ایجاد نهادهای قیمت‌گذار حوزه تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان ضروری است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری :

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت :با توجه به رشد روزافزون شرکت‌های دانش بنیان مشکل اصلی ما نبود نهادهای خصوصی اعتبارسنجی در کشور است .
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی رییس جمهوری ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نخستین نشست شورای سرمایه گذاری دانش بنیان اظهار کرد : با توجه به رشد چشمگیر شرکت های دانش بنیان ما باید زیر ساخت های لازم را در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و قیمت گذاری در این حوزه فراهم کنیم .
وی درادامه گفت : قیمت گذاری در حوزه تامین مالی کار بسیار سنگینی است که باید با فراهم کردن بسترها و زیرساخت های لازم این مشکل حل شود زیرا در حوزه دانش بنیان فرهنگسازی بسیار خوبی اتفاق افتاده و شرکت های دانش بنیان تشکیل شده اند اما با مشکل سرمایه گذاری مواجه هستند .
ستاری خاطرنشان کرد : نهادها و موسسات اعتبار سنجی در صورت ایجاد می توانند به قیمت گذاری و اعتبار سنجی دقیق و مناسب ایده ها و طرح های دانش بنیان کمک کنند زیرا در حال حاضر ما هنوز مقیاس دقیق و مناسبی برای ارزشگذاری طرح ها و ایده های دانش بنیان نداریم .

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به رشد پرسرعت استارتاپ ها در کشور اشاره کرد و گفت : با توجه به اینکه استارتاپ ها به سرعت درحال رشد و بالارفتن هستند به دلیل نبود سرمایه گذار مناسب آنها را با مشکلاتی مواجه کرده است و هنوز اکو سیستم و زیست بوم نوآوری و کارآفرینی درکشور ما  به طور کامل شکل نگرفته است و هنوز نواقصی دارد .
رییس بنیاد ملی نخبگان درادامه از بازگشت بسیاری از نخبگان به کشوربرای ایجاد استارتاپ ها یاد کرد وگفت : بسیاری از کسانی که استارتاپ های موفق داشته اند جزو افرادی هستند که از خارج از کشور بازگشته و در آنجا حقوق و مزایای خوبی داشته اند اما پس از بازگشت به ایجاد استارتاپ های موفق و فوق العاده در کشور دست یافته اند.
ستاری همچنین درادامه این نشست به ایجاد زیست بوم نوآوری و کارآفرینی توسط بخش خصوصی اشاره کرد و گفت : برخی از کسانی که شرکت های دانش بنیان ایجاد کرده اند هنوز با کسب و کارهای سنتی و قدیمی درگیر هستند ولی برخی از آنها درست برعکس ایده ها و طرح های بسیار موفق و عالی ارائه می کنند و به طور کلی سیستم کسب و کار سنتی را تغییر می دهند که تپ سی و الو پیک از نمونه های موفق این نوع کسب و کارها است .
وی با اشاره به این موضوع که با توجه به مشکلات موجود در حوزه کسب و کار دانش بنیان گفت : ما بالاخره موفق خواهیم شد و همین اتفاقات در حوزه بانکداری هم خواهد افتاد به طور مثال طرح آسان پرداخت یکی از همین موارد بوده است .
ستاری تاکید کرد : ما باید سازمان های مختلف را در حوزه سرمایه گذاری دانش بنیان درگیر  و ورود بخش خصوصی به این حوزه را داشته باشیم و از وام و مواردی از این قبیل فاصله بگیریم تا با افکار و جدید درحوزه سرمایه گذاری مشکل استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان را حل کنیم .

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۲۶

بازدید از محل راه اندازی دفترالمپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی در باشگاه دانش پژوهان جوان


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، دکتر کیهان ور دبیر کمیته المپیادسلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و کارشناسان این ستاد از محل تعیین شده جهت راه اندازی و تجهیز دفتر المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی در باشگاه دانش پژوهان جوان بازدیدکردند. در این بازدید که دکتر مظفری معاون باشگاه دانش پژوهان جوان و آقای صولتیان رئیس روابط عمومی مرکز ملی استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان نیز حضور داشتند، ابتدا در خصوص امکانات و تجهیزات مورد نیاز بحث شد. سپس دوطرف ابراز امیدواری کردند که با تجهیزکردن این دفتر جهت انجام امور المپیاد ملی و بین المللی سلول های بنیادی وپزشکی بازساختی، دانش پژوهان سال های گذشته المپیاد علمی مذکور نیز بتوانند حضور فعالی دربرنامه های آتی المپیاد داشته باشند و دواطلب های دوره های بعدی را راهنمایی کنند.

دفتر المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در محل ساختمان باشگاه دانش پژوهان پس از تجهیز و راه اندازی فعال خواهد بود که متقابلا به اطلاع خواهد رسید.

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۲۶

استفاده از نوعی سیستم CRISPR برای درمان دیستروفی عضلانی دوشن

مطالعات دانشگاه تگزاس نشان می‌دهد نوعی ویرایش ژنوم جدید موسوم به CRISPR-Cpf1جهش‌های مرتبط با بیماری دیستروفی دوشن را تصحیح می‌کند. پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس، جهش‌ دیتسروفی عضلانی دوشن را در سلول‌های انسانی و مدل‌های حیوانی تجربی تصحیح کردند. آن‎ها با استفاده از روش جدید ویرایش ژنوم به نام CRISPR-Cpf1 به این موفقیت دست یافتند.

دیستروفی عضلانی دوشن شایع‌ترین و شدیدترین نوع از بیماری‌های دیستروفی عضلانی از گونه ژنتیکی است. از عوارض اصلی این بیماری می‌توان تحلیل و نابودی ماهیچه‌های ارادی را که در کنترل بدن نقش حیاتی دارند نام برد. در مواقع شدید نهایتاً منجر به عدم توانایی در راه رفتن ،۹۶٪ معلولیت، مشکلات تنفسی و مرگ می‌شود. این بیماری در اثر تغییرات و نقص در ژن DMD ایجاد می‌شود. این ژن مسؤلیت ساخت پروتئین دیستروفین که ماده‌ای ضروری برای حفظ و ثبات ماهیچه‌ها است را به عهده دارد.

این پژوهش در مجله Science Advances منتشر شده است. در پژوهش‌های پیشین، دانشمندان نشان داده بودند روش ویرایش ژنوم CRISPR-Cas9 می‌تواند نقش ژنتیکی مربوط به بیماری DMD را تصحیح کند. پژوهشگران دانشگاه دالاس اخیرا یک کمک مالی دریافت کردند تا مطالعات خود را در این باره ادامه دهند. آن‌ها خطرهای احتمالی مربوط به روش CRISPR-Cas9 را در محیط بالینی مورد بررسی قرار دادند.

در مطالعه اخیر، پژوهشگران از روش CRISPR-Cpf1 برای اصلاح کردن جهش‌های DMD استفاده کردند. روش جدید نسبت به روش پیشین چند مزیت دارد. آنزیم Cpf1 از Cas9 بسیار کوچکتر است و همین ویژگی باعث می‌شود راحت‌تر توسط سلول هدف دریافت شود. همچنین برای انواع کاربردهای درمانی ممکن، انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.

نویسنده ارشد مقاله اریک اولسون می گوید: «ما سلول‌های گرفته شده از بیمار که دارای جهش دیستروفی عضلانی دوشن است را در شرایط آزمایشگاهی تصحیح کردیم. ژن‌هایی وجود دارد که ممکن است با Cas9 سخت‌تر از Cpf1 ویرایش شوند.»

بیماری DMD ناشی از جهش‌ ژن‌های کدکننده پروتئین دیستروفن است. این نوع پروتئین برای حرکت صحیح عضلات ضروری است. جهش این ژن باعث می‌شود قدرت عضلانی کاهش یابد. به کمک ویرایش ژنوم از طریق Cas9 و Cpf1 نه تنها جهش ژن دیتسروفی عضلانی دوشن اصلاح می‌شود بلکه انقباض و قدرت عضلانی بهبود می‌یابد. این پژوهش بر روی سلول‌های انسانی و مدل‌های حیوانی انجام شده است.

رایج‌ترین اختلال ژنتیکی کودکان بیماری دیتسروفی عضلانی دوشن است که از هر ۳۵۰۰ نوزاد پسر متولد شده یک نوزاد به آن مبتلا است. ژن دوشن در کروموزوم X یافت می‌شود که در وهله اول بر پسران تاثیر دارد.

Reference: http://advances.sciencemag.org/content/3/4/e1602814

 

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۱۹

برگزاری نشست مشترک مسئولین ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی نشست مشترک مسئولین ستاد و مرکز ملی استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان جهت بررسی و هماهنگی های لازم برای برگزاری سومین دوره المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و همچنین در سطح بین المللی با حضور دکتر کیهان ور رئیس کمیته علمی المپیاد دانش آموزی، دکتر مظفری، معاون باشگاه دانش پژوهان جوان، صولتیان رئیس روابط عمومی مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزاری شد.

در ابتدای جلسه اعضای حاضر در نشست به بررسی پروپزال پیشنهادی برای برگزاری المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در سطح بین المللی پرداختند. در ادامه اعضا حاضر نظرات خود در ضمینه  نحوه برگزاری و زیرساخته های لازم  برای برگزاری در سطح بین المللی را ارایه نمودند.

سپس دکتر مظفری بر اخذ مجوز قانونی برای برگزاری المپیاد در سطح بین المللی تاکید نمود. وی افزود :از بین دانش آموزانی که در المپیاد زیست شناسی و  سلول های بنیادی قبول شده بودند، خیلی ها به خاطر مدال و دانشگاه زیست شناسی را انتخاب کردند، در حالی که به رشته سلول های بنیادی فوق العاده علاقه مند بودند. ورود ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی ورود بسیار ارزشمندی بود که نگاه ها را تقریباً نسبت به المپیاد ها تغییر داد.

معاون باشگاه دانش پژوهان جوان همچنین به تحلیل این المپیاد پرداخت و ادامه داد: مثلاً انسان  یک مرحله زندگی دامپروری داشته است و سپس مرحله کشاورزی. که  مرحله کشاورزی ارتقا یافته ی دامپروری نیست بلکه دنیای دیگریست. رشته سلول های بنیادی نیز ارتقا یافته پزشکی نیست بلکه یک دنیای دیگری است. المپیاد سلول های بنیادی با اینکه دو سال از عمرش می گذرد نسبت به خیلی از المپیاد ها که جهانی و سهمیه کنکور دارند, طرفدارانش بیشتر می باشد که این نشان می دهد که ورود درست و اثربخشی بوده است.

در پایان جلسه طی مذاکرات صورت گرفته در جلسه مقرر شد ستاد و مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان همکاری های لازم را در زمینه برگزاری المپیاد در سطح ملی و بین المللی داشته باشند.

لازم به ذکر است که ازبین ۱۸ نفر دانش پژوه واجد شرایط جهت شرکت در کنکور ۹۶ ، ۱۶ نفر در رشته پزشکی و ۲نفر در رشته دندانپزشکی و داروسازی مجوز ورود به دانشگاه را کسب کردند.

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۱۹

پنجمین جشنواره و نمایشگاه ربع رشیدی در تبریز برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی در راستای برگزاری نشست شورای اجرایی این ستاد دکتر کیهان ور، مشاور فناوری و تجاری سازی دبیر ستاد از برگزاری پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی که در تبریز برگزار می شود خبر داد.

دکترکیهان ور، با اشاره به ویژگی های نمایشگاه و جشنواره ربع رشیدی اظهار کرد: رویکرد تجاری سازی فناوری، صنعتگران و سرمایه گذاران و مدیران دستگاه های اجرایی، راه اندازی تورهای سرمایه گذاری به عنوان متقاضیان فناوری، ارزش گذاری به عناصر اجرایی و اقتصادی در داوری و ارزیابی طرح ها، حضور صندوق های سرمایه گذاری و سازمان های حمایتی، حضور تشکل های تولیدی و دستگاه های اجرایی برای معرفی نیازهای فناوران از جمله مهمترین ویژگی های این نمایشگاه و جشنواره است.

قائم مقام مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان افزود: در حال حاضر ۱۴ شبکه فناوری در سطح استان در بخش های مختلف با همکاری دانشگاه، صنعت و بخش خصوصی در حال فعالیت است که شبکه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی نیز با ریاست پروفسور محمد نوری از امسال شروع به فعالیت در این عرصه نموده است و یک زون تخصصی در نمایشگاه به این امر اختصاص داده شده است که شورای عالی استانی، مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان دانشگاه علوم پزشکی تبریز و نمایندگان ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از برگزارکنندگان آن خواهند بود.

معاون ترجمان دانش، فناوری و تجاری سازی مرکز جامع در ادامه خواستار حضور شرکت های دانش بنیان در راستای برگزاری هرچه باشکوه تر این جشنواره و نمایشگاه شد و افزود: ما معتقدیم برای برگزاری باشکوه این حرکت بزرگ علمی و اقتصادی درکشور باید همه در کنار هم کمک کنیم تا به نتایج مطلوب دست یابیم.

معاون تحقیقات و فناوری پژوهشکده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی افزود:  برای اولین بار در سطح استان و در راستای رسوخ دانش و فناوری در عرصه دانش آموزی  زون تخصصی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با ۱۲ ایستگاه آموزشی در زمینه های مولکولی، سلولی، تحقیقات روی حیوانات آزمایشگاهی و … در نظر گرفته شده است و در این راستا با دعوت از دانش آموزان برای حضور در این جشنواره  ابراز امیدواری کرد دانش آموزان  باحضور دراین جشنواره بتوانند از ظرفیت هایی بالای آن برای  رشد وتعالی  خود و جامعه و حرکت در مسیر مهارت آموزی به جای دانش صرف بهره کافی را ببرند.

پنجمین جشنواره و نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی ۲۰ تا ۲۴ آبان۹۶ در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار می شود و علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس www.rinotex.ir مراجعه کنند و یا با شماره تماس ۰۴۱۳۳۳۴۹۵۲۴  داخلی ۱۰۶ (خانم امانپور – خانم تمجیدی) تماس گیرند .

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۴

ایجاد سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری به منظور حمایت از طرح های دانش بنیان و فناورانه

براساس نیاز مبرم به روان‌سازی سیستم سرمایه‌گذاری و ایجاد بستری کارآمد میان نهادها و افراد دارای پتانسیل سرمایه‌گذاری و تأمین مالی با اشخاص و شرکت های دارای نیاز به تامین مالی و سرمایه پذیر، “سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری (طرح‌های دانش‌بنیان و فناورانه)” با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طراحی و ایجاد گردید.

اطلاعات تماس «سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری(طرح‌های دانش‌بنیان و فناورانه»

vc.isti.ir

info@daneshbonyan.ir

تلفن: ۳۰ ۳۱ ۵۳ ۸۳ ۹۸۲۱+ , ۳۰ ۳۲ ۵۳ ۸۳ ۹۸۲۱+, ۳۰ ۳۳ ۵۳ ۸۳ ۹۸۲۱+

فکس: ۳۰ ۳۰ ۵۳ ۸۳ ۹۸۲۱+

تاریخ انتشار:۹۶/۶/۲۹

معاونت علمی آماده حمایت از تاسیس بنیاد پروفسور میرزاخانی است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بازدید از موسسه رعد عنوان کرد:

معاونت علمی آماده حمایت از تاسیس بنیاد پروفسور میرزاخانی است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بازدید از موسسه نیکوکاری رعد گفت: معاونت علمی آمادگی حمایت از تاسیس بنیاد زنده یاد پروفسور مریم میرزاخانی را دارد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با حضور در دفتر موسسه رعد با خانواده زنده یاد پروفسور مریم میرزاخانی دیدار کرد. ستاری در این دیدار پس از بیان خاطراتی از حضور مشترک علمی با پروفسور میرزاخانی عنوان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی حمایت از تاسیس بنیاد  پروفسور مریم میرزاخانی را دارد تا کمک‌های لازم در خصوص شکل دهی ساختار این بنیاد ارزشمند انجام شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه با تاکید بر شناسایی استعدادهای درخشان در عرصه های علمی و اجتماعی به ویژه در حوزه کارآفرینی و ایجاد شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها گفت: در حال حاضر شرکت‌هایی همچون اسنپ و تپسی در ایران و فیس بوک و واتس آپ در سطح بین المللی توانسته اند در زمان کوتاهی حرف نخست در زمینه کسب و کار را بزنند.
رییس بنیاد ملی نخبگان در بخش بعدی سخنان خود به موضوع طرح شهاب درخصوص شناسایی استعداد دانش‌آموزان از کلاس چهارم دبستان به بعد بمدت ۴ سال اشاره و بیان کرد: این طرح می تواند یکی از روش های مناسب برای شناسایی استعدادهای درخشان باشد.

ستاری در نظر گرفتن جوائز برای کشف نخبگان و ادامه حمایت از این استعداد ها را امری مهم دانست و در پایان نکاتی را پیرامون راه های جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور مطرح کرد.

همچنین در ادامه ستاری از بخش های مختلف این دانشگاه علمی و کاربردی و بخش توانبخشی مجتمع نیکوکاری رعد بازدید کرد.  در این بازدید مهندس میرزاخانی رئیس هیات مدیره و  رئیس هیات امنای مجتمع نیکو کاری رعد و دانشگاه علمی کاربردی رعد و علینقی مشایخی استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را همراهی کردند.

تاریخ انتشار:۹۶/۶/۱۴

 

دانلود نرم افزار شبکه سلول های بنیادی

دریافت نرم افزار نسخه iOS                                                                                                                                                                                                                  دریافت نرم افزار نسخه اندروید