آخرین مهلت ارسال مقالات به سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ به پایان خواهد رسید


ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی با همکاری دانشگاه‌های کشور و به منظور ارتقای دانش اساتید و دانش آموختگان این حوزه “سومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی” را در محل سالن اجلاس سران با حضور ارزشمند کلیه فعالان حیطه مذکور اعم از مدیران و تصمیم‌سازان، اساتید، دانشجویان، محققین، شرکت‌های دانش‌بنیان، صاحبان صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی، محققان ایرانی مقیم خارج از کشور، محققان و دانشمندان بین‌المللی و سایر علاقه‌مندان این دانش راهبردی برگزار می‌نماید.

بخش کنگره بین‌المللی این جشنواره که از  ۷ تا ۱۰ آذر در محل سالن اجلاس سران میزبان مخاطبان خواهد بود بر ۱۲ محور اصلی استوار است که عبارتند از:

 1. فناوری های کاربردی در پژوهش‌های سلولهای بنیادی (Applied Technologies for Stem Cell Research)
 2. سلول‌ایمنی‌درمانی (Immune Cell Therapy)
 3. ژن‌درمانی و ویرایش ژنی (Gene Therapy and Gene Editing)
 4. اندام‌واره‌ها در مدلسازی بیماری‌ها و تکوین (Organoids in Disease Modeling and Development)
 5. پرتوانی و بازبرنامه‌نویسی (Pluripotency and Reprogramming)
 6. زیست مواد‌ها و تجهیزات (Biomaterials and Devices)
 7. مهندسی بافت (Tissue Engineering)
 8. بانک سلولی (Cell Banking)
 9. پیام‌رسانی سلولی و وزیکول‌های مشتق از سلول (Cell Signalling and Cell-Derived Vesicles)
 10. کارآزمایی‌های بالینی و مداخلات مبتنی بر پزشکی بازساختی (Clinical Trials and Regenerative Medicine Interventions)
 11. تجاری‌سازی محصولات مبتنی بر سلول و پزشکی بازساختی (Commercialization of Cell-Based and Regenerative Products)
 12. مسائل اخلاقی، قانونی و اجتماعی (Ethical, Legal and Social Issues)

بعلاوه، بعنوان بخشی از جشنواره و کنگره بین المللی، “اولین سمپوزیوم پیوند سلول های بنیادی خونساز ایران و فرانسه: تازه ها در درمان بیماری پیوند علیه میزبان(GvHD) ” از ۷ تا ۱۰ آذر در محل سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد و پژوهشگران می توانند مقالات پژوهشی خود در خصوص بیماری GvHD را از طریق وبسایت جشنواره ارسال نمایند (http://stemcellfestival.com/Default.aspx?PN=269).
لازم بذکر است، آخرین مهلت ارسال مقالات برای بخش کنگره بین المللی و سمپوزیوم بیماری پیوند علیه میزبان، “۱۵ شهریور ۱۳۹۷” به پایان خواهد رسید.

تاریخ انتشار: ۹۷/۶/۱۱

بازدید معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری به همراه هیئت همراه از مرکز جامع

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، دکتر سورنا ستاری – معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر مجید خدابخش- استاندار محترم استان آذربایجان شرقی، دکتر امیر علی حمیدیه– دبیر محترم ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و هیئت همراه صبح روز شنبه ۹۷/۶/۱۰  به منظور بررسی فعالیت های این مرکز از مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان بازدید نمودند.
طی این جلسه که با حضور برخی از مسئولین استانی از جمله روسای دانشگاه های تبریز و سهند ، مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، رئیس بنیاد ملی نخبگان و معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همراه بود، دکتر محمد رضا رشیدی – رئیس مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، گزارشی از دستاورد ها و عملکرد مرکز ارائه نمودند.
همچنین در این بازدید، مطالبی در خصوص برنامه بزرگ “راه اندازی شهر سلول” در شهر تبریز توسط آقای دکتر رشیدی از طرف دانشگاه علوم پزشکی تبریز و استانداری آذربایجان شرقی ارائه شد. این شهر به دنبال تفاهم نامه دانشگاه علوم پزشکی تبریز با استانداری و منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی به منظور رسیدن به اهدافی چون :
– استفاده بهینه از امکانات از طریق متمرکز نمودن زیر ساخت ها و منابع حمایتی از پروژه های اقتصادی سلولهای بنیادی
– ترجمان و انتقال سریع تر و روان تر دانش تولیدی در مراکز علمی- تحقیقاتی به کاربران و مشتریان به ویژه صنایع و مراکز تولیدی
– شناسایی و استفاده بهینه از ظرفیت های اعضای هیات علمی، محققین، دانش آموختگان و شرکت های نوپا ایجاد خواهد شد. پیش بینی شده است شهر سلول تبریز شامل بخش هایی مانند:

-مرکز خدمات بالینی و تخصصی سلول درمانی
-واحدهای علم و فناوری تخصصی در حوزه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت
-مزرعه حیوانات آزمایشگاهی
-بانک سلولی
-اتاقهای تمیز
-شرکت‌های دانش‌بنیان، مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌های تخصصی مجهز به امکانات و تجهیزات جامع و مراکز حمایت مالی و حقوقی از شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.تاریخ انتشار:۹۷/۶/۱۰

دومین سمپوزیوم علمی “کاربرد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش، کبد و پانکراس” در تاریخ ۷ تیر ماه برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، دومین سمپوزیوم علمی “کاربرد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش، کبد و پانکراس” به همت مرکز تحقیقات گوارش، کبد و پانکراس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و با همکاری مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان (SCARM) در تاریخ ۷ تیر ماه  سال ۱۳۹۷در تبریز برگزارشد.

در این سمپوزیوم که به ریاست جناب آقای دکتر محمدحسین صومی و با حضور  جناب آقای دکتر حمیدیه دبیر ستاد توسه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد به آخرین نتایج علمی و دستاوردهای جهانی در راستای کاربرد پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی در تشخیص و درمان بیماری های گوارش، کبد و پانکراس پرداخته شد، در ضمن برای اولین بار در این همایش با تشکیل ایده بورد فرآیند نوآورانه حل چالش های موجود در بیماری های گوارش از طریق ایده پردازان و فناوران مورد اجرا قرار گرفت.

دبیر علمی این سمپوزیوم سرکار خانم دکتر علیزاده فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد و دبیر اجرایی آن جناب آقای دکتر کیهان ور متخصص نانوتکنولوژی و پزشکی بازساختی و قائم مقام مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان بودند.

در ابتدا دکتر محمد حسین صومی در این مراسم ضمن ارائه گزارشی از مسیر علمی  طی شده برای مرکز جامع سلول های بنیادی دانشگاه و اقدامات ارزنده در این مرکز، از افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه در ماه های آتی خبر داد. ایشان با بیان تجربیات مشابه مراکز علمی و تحقیقاتی دانشگاه های فرانسه، از افزایش اقبال کشورهای مختلف به مقوله سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و تولیدات سلولی و سرمایه گذاری های کلان در این حوزه  به عنوان مزیت رقابتی یاد نمود و تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز به واسطه زیرساخت های تامین شده و به پشتوانه حمایت اساتید متعهد می تواند محصولات مرتبط با این حوزه برای ارائه خدمات به جامعه را داشته باشد.

دکتر صومی با بیان مصادیق توانمندی های دانشگاه، انجام پیوندهای موفق اعم از  پیوند سلول های بنیادی خونساز ، پیوند قلب و پیوند کبد را مایه مباهات دانشگاه دانست و ابراز امیدواری نمود در آینده نزدیک با تلاش دوستان شاهد فرایند های  انتقال سلول ، تولید سلول و بافت نیز باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گفت : امیدوارم با توسعه  نوآوری های دانش بنیان بتوانیم  قسمتی از هزینه های جاری خود را بجای نفت از دانش، قدرت مغز و خلاقیت دانشمندان خودمان تامین نماییم.

دکتر حمیدیه با اشاره به برگزاری تعداد زیادی از سمپوزیوم های مختلف یک روزه مرتبط با حوزه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در استان های مختلف با همکاری دانشگاه های ذیربط هدف از ایجاد ستاد سلول های بنیادی در معاونت علمی و فناوری را توسعه و گسترش علوم و فناوری های سلول های بنیادی دانست و افزود: ترویج و توسعه منابع انسانی از اولویت های ستاد بوده و سپس گسترش مراکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و تجاری سازی و گسترش بازار محصولات این حوزه را نیز شایان ذکر فراوان دانست. وی با اشاره به رتبه ۳۱ کشور تا سال ۲۰۱۵ گفت: هم اکنون رتبه کشور در سال ۲۰۱۸ به عدد ۱۹رسیده است. وی همچنین از افزایش تعداد مراکز تحقیقاتی مرتبط با این حوزه در کشور خبر داد و رتبه کشور در این حوزه در منطقه را بالاتر از رژیم اشغالگر قدس برشمرد و  تعداد اعضای هیئت علمی فعال در این حوزه در مراکز تحقیقاتی مرتبط با این حوزه را نیز قابل ملاحظه دانست و گفت: گسترش شرکت های دانش بنیان در کشور موضوع مهمی است که بیش از ۷۰ شرکت در این حوزه مشغول به فعالیت شده اند که باعث اشتغال زایی  ۱۰۰۰ نفر شده است. وی تدوین آیین نامه سلول درمانی را یکی از اقدامات مهم ستاد برشمرد و اظهار داشت: تعداد مراکز پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیز به عدد ۱۷ رسیده است. دبیر ستاد، بحث اهمیت مطالعات پیش بالینی و استفاده از حیوانات آزمایشگاهی را علت راه اندازی مزرعه حیوانات در کرمان دانست که هم اکنون در حال گسترش محصولات این حوزه است.

در ادامه دکتر کیهان ور دبیر اجرایی سمپوزیوم توضیحاتی در زمینه توسعه و گسترش علوم همگرا و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی ارائه نمود و افزود: دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تلاش است تا به سمت دانشگاه نسل سوم حرکت کند. وی در مورد فعالیت ها و اقدامات صورت پذیرفته در حوزه سلول های بنیادی مواردی را ذکر نمود و گفت: باید موضوع فناوری های همگرا را جدی گرفت و به سمت تجاری‌سازی محصولات این حوزه حرکت کرد. وی از برتر بودن رتبه علمی مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد و علت آن را در تجاری کردن ایده های پژوهشی آن مرکز دانست دکتر کیهان ور راه اندازی مزرعه حیوانات در سطح کلان را لازمه انجام طرح‌های کلان ملی در حوزه های سلول های بنیادی دانست و افزود: استارتاپ ها نیز یک ایده خوب بوده که باعث ارزش آفرینی می شود.

در ادامه سخنرانان سمپوزیوم به ارائه سخنرانی خود از جمله سلول های بنیادی در بیماری های کبد، نقش سلول های بنیادی در درمان بیماری های پانکراس، نقش سلول های بنیادی مزانشیمال در بیماری های التهابی روده، استفاده از اگزوزوم ها در درمان بیماری های گوارشی، سلول های بنیادی مزانشیمال به عنوان اقدام درمانی بالقوه در بیماری سلیاک، کاربرد سلول های بنیادی در مشکلات انورکتال و بی اختیاری مدفوع، نقش سلول های بنیادی سرطان در سرطان های دستگاه گوارش، نقش سلول های توموری در گردش خون (CTC) در بررسی درمان و پیش آگهی سرطان های گوارش، نقش بیوراکتورها در تکثیر سلول های کبدی، مدل های حیوانی در توسعه درمان پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش و سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی حال و آینده پرداختند.

در ادامه، اولین رویداد چالشگاه (idea board)  در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور در راستای حل مشکلات و مسائل واقعی موجود در حیطه بیماری های گوارش، کبد و پانکراس به همت شرکت آرمان توسعه آذربایجان نوآور «آرتان» برگزار گردید که طی آن سوالات و مشکلات جهت ارائه ایده در راستای حل معضلات در قالب ۹ چالش مطرح گردیدند. چالش های مطرح شده عبارت بودند از:

 1. روش اندوسکوپی بدون درد
 2. دیسفاژی
 3. نارسایی پانکراس
 4. ریفلاکس معده به مری
 5. خونریزی از هموروئید
 6. دیورتیکول
 7. پولیپ
 8. یبوست و بی اختیاری مدفوع، دو سر طیف یک معضل
 9. سندروم روده تحریک پذیر IBS

 

اساتید حاضر در پنل Idea Board  ایده های ارسال شده توسط شرکت کنندگان را بررسی کرده و تعداد ۱۰ ایده را جهت ارائه انتخاب نمودند. ارائه دهندگان به مدت ۳ دقیقه به توضیح در مورد ایده خود پرداخته و سپس به سوالات داوران پاسخ دادند. پس از جمع آوری نظرات و امتیازات شرکت کنندگان توسط داوران، برندگان نهایی چالشگاه اعلام و لوح و جوایز آنها با حضور اساتید تقدیم گردید.

تاریخ انتشار:۹۷/۱۲/۹

برگزاری نهمین جلسه ژورنال کلاب در مورخه ۳/۴/۹۷

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، نهمین جلسه ژورنال کلاب در مورخه ۳/۴/۹۷  در سالن کنفرانس این مرکز  برگزار گردید. در این جلسه سه هدف از اهداف مرکز بررسی گردید.

در ابتدای جلسه، دکتر کریمی پور، در رابطه با هدف « بررسی اثر اسکافولد سه بعدی PLCF بر رفتار سلول های بنیادی عصبی بالغ از نواحی زیر بطنی و شکنج دندانه ای در موش های بالغ »گزارش خود  را ارائه دادند  و مقرر گردید فرم گزارش خود را تا مورخه ۳۱/۴/۹۷ تحویل دهند.

در ادامه ، آقای دکتر رهبر در مورد هدف « اتمام یک طرح تحقیقاتی پره کلینیکال با تزریق سلول های بنیادی در بافت قلب » و « ایجاد و راه اندازی یک مدل انفارکت تجربی حیوانی» گزارش خود را ارائه دادند. در راستای این دو هدف سه مورد پایان نامه تصویب شده است که در مرحله اجرا است .و مقرر شد آقای دکتر رهبر فرم گزارش خود را تا مورخه ۳۱/۴/۹۷ تکمیل نموده و تحویل دهند.

تاریخ انتشار:۹۷/۴/۳

ایده پردازی در اولین رویداد چالشگاه ملی سلامت

چالشگاه مدل بومی سازی شده برای برگزاری فرایند idea board آن هم به صورت مجازی می باشد و برای اولین بار است که به صورت تخصصی در حیطه علوم سلامت، بهداشت و پزشکی مطرح می گردد

چالشگاه بهترین بستر برای بررسی مسائل و مشکلات موجود در فرایندهای متنوع صنعتی، تولیدی، دانشگاهی، دولتی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی و سپس احصاء و جمع آوری راه حل های موجود از طریق ایده پردازی شرکت کنندگان خلاق می باشد.

می توان گفت چالشگاه مستقیم ترین راه ارتباطی بین مسئله و مشکلات با ایده و راه حل های پیشنهادی می باشد و می تواند یکی از بهترین فرایندهای موجود در راستای ارتباط صنعت با دانشگاه به شمار برود

چالشگاه قدمی بزرگ در راه نیل دانشگاه به سمت دانشگاه های نسل سوم به شمار رفته و در توسعه فرآیندها، خدمات، محصولات و کالاهای ملی نقش آفرینی بسزایی خواهد داشت.

شرکت آرمان توسعه آذربایجان نوآور «آرتان» با ابداع فرایند نوآورانه چالشگاه، به ویژه در عرصه دانشگاهی و علوم پزشکی، امیدوار است گامی پایا و پویا در راستای تعالی فرآیندهای عرصه های فناوری، تجاری سازی، استارتاپی و کارآفرینی بردارد.

لذا با عنایت به برگزاری اولین رویداد چالشگاه (idea board) در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور در راستای حل مشکلات و مسائل واقعی موجود در حیطه بیماری های گوارش، کبد و پانکراس به اطلاع می رساند در این رویداد سوالات و مشکلات مطرح شده جهت ارائه ایده در راستای حل معضلات به شرح زیر می باشد:

  1. روش اندوسکوپی بدون درد

  روش بهتری برای کاهش درد- به ویژه بدون نیاز به دارو و بیهوشی پیشنهاد دارید؟

  1. دیسفاژی

  روشی غیر معمول جهت چروکیده کردن توموریا ممانعت از رشد سلول های تومورال به داخل استنت و پیشگیری از تنگی ناشی از رادیوترابی پیشنهاد دارید؟

  1. نارسایی پانکراس

  روشی جهت جایگزینی عملکرد پانکراس به صورت غیر درجا پیشنهاد دارید؟

  1. ریفلاکس معده به مری

  روشی برای تقویت تون اسفنکتر تحتانی مری بدون نیاز به جراحی و قابل دستکاری بر حسب علائم بیمار پیشنهاد کنید

  1. خونریزی از هموروئید

  روشی برای قطع خونریزی هموروئید و از بین بردی هموروئید پیشنهاد دارید

  1. دیورتیکول

  روشی برای پوششش دادن دیورتیکول ها حین کولونوسکوپی و افزایش اطمینان جهت پیشگیری از پارگی روده های دارای دیورتیکول ابداع نمایید و اسم آن را بگذارید کولونوسکوپی با نوک دیورتیکول- گریز

  1. پولیپ

  روشی نو آورانه برای از بین بردن پولیپ ها حین پیدا کردن آن بدون نیاز به کوتر پیدا کنید و سعی کنید بتوانید تمام آن ها را در یک جلسه از بین ببرید

  1. یبوست و بی اختیاری مدفوع، دو سر طیف یک معضل

  روشی قابل کنترل برای تغییر تون اسفنکتر مقعد که در مواقع نیاز قالب دستکاری باشد.

  1. سندروم روده تحریک پذیر IBS

  روشی برای کاهش نفخ و گازهای روده، تغییر فلور میکروبی روده یا روشی برای کاهش احساس درد بیمار بدون مصرف دارو بیابید. به نظر شما smart phone ها در این مورد می توانند نقش آفرینی کنند؟

  دانشجویان، اساتید و کارکنان تمام دانشگاه های کشور به ویژه  دانشگاه های منطقه شامل دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی سهند، شهید مدنی، ربع رشیدی، آزاد و … مخاطب این رویدا به شمار می روند.

به استحضار می رساند وبسایت این رویداد chaleshgah.ir و ثبت نام در آن رایگان می باشد.

این رویداد ضمن دومین سمپوزیوم سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش، کبد و پانکراس به ریاست استاد گرانقدر جناب آقای دکتر صومی در تاریخ ۷ تیرماه در محل تالار شایانمهر و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار خواهد گردیدو حضور شایسته در آن موجبات امتنان خواهد بود.

دریافت فایل pdf تمامی چالش ها

دریافت پوستر چالش ها

دریافت پوستر سمپوزیوم

در ضمن ثبت نام در خود سمپوزیوم سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش، کبد و پانکراس از طریق وبسایت scarm.ir می باشد.

برگزاری سه سمپوزیوم در حوزه سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی در طول ۳ هفته آتی با اهتمام ستاد سلولهای بنیادی

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذر بایجان از روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، یکصد و چهلمین و چهارمین جلسه شورای اجرایی ستاد با حضور دکتر حمیدیه دبیر ستاد، جمعی از مدیران و کارشناسان ستاد در تاریخ ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۷، در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.

در ابتدای جلسه، دکتر امیرخانی گزارشی از پیشرفت اقدامات اجرایی بخش های مختلف سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری‌های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی ارائه داد و وضعیت شرکت کنندگان و سخنرانان خارجی یا ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز بررسی شد. سپس، مظفرزاده گزارشی از آمار بازدید وبسایت جشنواره و تعداد ثبت نام و ارسال مقالات را ارائه داد و افزود: ارسال پوستر اصلی جشنواره و پوستر جایزه ملی به دانشگاه‌های سراسر کشور، بیمارستان‌ها، مراکز تحقیقاتی، انجمن ها و پژوهشگاه‌ها انجام گردیده است.

در ادامه، دکتر صیاد دبیر علمی “سمپوزیوم ژنتیک و سلول های بنیادی” از برگزاری این سمپوزیوم در ۱۴ تیرماه سال جاری در محل انستیتو پاستور تهران خبر داد و به تشریح جزئیات برگزاری این برنامه پرداخت. وی ابراز امیدواری کرد امتیاز بازآموزی برای این سمپوزیوم مورد تایید قرار گیرد. همچنین دکتر کیهانور از اقدامات صورت گرفته برای برگزاری “سمپوزیوم کاربرد سلولهای بنیادی و پزشکی در درمان بیماریهای گوارش، کبد و پانکراس” در ۷ تیرماه در محل دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گزارشی ارائه نمود و از برگزاری بخش ایده پردازی (Idea board) جهت یافتن راه حلی برای بیماریهای چالش برانگیز در حوزه بیماریهای گوارشی در حاشیه این سمپوزیوم خبر داد.  اولین سمپوزیوم اختلالات عضله، سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی نیز در پنجشنبه ۳۱ خرداد در محل سالن آمفی تئاتر بیمارستان شهید مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

در پایان این جلسه، یکی از افراد تیم فنی اپلیکیشن “شبکه سلول های بنیادی” گزارشی از روند پیشرفت این سامانه و اصلاح اشکالات آن ارائه داد و اعلام نمود نسخه دوم این نرم افزار در حال راه اندازی می باشد.

شایان ذکر است، سومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، ۳ لغایت ۱۰ آذر ۱۳۹۷ توسط ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برگزار خواهد شد.

تاریخ انتشار:۹۷/۳۶/۲۹

هفتمین جلسه ژورنال کلاب مرکز جامع در تاریخ ۲۰ خرداد ماه برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، هفتمین جلسه ژورنال کلاب در مورخه ۲۰/۳/۹۷  در سالن کنفرانس مرکز جامع برگزارگردید. در این جلسه ۴ هدف از اهداف مرکز جامع بررسی شد.

در ابتدای جلسه، دکتر عباسی در رابطه با هدف « ساخت مش پلیمری پوشش قلب بعد از عمل جراحی برای جلوگیری از عوارض ناشی از باز کردن استرنوم » گزارش خود  را ارائه دادند  و مقرر شد دکتر عباسی تا تاریخ ۳۰/۳/۹۷ پروپوزال مرتبط با موضوع را در سامانه پژوهان ثبت نمایند و نمونه پروپوزال را تحویل مرکز دهند. در ادامه دکتر خوش فطرت در مورد ۳ هدف « تولید کلاژن و استاندارد سازی آن برای مصارف انسانی و تجاری سازی »و « تولید لیزوزوم و استاندارد سازی آن برای مصارف انسانی و تجاری سازی آن» و« طراحی و ساخت دستگاه ربوتیک دنبال کننده سلول » گزارش خود را ارائه دادند و مقرر شد تا تاریخ ۳۱/۴/۹۷ گزارش بعدی خود را تحویل دهند.

تاریخ انتشار: ۹۷/۳/۲۰

استفاده از سیستم CRISPR برای مبارزه با ویروس HIV

با از بین بردن ژن های تنظیم کننده ویروس ایدز HIV-1 با استفاده از سیستم ویرایش ژنومCRISPR / Cas9، گروهی از محققان در ژاپن موفق به مسدود کردن تولید و تکثیر ویروسHIV-1 در سلول های آلوده شده اند.

عفونت ویروسی تضعیف کننده سیستم ایمنی انسان ۱ (HIV-1) یک بیماری مزمن است که بیش از ۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان را  آلوده کرده است. این عفونت را می توان با درمان ضد رتروویروسی (ART) کنترل کرد، اما هنوز هیچ درمان کاملی برای آن وجود ندارد. از بین بردن سلول هایی که آلوده به ویروس HIV-1 می شوند در بدن بیمار مشکل است زیرا زمانی که ویروس تکثیر می شود، ژن ویروسی وارد کروموزوم ها در سلول های آلوده می شود.

روش های ویرایش ژنوم قطعات خاصی از ژن ها را ویرایش می کنند و  به ما اجازه می دهد بخش هایی از توالی DNA را حذف یا اضافه کنیم. سیستمCRISPR / Cas9 که اخیرا توسعه یافته است، یک ابزار امیدوار کننده برای غیرفعال کردن ژنهای HIV-1 است که در کروموزوم افراد آلوده شده وارد شده است.

در این مطالعه محققان دو ژن را هدف قرار دادند که در تولید و تکثیر ویروس HIV-1 نقش تنظیمی دارند. این ژن ها که به نام tat و rev شناخته می شود. بر اساس اطلاعات ژنتیکی از شش نوع زیر مجموعه  HIV-1، این تیم تحقیقاتی شش نوع RNA راهنما (gRNA) را ایجاد کردند که امکان ویرایش ژنوم خاص را با استفاده از سیستم CRISPR / Cas9 فراهم می کند. آن ها یک وکتور lentiviral ایجاد کردند که Cas9 و gRNA را بیان می کند. این گروه هیچ جهش ناخواسته ای را ملاحظه نکردند (ویرایش غیر اختصاصی ژنوم که به طور ناخواسته ژن های سلولی میزبان را هدف قرار می دهد) و بیان Cas9 و gRNA بر میزان بقاء سلول های کشت شده تاثیر نمی گذارد. محققان مشاهده کردند که به کمک این روش بیان ژن های هدف کاهش یافت.

تاریخ انتشار:۹۷/۳/۶