالعه جدید بر اهمیت برهمکنش های سلولی تاکید دارد. تغییرات درون یک سلول منجر به ترشح یک فاکتور پیری می شود که می تواند بوسیله داروها هدف قرار داده شود و در نتیجه منجر به مداخلات دارویی جذاب شود. کاهش نو شدن بافتی ناشی از پیری، موجب شده است که در یافتن دوز بهینه برای بسیاری از دوزهای معمولی چالش وجود داشته باشد.

هدف قرار دادن مهار کننده ای به نام Notum ممکن است راهی جدید را برای افزایش بازه درمانی و پیشبرد ریکاوری در جوامع با جمعیت پیر بالا ارائه دهد. محققین بر این باورند که علاوه بر هدف قرار دادن مستقیم Notum، فاکتورهای مربوط به شیوه زندگی مانند رژیم غذایی ممکن است ابزاری را برای کاهش Notum فراهم آورد و در نتیجه خودنوزایی و ترمیم بافت را بهبود ببخشد. با استفاده از روش های کشت ارگانوئیدی، محققین فنلاندی دریافته اند که عملکرد ضعیف سلول های بنیادی در ترمیم بافت روده پیر ناشی از سیگنال های نابجایی است که از سلول های مجاور موسوم به سلول های پانت دریافت می کنند. تکنیک های مدرن اجازه ارزیابی نگهداری بافت در سطح تک سلول را می دهد و نشان می دهد که چه نوع سلول هایی در کاهش عملکرد بافتی نقش دارد. جالب این که در این مطالعه مشخص شد که سلول های بنیادی جوان زمانی که در کنار سلول های پیر قرار می گیرند، ظرفیت خودنوزایی شان را از دست می دهند. اپی تلیوم روده به طور طبیعی بوسیله سلول های بنیادی خودنوزایی می کند که به فعالیت مسیر پیام رسانی Wnt متکی هستند. سلول های پیرامونی مولکول هایی را تولید می کنند که این مسیر را فعال می کند. این مطالعه نشان نمی دهد که طی پیری، سلول های پانت شروع به بیان یک مهار کننده Wnt ترشح شده موسوم به Notum می کنند. پروتئین Notum، لیگاند Wnt را از نظر آنزیمی در نیچ سلول های بنیادی غیر فعال می کند و پتانسیل بازسازی کنندگی سلول های بنیادی روده ای را کاهش می دهد. با این حال، مهار دارویی Notum فعالیت سلول های بنیادی را مجددا جوان می سازد و ریکاوری جانوران پیر را بعد از تیمار با یک داروی شیمی درمانی متداول که عوارض جانبی زیادی روی روده می گذارد، بهبود می بخشد.

Reference:http://www.nature.com/articles/s41586-019-1383-0