آخرین مهلت ارسال مقالات به سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ به پایان خواهد رسید


ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی با همکاری دانشگاه‌های کشور و به منظور ارتقای دانش اساتید و دانش آموختگان این حوزه “سومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی” را در محل سالن اجلاس سران با حضور ارزشمند کلیه فعالان حیطه مذکور اعم از مدیران و تصمیم‌سازان، اساتید، دانشجویان، محققین، شرکت‌های دانش‌بنیان، صاحبان صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی، محققان ایرانی مقیم خارج از کشور، محققان و دانشمندان بین‌المللی و سایر علاقه‌مندان این دانش راهبردی برگزار می‌نماید.

بخش کنگره بین‌المللی این جشنواره که از  ۷ تا ۱۰ آذر در محل سالن اجلاس سران میزبان مخاطبان خواهد بود بر ۱۲ محور اصلی استوار است که عبارتند از:

 1. فناوری های کاربردی در پژوهش‌های سلولهای بنیادی (Applied Technologies for Stem Cell Research)
 2. سلول‌ایمنی‌درمانی (Immune Cell Therapy)
 3. ژن‌درمانی و ویرایش ژنی (Gene Therapy and Gene Editing)
 4. اندام‌واره‌ها در مدلسازی بیماری‌ها و تکوین (Organoids in Disease Modeling and Development)
 5. پرتوانی و بازبرنامه‌نویسی (Pluripotency and Reprogramming)
 6. زیست مواد‌ها و تجهیزات (Biomaterials and Devices)
 7. مهندسی بافت (Tissue Engineering)
 8. بانک سلولی (Cell Banking)
 9. پیام‌رسانی سلولی و وزیکول‌های مشتق از سلول (Cell Signalling and Cell-Derived Vesicles)
 10. کارآزمایی‌های بالینی و مداخلات مبتنی بر پزشکی بازساختی (Clinical Trials and Regenerative Medicine Interventions)
 11. تجاری‌سازی محصولات مبتنی بر سلول و پزشکی بازساختی (Commercialization of Cell-Based and Regenerative Products)
 12. مسائل اخلاقی، قانونی و اجتماعی (Ethical, Legal and Social Issues)

بعلاوه، بعنوان بخشی از جشنواره و کنگره بین المللی، “اولین سمپوزیوم پیوند سلول های بنیادی خونساز ایران و فرانسه: تازه ها در درمان بیماری پیوند علیه میزبان(GvHD) ” از ۷ تا ۱۰ آذر در محل سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد و پژوهشگران می توانند مقالات پژوهشی خود در خصوص بیماری GvHD را از طریق وبسایت جشنواره ارسال نمایند (http://stemcellfestival.com/Default.aspx?PN=269).
لازم بذکر است، آخرین مهلت ارسال مقالات برای بخش کنگره بین المللی و سمپوزیوم بیماری پیوند علیه میزبان، “۱۵ شهریور ۱۳۹۷” به پایان خواهد رسید.

تاریخ انتشار: ۹۷/۶/۱۱

استفاده از سیستم CRISPR برای مبارزه با ویروس HIV

با از بین بردن ژن های تنظیم کننده ویروس ایدز HIV-1 با استفاده از سیستم ویرایش ژنومCRISPR / Cas9، گروهی از محققان در ژاپن موفق به مسدود کردن تولید و تکثیر ویروسHIV-1 در سلول های آلوده شده اند.

عفونت ویروسی تضعیف کننده سیستم ایمنی انسان ۱ (HIV-1) یک بیماری مزمن است که بیش از ۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان را  آلوده کرده است. این عفونت را می توان با درمان ضد رتروویروسی (ART) کنترل کرد، اما هنوز هیچ درمان کاملی برای آن وجود ندارد. از بین بردن سلول هایی که آلوده به ویروس HIV-1 می شوند در بدن بیمار مشکل است زیرا زمانی که ویروس تکثیر می شود، ژن ویروسی وارد کروموزوم ها در سلول های آلوده می شود.

روش های ویرایش ژنوم قطعات خاصی از ژن ها را ویرایش می کنند و  به ما اجازه می دهد بخش هایی از توالی DNA را حذف یا اضافه کنیم. سیستمCRISPR / Cas9 که اخیرا توسعه یافته است، یک ابزار امیدوار کننده برای غیرفعال کردن ژنهای HIV-1 است که در کروموزوم افراد آلوده شده وارد شده است.

در این مطالعه محققان دو ژن را هدف قرار دادند که در تولید و تکثیر ویروس HIV-1 نقش تنظیمی دارند. این ژن ها که به نام tat و rev شناخته می شود. بر اساس اطلاعات ژنتیکی از شش نوع زیر مجموعه  HIV-1، این تیم تحقیقاتی شش نوع RNA راهنما (gRNA) را ایجاد کردند که امکان ویرایش ژنوم خاص را با استفاده از سیستم CRISPR / Cas9 فراهم می کند. آن ها یک وکتور lentiviral ایجاد کردند که Cas9 و gRNA را بیان می کند. این گروه هیچ جهش ناخواسته ای را ملاحظه نکردند (ویرایش غیر اختصاصی ژنوم که به طور ناخواسته ژن های سلولی میزبان را هدف قرار می دهد) و بیان Cas9 و gRNA بر میزان بقاء سلول های کشت شده تاثیر نمی گذارد. محققان مشاهده کردند که به کمک این روش بیان ژن های هدف کاهش یافت.

تاریخ انتشار:۹۷/۳/۶

برگزاری دومین سمپوزیوم علمی کاربرد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش، کبد و پانکراس در تاریخ ۷ تیر ماه

دومین سمپوزیوم علمی کاربرد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش، کبد و پانکراس به همت مرکز تحقیقات گوارش، کبد و پانکراس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و با همکاری مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان (SCARM) از سری کارگاه های ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی در تاریخ ۷ تیر ماه در تبریز برگزار خواهد شد.

در این سمپوزیوم که به ریاست جناب آقای دکتر محمدحسین صومی و با حضور  جناب آقای دکتر رضا ملک زاده معاون محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار می گردد به آخرین نتایج علمی و دستاوردهای جهانی در راستای کاربرد پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی در تشخیص و درمان بیماری های گوارش، کبد و پانکراس خواهد پرداخت در ضمن برای اولین بار در این همایش با تشکیل ایده بورد فرآیند نوآورانه حل چالش های موجود در بیماری های گوارش از طریق ایده پردازان و فناوران مورد اجرا قرار خواهد گرفت دبیر علمی این کارگاه سرکار خانم دکتر علیزاده و دبیر اجرایی آن جناب آقای دکتر پیمان کیهان ور می باشد شرکت کنندگان به دو صورت می توانند در این سمپوزیوم شرکت کنند که برای دارندگان مدارک گروه متخصصین داخلی، علوم آزمایشگاهی و علوم پایه دارای امتیاز آموزش مداوم می باشد:

بنابراین؛

افرادی که مایل به دریافت گواهی و رزرو وعده نهار هستند جهت ثبت نام اینجا کلیک نمایند. (هزینه شرکت ۴۵۰۰۰۰ ریال می باشد.)

افرادی که تمایلی به دریافت امتیاز آموزش مداوم دارند ( کد برنامه ۱۱۹۴۲۲)  اینجا کلیک نمایند. (بدون ناهار)

توجه:

افرادی که از طریق سامانه آموزش مداوم ثبت نام کرده اند و تمایل به دریافت پذیرایی دارند، جهت رزرو وعده نهار اینجا کلیک نمایند. ( هزینه رزرو غذا ۲۵۰۰۰۰ می باشد.)

افرادی که تمایلی به دریافت گواهی شرکت در سمپوزیوم و همچنین رزرو وعده نهار ندارند اینجا کلیک نمایند. ( هزینه شرکت رایگان می باشد.)

محورهای این سمپوزیوم  عبارتند از:

۱-نقش سلول های بنیادی در درمان بیماری های گوارش، کبد و پانکراس

۲-ژن درمانی و فناوری های همگرا در تشخیص و درمان بیماری های گوارش

۳- پزشکی باز ساختی در درمان بیماری های گوارش، کبد و پانکراس

۴- استفاده از اگزوزوم ها در درمان بیماری های گوارشی

۵-ایمو نوسل تراپی در سرطان های گوارش ،کبد و پانکراس

۶-مدل های حیوانی در توسعه درمان پزشکی باز ساختی در بیماریهای گوارش

۷-چالش های فناورانه در توسعه فرایندهای تشخیص و درمان بیماری های گوارش و کبد و پانکراس

ورود به وب سایت ایده پردازی در باب چالش های فناورانه بیماری های گوارش، کبد و پانکراس

 

تاریخ انتشار:۹۷/۳/۷

دانشمند ایرانی چاپگر زیستی سه بعدی برای تولید بافت های پیچیده طراحی کرد

دکتر علی خادم حسینی دانشمند ایرانی دانشگاه UCLA موفق به طراحی تکنیکی با استفاده از یک نوع چاپگر زیستی سه بعدی شده است که قادر است بیومتریال های پیچیده را با مواد اولیه مختلف بسازد. این پیشرفت می تواند یک گام به سوی تولید بافت های مصنوعی پیچیده برای استفاده در پیوند و سایر جراحی ها باشد.

خادم حسینی می گوید: بافت ها ساختارهایی بسیار پیچیده هستند، بنابراین برای ساخت نسخه های مصنوعی از آنها که به طور صحیح عمل می کنند، ما باید پیچیدگی های آنها را بازسازی کنیم. با کمک تکنیکی که ما استفاده می کنیم می توان چنین بافت هایی که از اجزای مختلف تشکیل شده اند را بصورت مصنوعی ساخت.

این روش از یک فرایند مبتنی بر نور به نام استریولیتوگرافی استفاده می کند. در این روش نوعی میکروچیپ مورد استفاده قرار می گیرد که دارای منافذ متعددی است که هر کدام وظیفه چاپ و پرینت مواد مختلف را دارند. جزء دیگر یک میکروآینه دیجیتالی است که مجموعه ای از بیش از یک میلیون آینه کوچک است که هرکدام به طور مستقل می توانند حرکت کنند. محققان در این روش از انواع مختلف هیدروژل استفاده کردند که پس از عبور از چاپگر، داربست هایی را برای رشد بافت ها تشکیل می دهند.

این اولین بار است که محققان با کمک روش استریولیتوگرافی از چند ماده اولیه به جای یک ماده برای چاپ سه بعدی بافت های زیستی استفاده می کنند.

 

Reference: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/adma.201800242

تاریخ انتشار:۹۷/۲/۳۱

انتخاب مقاله عضو هیئت علمی مرکز جامع به عنوان ۱۰۰ مقاله برتر ژورنال Scientific Reports

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، مقاله علمی  دکتر مریم اکبرزاده تحت عنوان “The potential therapeutic effect of melatonin on human ovarian cancer by inhibition of invasion and migration of cancer stem cells ” با همکاری تیم تحقیقاتی سلول های بنیادی سرطانی شامل  دکتر محمد نوری، دکتر ناصر صمدی، دکتر علی اکبر موثق پور، دکتر حسین قنبری، خانم مریم خیربخشی و نازیلا فتحی به انجام رسیده است که از میان بیش از ۲۰۰۰ مقاله در زمینه انکولوژی در ژورنال Scientific Reports ، از طرف Nature Publishing Group (NPG) جزء ۱۰۰ مقاله برتر در سال ۲۰۱۷  انتخاب شده است.

این موفقیت را خدمت این عزیزان و تمامی اساتید و همکاران مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان تبریک عرض می نمائیم.

تاریخ انتشار:۹۷/۲/۳۰

تولید سلول های آستروسیت با کمک تکنیک ips برای مطالعه بر روی درمان آلزایمر

تیمی از محققین سوئدی پروتکل جدیدی با پتانسیل تولید صنعتی سلول های کمکی مغزی موسوم آستروسیت ها منتشر کرده اند. این پروتکل می تواند به ایجاد درمان های جدید برای بیماری مانند آلزایمر کمک کند.

سلول های ستاره ای شکل موجود در مغز و نخاع، آستروسیت نام دارند که همانند چسبی سلول های عصبی را به هم متصل می کنند. پیشرفت های اخیر حاکی از وظایف گسترده تر آستروسیت ها بوده است و نشان داده است که این سلول ها در تنظیم عملکردهای پیچیده مغزی نقش دارند و از فاکتورهای دخیل در بیماری های عصبی مانند آلزایمر محسوب می شوند.

آستروسیت های انسانی به طور قابل توجهی پیچیده تر از آستروسیت های موشی هستند و مدل های موجود برای تولید آن ها برای استفاده در غربالگری های دارویی راضی کننده نیست.

Astra Zeneca در انستیتو کارولینسکا، سلول های پوست انسانی را به سلول های بنیادی پرتوان القایی بازبرنامه ریزی کرده و در ادامه با تیماری از فاکتورهای رشد آن ها را آستروسیت تبدیل کردند. با استفاده از این روش آن ها توانستند مقادیر زیادی از آستروسیت ها را تولید کنند و براین باورند که این پروتکل قابلیت تولید وسیع آستروسیت ها برای کاربرد در صنعت داروسازی را دارد. تولید این آستروسیت ها گام مهمی به سمت درک و درمان بیماری های عصبی محسوب می شود.

Reference: http://www.cell.com/stem-cell-reports/fulltext/S2213-6711(18)30047-X

 

تاریخ انتشار:۹۶/۱۲/۱۷

نشست دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان از روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، دکتر حمیدیه و هیئت همراه در طی سفر به استان آذربایجان شرقی پس از بازدید از مراکز تحقیقاتی حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در این استان در جلسه شورای استانی توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی حضور یافتند.

دبیر ستاد, ضمن تشکر و قدردانی از زحمات ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز دکتر صومی, پیش برد بخش آموزش و ترویج را در دانشگاه مطلوب دانست و افزود: راه اندازی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی می تواند مدل مناسبی برای توسعه علوم سلولی باشد و همچنین میتوانند به روند توسعه و ثبت شرکت های دانش بنیان کمک کنند. که تاکنون این مراکز در سه دانشگاه علوم پزشکی تهران, علوم پزشکی تبریز و علوم پزشکی شیراز احداث شده اند.

در ادامه جلسه دکتر نوری, رئیس مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی تبریز به ارائه گزارشی درخصوص روند راه اندازی پژوهشگاه پرداخت.

تاریخ انتشار: ۹۶/۱۲/۲

کارگاه تجاری سازی ایده تا پدیده در سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و عرصه فناوری همگرا برگزار می گردد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی،  کارگاه تجاری سازی ایده تا پدیده در سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و عرصه فناوری همگرا با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۶ در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار می گردد.

محورهای کارگاه:

 What is the “Idea” itself

 Chesbrough Open Innovation

       Startups & Business Model Canvas

 Business Plan & Feasibility Study

 Converging Technologies (NBICS/CKTS)

 Regenerative Medicine Market

 Intellectual Properties

 National & International Laws & Regulations

Commercialization Process

 Regenerative medicine Products

NanoReg Med & Genik Companies Experience

 

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با دبیرخانه کارگاه به شماره ۳۳۳۴۹۵۲۵ -۰۴۱ داخلی ۱۰۴ تماس حاصل نموده و یا به آدرسwww.nanoreg.ir مراجعه نمایند.

تاریخ انتشار:۹۶/۱۱/۱۴