برگزاری جلسه سوم از سری جلسات تکنوویشن کلاب با محوریت مدیریت دانش با سخنرانی خانم سمیرا اصغری

به گزارش مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، جلسه سوم از سری جلسات تکنوویشن کلاب روز سه شنبه مورخ ۱۱ مهرماه ۹۶ در محل سالن کنفرانس این مرکز با محوریت مدیریت دانش با سخنرانی خانم سمیرا اصغری برگزار گردید. در این جلسه به معرفی مدیریت دانش و اهمیت آن پرداخته شد و مفاهیم و تعاریف بنیادی در مدیریت دانش ارائه گردید. همچنین درباره روش های تبدیل داده، اطلاعات و دانش به یکدیگر، کسب دانش و دانش آفرینی در یک سازمان بحث شد. در پایان جلسه روش های مدیریت دانش و مدلسازی آن معرفی گردیده و سوال و جواب توسط حاضرین انجام گرفت.

کارگاه آموزشی استفاده از روش الکترواسپینیگ و نقش آن در مهندسی بافت با استفاده از فناوری نانو برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی قطب آذربایجان، کارگاه آموزشی استفاده از روش الکترواسپینیگ و نقش آن در مهندسی بافت با استفاده از فناوری نانو در دو بخش تئوری و عملی با حضور اساتید و دانشجویان از رشته های مختلف در در محل دانشکده پزشکی در تاریخ ۹۶/۷/۲۷ برگزار گردید.

پس از مراسم افتتاحیه توسط دکتر سودابه داوران به عنوان رییس کارگاه، ابتدا در بخش تئوری ایتدا دکتر داوران مقدمه ای درباره آشنایی با اساس کار الکترو ریسی و روش کار با دستگاه مذکور ارائه نمودند.

سپس در ادامه دکتر داوران بهمراه دکتر ابوالفضل اکبرزاده توضیحاتی در مورد کاربرد نانو الیاف تهیه شده به روش الکتروریسی در داروسازی ارائه نمودند. در بخش عملی این کارگاه که در آزمایشگاه دانشکده علوم نوین برگزار گردید، دکتر رویا صالحی روش اپتیمایز کردن دستگاه و نحوه تهیه داربست حاصل از الکتروریسی نانو فیبرها و روش مشخصه یابی داربست های تولید شده با روش میکروسکوپی را ارائه نمودند.

درنهایت در بخش دوم تئوری دکتر پیمان کیهان ور در مورد کاربرد نانو الیاف تهیه شده به روش الکترو ریسی در مهندسی بافت و پزشکی بازساختی ارائه نمودند.

لازم به ذکر است گواهی شرکت در کارگاه نیز تا آخر همین هفته تحویل شرکت کنندگان خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۳۰

استفاده از ارگانوئیدها برای مطالعه سرطان

روندهای جهش یافتن پایه و اساس آغاز سرطان و پیشرفت آن است. الگوی این فرآیندها در ژنوم سلول های سرطانی ممکن است توجیه کننده اتیولوژی سرطان باشد و ارزش تشخیصی و همچنین پیش آگهی برای آن سرطان را دارد. در مطالعه جدیدی که بتازگی توسط تیم هانس کلورس از انستیتوی هوبرخت هلند در مجله معتبر ساینس به چاپ رسید، آنها توانستند راهکاری را برای یافتن منشاء سرطان آنهم با استفاده از رابطه ای که با الگوی جهش یافتگی دارد توسعه دهند. آنها از فناوریCRISPR/CAS9 برای حذف ژن های کلیدی ترمیم کننده DNA در ارگانویدهای کولون انسانی استفاده کردند، سپس آنرا ساب کلون نموده و در نهایت بطور کامل تعیین توالی نمودند. نتایج این مطالعه نشان داد تجمع جهش ها در ارگانویدهای فاقد ژن mlh1 که ژن ترمیم ناسازگاری بازها است  از طریق خطاهای تکراری هدایت شده و بطور دقیق مدلی از الگوهای جهش یافتگی سرطان های کولورکتالی است که  فاقد سیستم ترمیم ناسازگاری بازها می باشند. استفاده از چنین راهکاری در زمینه ژن nthl1 که  پروتئین ترمیم برش تک باز را کد می کند توانست الگوی خاصی از ردپای جهش یافتگی (الگوی ۳۰) را آشکار نماید که پیش از آن در یک مطالعه کوهورت سرطان پستان مشاهده شده بود. این گروه توانست نشان دهد که الگوی ۳۰ جهش می تواند حاصل جهش های NTHL1 لایه زایا ایجاد شود.

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۲۶

تولید رده جدیدی از سلول های بنیادی

محققان موسسه Wellcome Trust Sanger در U.K. و همکارانشان، آنچه را که به طور بالقوه می تواند یک سلول بنیادی همه توان(EPSCs) باشد و قادر است به هر نوع سلولی تمایز و تکثیر یابند را ایجاد کرده اند.

قبل از این پیشرفت، سلول های بنیادی موجود در دو رده اساسی – سلول های بنیادی جنینی(ES) و سلول های بنیادی پرتوان القائی (iPS) تقسیم می شدند. در تئوری، هر دو این رده های سلول های بنیادی می توانند به تعداد زیادی از سلول ها تکثیر یابند. با این حال، ES و  iPS محدودیت هایی دارند: آن ها قادر به تمایز و رشد به هر نوع سلول نیستند و فقط به رده های خاصی از سلول ها تبدیل می شوند.

از سوی دیگر، EPSCs  قادر به ایجاد هر نوع سلول هستند زیرا دارای ویژگی هایی شبیه به سلول های نخستین جنین هستند. در این مطالعه، موش ها مورد بررسی قرار گرفتند. این تیم اعتقاد دارند که می توانند EPSC های مشابه را در انسان ها و دیگر پستانداران نیز بکار گیرند.

محققان برای تولید سلول های EPSCs موش ، سلول های موش را از ابتدای مرحله رشد خود کشت دادند یعنی در مرحله ای که سلول تخم به توده های۴ سلولی یا ۸ سلولی تقسیم می شوند و هر کدام از این سلول ها قادرند به هر نوع سلول دیگری تمایز یابند. در مقابل، سلول های بنیادی جنینیمعمولا از مرحله توده ۱۰۰ سلولی به بعد اطلاق می شوند. علاوه بر این، محققان سلول های بنیادی جنینی و پرتوان القائی را تحت شرایط خاص بهEPSC ها تبدیل کرده و آن ها را تکثیر کردند. به طور خلاصه، آن ها توانستند روند تکامل سلول ها را به اولین رده سلولی برگردانند.

در حال حاضر پژوهشگران از سلول های بنیادی جنینی و پرتوان القائی بطور گسترده استفاده می کنند. آن ها امروزه قادر به تبدیل سلول های پوست به نورون های حرکتی، درمان طاسی و حتی آرام شدن روند پیری در موش ها با استفاده از سلول های بنیادی هستند. در واقع، پتانسیل استفاده از سلول های بنیادی در پزشکی بازساختی در حال حاضر بسیار بالا می باشد و اینک با ورود EPSC ها این پتانسیل بیشتر هم می شود. این EPSCs اولین سلول های بنیادی قادر به تولید تمام سه نوع سلول های بنیادی بلاستوسیست – سلول های متمایز شده از تخم لقاح یافته –می باشند.

Hiro Nakauchi از محققان دانشگاه استنفورد می گوید: این یک دستاورد فوق العاده است، کار با سلول های بسیار اولیه که می توانند هم سلول های جنینی و هم دیگر سلول های غیرجنینی را تشکیل دهند.

Reference: http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature24052.html?foxtrotcallback=true

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۲۶

ایجاد نهادهای قیمت‌گذار حوزه تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان ضروری است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری :

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت :با توجه به رشد روزافزون شرکت‌های دانش بنیان مشکل اصلی ما نبود نهادهای خصوصی اعتبارسنجی در کشور است .
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی رییس جمهوری ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نخستین نشست شورای سرمایه گذاری دانش بنیان اظهار کرد : با توجه به رشد چشمگیر شرکت های دانش بنیان ما باید زیر ساخت های لازم را در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و قیمت گذاری در این حوزه فراهم کنیم .
وی درادامه گفت : قیمت گذاری در حوزه تامین مالی کار بسیار سنگینی است که باید با فراهم کردن بسترها و زیرساخت های لازم این مشکل حل شود زیرا در حوزه دانش بنیان فرهنگسازی بسیار خوبی اتفاق افتاده و شرکت های دانش بنیان تشکیل شده اند اما با مشکل سرمایه گذاری مواجه هستند .
ستاری خاطرنشان کرد : نهادها و موسسات اعتبار سنجی در صورت ایجاد می توانند به قیمت گذاری و اعتبار سنجی دقیق و مناسب ایده ها و طرح های دانش بنیان کمک کنند زیرا در حال حاضر ما هنوز مقیاس دقیق و مناسبی برای ارزشگذاری طرح ها و ایده های دانش بنیان نداریم .

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به رشد پرسرعت استارتاپ ها در کشور اشاره کرد و گفت : با توجه به اینکه استارتاپ ها به سرعت درحال رشد و بالارفتن هستند به دلیل نبود سرمایه گذار مناسب آنها را با مشکلاتی مواجه کرده است و هنوز اکو سیستم و زیست بوم نوآوری و کارآفرینی درکشور ما  به طور کامل شکل نگرفته است و هنوز نواقصی دارد .
رییس بنیاد ملی نخبگان درادامه از بازگشت بسیاری از نخبگان به کشوربرای ایجاد استارتاپ ها یاد کرد وگفت : بسیاری از کسانی که استارتاپ های موفق داشته اند جزو افرادی هستند که از خارج از کشور بازگشته و در آنجا حقوق و مزایای خوبی داشته اند اما پس از بازگشت به ایجاد استارتاپ های موفق و فوق العاده در کشور دست یافته اند.
ستاری همچنین درادامه این نشست به ایجاد زیست بوم نوآوری و کارآفرینی توسط بخش خصوصی اشاره کرد و گفت : برخی از کسانی که شرکت های دانش بنیان ایجاد کرده اند هنوز با کسب و کارهای سنتی و قدیمی درگیر هستند ولی برخی از آنها درست برعکس ایده ها و طرح های بسیار موفق و عالی ارائه می کنند و به طور کلی سیستم کسب و کار سنتی را تغییر می دهند که تپ سی و الو پیک از نمونه های موفق این نوع کسب و کارها است .
وی با اشاره به این موضوع که با توجه به مشکلات موجود در حوزه کسب و کار دانش بنیان گفت : ما بالاخره موفق خواهیم شد و همین اتفاقات در حوزه بانکداری هم خواهد افتاد به طور مثال طرح آسان پرداخت یکی از همین موارد بوده است .
ستاری تاکید کرد : ما باید سازمان های مختلف را در حوزه سرمایه گذاری دانش بنیان درگیر  و ورود بخش خصوصی به این حوزه را داشته باشیم و از وام و مواردی از این قبیل فاصله بگیریم تا با افکار و جدید درحوزه سرمایه گذاری مشکل استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان را حل کنیم .

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۲۶

بازدید از محل راه اندازی دفترالمپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی در باشگاه دانش پژوهان جوان


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، دکتر کیهان ور دبیر کمیته المپیادسلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و کارشناسان این ستاد از محل تعیین شده جهت راه اندازی و تجهیز دفتر المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی در باشگاه دانش پژوهان جوان بازدیدکردند. در این بازدید که دکتر مظفری معاون باشگاه دانش پژوهان جوان و آقای صولتیان رئیس روابط عمومی مرکز ملی استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان نیز حضور داشتند، ابتدا در خصوص امکانات و تجهیزات مورد نیاز بحث شد. سپس دوطرف ابراز امیدواری کردند که با تجهیزکردن این دفتر جهت انجام امور المپیاد ملی و بین المللی سلول های بنیادی وپزشکی بازساختی، دانش پژوهان سال های گذشته المپیاد علمی مذکور نیز بتوانند حضور فعالی دربرنامه های آتی المپیاد داشته باشند و دواطلب های دوره های بعدی را راهنمایی کنند.

دفتر المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در محل ساختمان باشگاه دانش پژوهان پس از تجهیز و راه اندازی فعال خواهد بود که متقابلا به اطلاع خواهد رسید.

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۲۶

شرکت های استارت آپ به دنبال استفاده از سلول های بنیادی برای دست یافتن به راهی برای جاودان کردن جوانی

شرکت های استارت آپ به دنبال استفاده از سلول های بنیادی برای دست یافتن به راهی برای جاودان کردن جوانی

هنگامی که انسان در دوران کودکی بسر می برد نسبت به سلامت و سبک زندگی خود بی تفاوت است. با گذر زمان و افزایش سن، ناگهان پدیدار شدن یک فرورفتگی در خطوط زیبای چهره ممکن است باعث جلب توجه شده و نگرانی هایی را ایجاد کند. به یکباره ایجاد چین و چروک هایی روی صورت، ریزش و سفید شدن موها و از دست رفتن فرم جوانی بدن، نگرانی را در انسان افزایش می دهد. این موضوع باعث تلاش انسان جهت یافتن راهکارهایی منحصر به فرد و تکنیک هایی می شود که جوان مانی و همچنین سالم ماندن را بدنبال داشته باشد. با پیشرفت علم و فناوری بسیاری از استارت آپ ها در حال کاوش راه های مبارزه با پیری و یافتن جوانی ابدی هستند. پیری با مشکلات گریزناپذیری مانند از دست دادن شنوایی، کاهش بینایی، آرتریت، بیماری های قلبی و غیره تاثیر عمیقی در زندگی افراد می گذارد که این استارت آپ ها در تلاشند تا ریشه های این مشکلات را هدف قرار داده و ترمز چنین روندی را بکشند. این استارت آپ ها عبارتند از :

Unity Biotechnology که در سال ۲۰۰۹ در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا توسط Keith Leonard تاسیس گردید. این استارت آپ تاکنون توانسته سرمایه ۱۵۴ میلیون دلاری جذب کند و از فعالیت های آن بررسی روند پیری سلولی است.

Calico Life Sciences در سال ۲۰۱۳ در در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا تاسیس شد و مدیرعامل آن Arthur D. Levinson است. این استارت آپ تاکنون توانسته سرمایه ۵/۱ میلیارد دلاری جذب کند. در واقع این استارت آپ توسط Google پایه گذاری شد تا به مطالعه در زمینه بیولوژی پیری و راه های ضد پیری بپردازد.

Human Longevity در سال ۲۰۱۳ در در سن دیه گوی کالیفرنیا توسط Craig Venter تاسیس گردید یعنی همان کسی که دومین ژنوم انسانی را تعیین توالی نمود. این استارت آپ تاکنون توانسته سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری جذب کند و از لیست سرمایه گذاران آن می توان به ایلومینا اشاره کرد.

سایر این استارت آپ ها عبارتند از BioViva, Advancells, Insilico Medicine, Powervision, Elysium Health, Nuritas, Samumed, Opatra وBioquark که این آخری در حال استفاده از سلول های بنیادی بر روی افراد دچار مرگ مغزی است و تلاش دارد این افراد را به زندگی بازگرداند. سعی تمامی این استارت آپ ها که برخی از آنها سرمایه گزاران و پشتیبان های بسیار مطرح علمی و اقتصادی دارند دست یافتن به راهی برای جوان ماندن و درمان ضد پیری با استفاده از پزشکی بازساختی و یا روش های نوین دیگر است.

https://news.medgenera.com/12-top-antiaging-startups-chasing-eternal-youth

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۲۴

جایزه یک میلیون دلاری TEDCO برای پروژه های مرتبط با سلول های بنیادی

TEDCO، شرکت توسعه فناوری مریلند، به چهار شرکت و پژوهشگر بیش از یک میلیون دلار برای تحقیق در مورد سلول های بنیادی جهت اعتبارسنجی و تجاری سازی محصولات اعطا کرد.

شرکت های LifeSprout و RoosterBio بطور مشترک مبلغ ۶۰۰۰۰۰ دلار برای کمک به تجاری سازی محصولات مبتنی بر تکنولوژی سلول های بنیادی دریافت کردند. دو پژوهشگر نیز کمک های مالی را به مبلغ ۴۶۰،۰۰۰ دلار دریافت کردند تا به تأیید فن آوری هایشان کمک کنند.

Elias Zambidis محقق دانشگاه جان هاپکینز ، جایزه ای را برای کمک به اعتباربخشی و تجاری سازی یک محیط کشت جهت تولید یک کلاس جدید از سلول های بنیادی انسانی دریافت کرد.

این کمک های مالی توسط کمیسیون تحقیقات سلول های بنیادی مریلند از طریق صندوق تحقیقات سلول های بنیادی مریلند تأیید شد. دکترDavid Mosser رئیس این کمیسیون می گوید: جوایز اعطا شده نشان دهنده برخی از پیشرفت های علمی امیدوار کننده در پزشکی سلولی و بازساختی است.

TEDCO  همچنین یک فراخوان جدید برای تامین هزینه های مالی مرتبط با حوزه سلول های بنیادی منتشر کرد. این فراخوان شامل مجموع ۷ میلیون دلار برای پنج حوزه مرتبط با سلول های بنیادی یعنی تحقیق، اعتبارسنجی، تجاری سازی، بورس تحصیلی پس از دکتری و فعالیت های بالینی می باشد.

Reference: http://thedailyrecord.com/2017/10/05/tedco-awards-1-million-for-stem-cell-projects/

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۱۹