کارگاه چالش های تجاری سازی و تولید فرآورده های دارویی درمانی پیشرفته: سلول درمانی, ژن درمانی و مهندسی بافت در تاریخ ۱۴ آذر ماه برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، کارگاه آموزشی با عنوان چالش های تجاری سازی و تولید فرآورده های دارویی درمانی پیشرفته: سلول درمانی, ژن درمانی و مهندسی بافت، روز پنج شنبه ۹۸/۹/۱۴ با سخنرانی مهندس محمد مهدی سپاهی در محل سالن کنفرانس مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت دانشگاه برگزار گردید.

در ابتدای این کارگاه، مهندس سپاهی به معرفی فرآورده های ATMP و الزام اخذ مجوز و رعایت استاندارد ها در خصوص تولید فراورده های مربوطه پرداختند. در ادامه ایشان مطالبی در رابطه با الزامات و استاندارد های GMP مطابق با استاندارد های جهانی FDA و نحوه دسترسی به آن را ارائه دادند و سپس به نحوه ثبت فرآورده بیولوژیک در سازمان غذا و داروی ایران و مستندات و شرایط لازم اشاره کردند.

در نهایت کارگاه آموزشی با پاسخ گویی سخنران به سوالات حاضرین و جمع بندی مطالب پایان یافت.

جهت دسترسی به فایل ارائه شده توسط مدرس محترم اینجا کلیک نمایید.

لازم به ذکر است که گواهی پایان این دوره توسط مرکز RDCC تا دو هفته در اختیار شرکت کنندگان محترم قرار خواهد گرفت.

تاریخ انتشار:۹۸/۹/۱۸

حضور دکتر پیمان کیهان ور، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به عنوان سخنران و داور برگزیدگان نهایی در استارتاپ ویکندتبریز

به گزارش روابط عمومی مرکز سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان از دفتر فناوری کارآفرینی و تجاری سازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مرکز نوآوری و شتابدهی آذربایجان، دکتر پیمان کیهان ور عضو هیئت علمی دانشکده علوم نوین پزشکی در استارتاپ ویکند تبریز به عنوان یکی از سخنرانان این رویداد سه روزه حضور خواهند داشت.

وی در سخنرانی خود با عنوان نحوه توسعه ایده، به ویژه ایده های استارتاپی با نگاه عملگرایانه به مفهوم نوآوری باز چسبروگ (OIS)خواهد پرداخت. همچنین او به عنوان یکی از سه داور نهایی این رویداد جهت انتخاب برگزیدگان نهایی به همراه استاد حسن اطاعت مدیر عامل شرکت ایده‌های نوین پارسیان و حامد صفر بخشایش بنیانگذار تاکسی یاب آنلاین قونقا  نقش آفرینی خواهد کرد.

قابل ذکر است، کیهان ور، فعال در حوزه توسعه استارتاپ ها بوده و بنیانگذار اولین رویداد جهانی استارتاپ ویکند سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی یا StemUp می باشد؛ که مقرر است برای سومین بار در آذرماه امسال همزمان با جشنواره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی به اجرا درآید. این رویداد برای اولین بار در کشور در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار گشته است.

علاقه مندان به فضای استارتاپی و ارزش آفرینی و نوآوری می توانند با شرکت در این رویداد علاوه بر کسب تجربه نسبت به توسعه ایده خود حضور موثرتری داشته باشند. این رویداد در تاریخ های چهارشنبه تا جمعه ۱۳ تا ۱۵ تیرماه برگزار خواهد گردید.

اطلاعات بیشتر در وب سایت swtabriz.com موجود می باشد.

ایده پردازی در اولین رویداد چالشگاه ملی سلامت

چالشگاه مدل بومی سازی شده برای برگزاری فرایند idea board آن هم به صورت مجازی می باشد و برای اولین بار است که به صورت تخصصی در حیطه علوم سلامت، بهداشت و پزشکی مطرح می گردد

چالشگاه بهترین بستر برای بررسی مسائل و مشکلات موجود در فرایندهای متنوع صنعتی، تولیدی، دانشگاهی، دولتی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی و سپس احصاء و جمع آوری راه حل های موجود از طریق ایده پردازی شرکت کنندگان خلاق می باشد.

می توان گفت چالشگاه مستقیم ترین راه ارتباطی بین مسئله و مشکلات با ایده و راه حل های پیشنهادی می باشد و می تواند یکی از بهترین فرایندهای موجود در راستای ارتباط صنعت با دانشگاه به شمار برود

چالشگاه قدمی بزرگ در راه نیل دانشگاه به سمت دانشگاه های نسل سوم به شمار رفته و در توسعه فرآیندها، خدمات، محصولات و کالاهای ملی نقش آفرینی بسزایی خواهد داشت.

شرکت آرمان توسعه آذربایجان نوآور «آرتان» با ابداع فرایند نوآورانه چالشگاه، به ویژه در عرصه دانشگاهی و علوم پزشکی، امیدوار است گامی پایا و پویا در راستای تعالی فرآیندهای عرصه های فناوری، تجاری سازی، استارتاپی و کارآفرینی بردارد.

لذا با عنایت به برگزاری اولین رویداد چالشگاه (idea board) در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور در راستای حل مشکلات و مسائل واقعی موجود در حیطه بیماری های گوارش، کبد و پانکراس به اطلاع می رساند در این رویداد سوالات و مشکلات مطرح شده جهت ارائه ایده در راستای حل معضلات به شرح زیر می باشد:

  1. روش اندوسکوپی بدون درد

  روش بهتری برای کاهش درد- به ویژه بدون نیاز به دارو و بیهوشی پیشنهاد دارید؟

  1. دیسفاژی

  روشی غیر معمول جهت چروکیده کردن توموریا ممانعت از رشد سلول های تومورال به داخل استنت و پیشگیری از تنگی ناشی از رادیوترابی پیشنهاد دارید؟

  1. نارسایی پانکراس

  روشی جهت جایگزینی عملکرد پانکراس به صورت غیر درجا پیشنهاد دارید؟

  1. ریفلاکس معده به مری

  روشی برای تقویت تون اسفنکتر تحتانی مری بدون نیاز به جراحی و قابل دستکاری بر حسب علائم بیمار پیشنهاد کنید

  1. خونریزی از هموروئید

  روشی برای قطع خونریزی هموروئید و از بین بردی هموروئید پیشنهاد دارید

  1. دیورتیکول

  روشی برای پوششش دادن دیورتیکول ها حین کولونوسکوپی و افزایش اطمینان جهت پیشگیری از پارگی روده های دارای دیورتیکول ابداع نمایید و اسم آن را بگذارید کولونوسکوپی با نوک دیورتیکول- گریز

  1. پولیپ

  روشی نو آورانه برای از بین بردن پولیپ ها حین پیدا کردن آن بدون نیاز به کوتر پیدا کنید و سعی کنید بتوانید تمام آن ها را در یک جلسه از بین ببرید

  1. یبوست و بی اختیاری مدفوع، دو سر طیف یک معضل

  روشی قابل کنترل برای تغییر تون اسفنکتر مقعد که در مواقع نیاز قالب دستکاری باشد.

  1. سندروم روده تحریک پذیر IBS

  روشی برای کاهش نفخ و گازهای روده، تغییر فلور میکروبی روده یا روشی برای کاهش احساس درد بیمار بدون مصرف دارو بیابید. به نظر شما smart phone ها در این مورد می توانند نقش آفرینی کنند؟

  دانشجویان، اساتید و کارکنان تمام دانشگاه های کشور به ویژه  دانشگاه های منطقه شامل دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی سهند، شهید مدنی، ربع رشیدی، آزاد و … مخاطب این رویدا به شمار می روند.

به استحضار می رساند وبسایت این رویداد chaleshgah.ir و ثبت نام در آن رایگان می باشد.

این رویداد ضمن دومین سمپوزیوم سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش، کبد و پانکراس به ریاست استاد گرانقدر جناب آقای دکتر صومی در تاریخ ۷ تیرماه در محل تالار شایانمهر و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار خواهد گردیدو حضور شایسته در آن موجبات امتنان خواهد بود.

دریافت فایل pdf تمامی چالش ها

دریافت پوستر چالش ها

دریافت پوستر سمپوزیوم

در ضمن ثبت نام در خود سمپوزیوم سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش، کبد و پانکراس از طریق وبسایت scarm.ir می باشد.

برخورداری برگزیدگان «نخستین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت» از تسهیلات ویژه

برگزیدگان «نخستین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت» از امتیازات شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مانند سایر المپیادهای رسمی کشور برخوردار می شوند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «نخستین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت» به همت ستاد توسعه فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود. با هماهنگی های صورت گرفته برگزیدگان این المپیاد از امتیازات شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مانند سایر المپیادهای رسمی کشور برخوردار خواهند شد.
احسان جمالی معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور، در این رابطه گفت: مسئولیت برگزاری المپیادهای علمی کشور در سطح ملی و بین المللی از سال ۱۳۹۱ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ماده واحده آن به سازمان سنجش آموزش کشور موکول شده است و این موضوع در حالی است که این سازمان از سال ۱۳۷۵ مبادرت به برگزاری المپیادهای علمی در سطح ملی و بین المللی می کرد.
وی بیان کرد: آزمون المپیاد در سال جاری، علیرغم سال گذشته به جای برگزاری در ۲۰ رشته، آزمون در ۲۲ رشته در مرحله اول برگزار شده و در مرحله نهایی طبق مصوبه شورای المپیادهای کشور، رشته علوم و فناوری های سلول های بنیادی و مهندسی بافت نیز به جمع این رشته ها اضافه خواهد شد و این در حالی است که با توجه به بین رشته ای بودن این المپیاد  برگزیدگان مرحله اول سایر المپیادهای مرتبط می توانند در این رشته از المپیاد شرکت داشته باشند.
به گفته معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور طبق برنامه ریزی های صورت گرفته توسط سازمان سنجش آموزش کشور در سال جاری مرحله اول المپیادهای علمی در ده منطقه از کشور با همکاری دانشگاه ها و مراکز عالی کشور برگزار شد که نتایج اولیه این المپیاد تا پایان خرداد ماه برای برنامه ریزی های لازم در اختیار این سازمان قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به این که علاقه مندان رشته های مرتبط با حوزه سلول های بنیادی و مهندسی بافت برای شرکت در این المپیاد توسط مناطق مختلف به سازمان سنجش معرفی خواهند شد، ادامه داد: این المپیاد در روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۸ و ۲۹ تیرماه سال جاری در دو نوبت صبح و عصر برگزار خواهد شد. داوطلبان این المپیاد باید در روز پنج شنبه با پاسخ دادن به سوالات پدیده های انتقال جرم، زیست شناسی سلولی و ملکولی، بیوشیمی و شیمی آلی و فیزیولوژی به رقابت با هم بپردازند و همچنین این داوطلبان باید در روز جمعه به سوالات زیست مواد و ژنتیک پاسخ دهند. داوطلبین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت سازمان سنجش آموزش کشور بخش المپیاد دانشجویی مراجعه کنند.
جمالی بیان کرد: طبق مصوبات کمیته علمی این المپیاد، داوطلبین مجاز به انتخاب دو درس از ۴ درس تخصصی بوده و شرکت در آزمون های اختصاصی ضروری است. برگزیدگان نخستین المپیاد دانشجویی سلول های بنیادی و مهندسی بافت می توانند مثل سایر المپیادهای علمی کشور از امتیازات شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استفاده کنند.
وی افزود: همچنین هماهنگی لازم توسط این سازمان و ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی برای ادامه تحصیل برگزیدگان این المپیاد در مقطع ارشد با دانشگاه های مادر پذیرنده کشور صورت پذیرفته است. از آنجایی که دانشجویان سال سوم نیز می توانند در المپیادهای کشور حضور داشته باشند در صورت موفقیت این افراد تمامی امتیازات بعد از فارغ التحصیلی به ایشان اعطا خواهد شد.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش خاطرنشان کرد: علاوه بر تسهیلات فوق چنانچه برگزیده ای از لحاظ علمی وضعیت مطلوبی داشته باشند برای ورود به مقطع دکتری یا PHD امتیازات ویژه ای در زمان مصاحبه در نظر گرفته خواهد شد. این رشته از المپیاد به دلیل نیاز عمده کشور به این علوم نوین و کاربردی بودن آن در حوزه پزشکی راه اندازی شد. که می تواند به عنوان یکی از ابزارهای موفقیت ایران در این حوزه معرفی شد.
وی در آخر ابراز امیدواری کرد:با توجه به ساختار متفاوت این رشته و کاربردی بودن آن و همچنین دید مثبت مسئولین کشور، حمایت های لازم برایبرگزاری سالانه این المپیاد توسط سازمان ها و ارگان های مختلف صورت پذیرد. با توجه به دستیابی دانشمندان کشورمان به دانش پایه ای این علم،  می توان مثل سایر کشورهای خارجی سرمایه گذاری عمده ای در این حوزه از علم داشت.

تاریخ انتشار:۹۷/۲/۳۱

ثبت نخستین المپیاد بین‌المللی دانش آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی به نام ایران

رئیس کمیته علمی المپیاد دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی از برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای ثبت نخستین المپیاد بین ‌المللی دانش آموزی در این حوزه با نام مقدس جمهوری اسلامی ایران در جهان خبر داد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیمان کیهان ور رئیس کمیته علمی المپیاد دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی گفت: المپیاد سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی برای نخستین بار از طرف ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی بینان‌گذاری و پیشنهاد شد.  با توجه به اهتمام عمومی که در مرکز ملی استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان وزارت آموزش‌وپرورش و هماهنگی که در راستای برگزاری این المپیاد وجود دارد، مقرر شد تا  برای نخستین بار در سطح بین‌المللی بنیان‌گذاری این المپیاد دانش‌آموزی با نام مقدس جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد.

وی با اشاره به این نکته که هر کشوری بنیان‌گذار المپیادی باشد دفتر و نهاد اصلی آن، در همان کشور مستقر می‌شود، بیان کرد: این المپیاد نیز نخستین المپیاد بین‌المللی در حوزه خود خواهد بود. نخستین المپیاد بین‌رشته‌ای است که در آن از منابع فیزیک، آمار، زیست‌شناسی و همین‌طور شیمی دوره متوسطه دوم سؤال طرح می‌شود.

کیهان ور ادامه داد: همچنین المپیاد دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی تنها المپیادی خواهد بود که علاوه بر بحث انفرادی و تیمی به شکل مرسوم،  تیم‌هایی متشکل از کشورهای مختلف به‌صورت چندملیتی تشکیل خواهد شد و به رقابت خواهند پرداخت.  این موضوع نشان‌دهنده تفکر جمهوری اسلامی ایران در راستای صلح و همکاری تیمی در نظام جهانی است.

وی در توضیح مراحل اجرایی شدن این المپیاد بین‌المللی بیان کرد: در حال حاضر شورای راهبردی المپیاد دانش‌آموزی هر دو هفته یک‌بار با تولیت مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان در آن مرکز تشکیل می‌شود، که اعضای این شورا متشکل از مسئولین ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، امور بین‌الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دفتر امور بین‌الملل مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش می باشد و در حال حاضر آخرین خروجی آن تدوین و اصلاح اساسنامه  نخستین المپیاد بین‌المللی سلول‌های بنیادی  و پزشکی بازسابی است. پیش‌بینی می‌شود تا یک هفته دیگر این اساسنامه نهایی شود.

رئیس کمیته علمی المپیاد دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی نکته مهم دیگر را این مسئله عنوان کرد: این المپیاد جنبه نگرشی داشته و جزء معدود المپیادهایی است که در نظر دارد نگاه مبتنی بر نگرش فناوری و کارآفرینی را در  میان دانش آموزان تسری دهد.

تاریخ انتشار:۹۶/۱۱/۵

امروز جوانان ایران، در پزشکی، نانو، سلول های بنیادی و دانش هسته‌ای کارهای بزرگی انجام داده‌اند

رهبر انقلاب در دیدار با شرکت‌کنندگان در کنفرانس اتحادیه بین المجالس سازمان همکاری اسلامی فرمودند:

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه۹۶/۱۰/۲۶) در دیدار میهمانان شرکت کننده در سیزدهمین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی، با تأکید بر اینکه دنیای اسلام باید در مسائل اساسی با صراحت و با صدای بلند سخن و موضع خود را بگوید، «فلسطین» و «اتحاد دنیای اسلام» را از جمله موضوعات اساسی برشمردند و گفتند: یکی از موضوعات اصلی و بسیار مهم دنیای اسلام، «تلاش برای پیشرفت علمی» است که تجربه جمهوری اسلامی ایران نشان داد، با تلاش و با تکیه بر جوانان می توان رتبه علمی خود را ارتقا داد و در بخش های مهمی، در مرز دانش قرار گرفت.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وظیفه دینی و تاریخی کشورها و دولتهای اسلامی در قبال تحولات مهمی که در دنیا در حال روی دادن است، گفتند: دنیای اسلام، امروز باید در موضوعات مهم و اساسی نقش آفرینی کند و نگذارد تجربه تلخ دهه های گذشته و تسلط قدرتها و آثار بلندمدت آن، تکرار شود.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به طرح مسائل میانمار و کشمیر در اجلاس بین المجالس اسلامی و در عین حال غفلت از طرح مسائل بسیار مهم یمن و بحرین در این اجلاس، افزودند: باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح سخن گفت زیرا با صراحت، می توان جریان سازی کرد و در افکار عمومی مردم و نخبگان جهان تأثیرگذار بود.
ایشان تأکید کردند: نباید گذاشت که امپراطوری خطرناک تبلیغاتی غرب که عمدتاً به دست صهیونیست‌ها اداره می شود، مسائل مهم دنیای اسلام را نادیده بگیرد و با توطئه‌ی سکوت، مسائل اصلی امت اسلامی را محو کند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه می توان جریان امپراطوری تبلیغاتی غرب را شکست داد، خاطرنشان کردند: شکست دادن صهیونیست‌ها در جنگ نرم امکان پذیر است، همانگونه که آنها در جنگ سخت و در لبنان شکست خوردند و مجبور به اعتراف به آن شدند.
حضرت آیت الله خامنه ای موضوع فلسطین را در رأس مسائل دنیای اسلام دانستند و گفتند: در قضیه فلسطین، سه حادثه «اشغال سرزمین»، «تبعید دسته جمعی و میلیونی مردم» و «قتل عام و جنایت عظیم بشری» اتفاق افتاده است که این ستم در تاریخ نظیر ندارد.
ایشان، دفاع از فلسطین را وظیفه همه دانستند و تأکید کردند: نباید تصور شود که مقابله با رژیم صهیونیستی فایده ای ندارد بلکه به اذن و لطف خداوند، مجاهدت ها در مقابل رژیم صهیونیستی به نتیجه خواهد رسید، همانگونه که جریان مقاومت نسبت به سالهای قبل، پیشرفت کرده است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: صهیونیست‌ها، روزی شعار «از نیل تا فرات» را می دادند اما اکنون برای محافظت از خود مجبور به دیوارکشی شده اند.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: بدون تردید فلسطین یک مجموعه و تاریخ «از بحر تا نهر» است و قدس نیز پایتخت آن است و امکان هیچ خدشه ای بر این حقیقت، وجود ندارد.
ایشان، اقدام اخیر امریکا نسبت به قدس را «غلط زیادی» خواندند و گفتند: آنها قادر به انجام چنین کاری نخواهند بود و تلاش های آنها به سرانجام نخواهد رسید.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: دولت‌هایی که در منطقه به امریکایی‌ها کمک و با رژیم صهیونیستی همکاری می‌کنند تا با برادران مسلمان ستیز کنند، مرتکب خیانت صریح می شوند، همانند کاری که سعودی‌ها انجام می دهند.
حضرت آیت الله خامنه ای، «اتحاد دنیای اسلام» را یکی دیگر از مسائل اساسی برشمردند و گفتند: ما معتقدیم اتحاد دنیای اسلام که دارای جمعیت زیاد و امکانات فراوان و جایگاه بسیار حساس در دنیا است، می تواند زمینه‌ساز شکل گیری یک قدرت بزرگ و اثرگذار شود و ما حتی به کسانی که صریحاً با ما دشمنی می‌کنند، گفته‌ایم آماده برخورد برادرانه هستیم، اگرچه آنها چنین رویکردی ندارند.
ایشان با تأکید بر لزوم هم افزایی کشورهای اسلامی، خاطرنشان کردند: نباید اجازه داد اختلافات و جنگ و خونریزی در دنیای اسلام که عامل اصلی آن نیز امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها هستند، زمینه ساز حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی شود.
رهبر انقلاب اسلامی، «تلاش برای پیشرفت علمی» را یکی از مسائل و نیازهای بسیار مهم دنیای اسلام دانستند و افزودند: دنیای غرب با استفاده از علم، به ثروت و قدرت بین المللی رسید و بر دنیا مسلط شد اما چون ایمان و ظرفیت نداشت، این علم، منجر به ظلم و استکبار و استثمار شد، بنابراین دنیای اسلام برای رهایی از این سلطه باید برای پیشرفت علمی تلاش کند و این کار امکان پذیر است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تجربه موفق ایران در موضوع پیشرفت علمی، خاطرنشان کردند: ایران اسلامی با اتکاء به جوانان خود و در شرایطی که در تحریم قرار داشت، توانست در بخشهای مهمی، در مرز دانش قرار گیرد در حالی‌که قبلاً در این بخشها، بسیار عقب بود.
ایشان افزودند: امروز جوانان ایران، در پزشکی، نانو، سلول های بنیادی و دانش هسته‌ای کارهای بزرگی انجام داده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به یک نکته اشاره کردند و آن، «لزوم افشای ادعاهای دروغ شیطان اکبر یعنی امریکا» بود.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ادعای امریکا در حمایت از «حقوق بشر» گفتند: شخصی که امروز در امریکا بر سر کار است، بسیار صریح و عریان مواضع این کشور را اعلام می کند؛ البته قبلی‌ها نیز همین مواضع را داشتند ولی به این صراحت اعلام نمی کردند و نمونه بارز این موضع، سخنان اخیر او درباره افریقا و امریکای لاتین و نژادهای دیگر است که مصداق اقدام بر ضد حقوق بشر است؛ بنابراین باید این ادعاهای دروغ را افشا کرد.
ایشان یکی دیگر از ادعاهای غیرواقعی دولت امریکا را موضوع مبارزه با «تروریسم» خواندند و افزودند: امریکایی‌ها در حالی شعار مبارزه با تروریسم می‌دهند که صراحتاً از رژیمِ تروریستِ صهیونیستی حمایت می کنند و همچنین بنا بر اعتراف رئیس جمهور فعلی امریکا در تبلیغات انتخاباتی‌اش، عامل اصلی بوجود آوردن داعش بوده‌اند و تا آخرین نفس‌های داعش نیز از آن حمایت کردند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: باید با بیان حقایق و برملا کردن دروغ بودن این ادعاها، جریان سازی کرد و افکار عمومی مردم و نخبگان را تحت تأثیر قرار داد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر لزوم پیگیری موارد ذکر شده در قطعنامه پایانی و کمک به تحقق آنها، گفتند: آنچه که ما توصیه می کنیم و یا بر آنها اصرار داریم، مواردی است که خودِ ما در عمل انجام داده ایم و به نتیجه رسیده ایم.
ایشان ایستادگی ملت ایران در مقابل جنگ اقتصادی دشمنان را یکی از این نمونه ها برشمردند و افزودند: «تحریم» یکی از بخشهای این جنگ اقتصادی است که سالهای متمادی آن را اعمال کردند و به اوج رساندند که امروز نیز ادامه دارد اما ملت ایران ایستادگی کرد و شکست نخورد و امروز از این تحریم ها ابزاری برای شکوفایی خواهد ساخت.
رهبر انقلاب اسلامی، «مردم‌سالاری دینی» را یکی از دیگر از تجربیات موفق ملت ایران و زمینه‌ساز رشد مادی و معنوی دانستند و تأکید کردند: مردم ایران با کمک خداوند متعال، تا کنون توطئه های امریکا را خنثی کرده اند و از این پس نیز خنثی خواهند کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای در پایان اظهار امیدواری کردند: حرکت موفق و رو به رشد ملت ایران بتواند انگیزه ای برای قوی تر شدن امت اسلامی در مقابل استکبار شود.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گزارشی از سیزدهمین کنفرانس اتحادیه بین المجالس اسلامی گفت: در این کنفرانس، رؤسای مجالس کشورهای اسلامی به موضوعاتی از جمله توسعه همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی، مسئله تروریسم و دخالت‌های آمریکا در ایجاد آشفتگی امنیتی در مناطق اسلامی و نیز مسئله تعرض به قدس شریف پرداختند و تأکید کردند قدس به سرزمین تاریخی فلسطین تعلق دارد.
در پایان این دیدار، شرکت کنندگان در اجلاس از نزدیک با رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفتگو کردند.

تاریخ انتشار:۹۶/۱۰/۲۷