برگزاری جلسه سوم از سری جلسات تکنوویشن کلاب با محوریت مدیریت دانش با سخنرانی خانم سمیرا اصغری

به گزارش مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، جلسه سوم از سری جلسات تکنوویشن کلاب روز سه شنبه مورخ ۱۱ مهرماه ۹۶ در محل سالن کنفرانس این مرکز با محوریت مدیریت دانش با سخنرانی خانم سمیرا اصغری برگزار گردید. در این جلسه به معرفی مدیریت دانش و اهمیت آن پرداخته شد و مفاهیم و تعاریف بنیادی در مدیریت دانش ارائه گردید. همچنین درباره روش های تبدیل داده، اطلاعات و دانش به یکدیگر، کسب دانش و دانش آفرینی در یک سازمان بحث شد. در پایان جلسه روش های مدیریت دانش و مدلسازی آن معرفی گردیده و سوال و جواب توسط حاضرین انجام گرفت.

کارگاه آموزشی استفاده از روش الکترواسپینیگ و نقش آن در مهندسی بافت با استفاده از فناوری نانو برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی قطب آذربایجان، کارگاه آموزشی استفاده از روش الکترواسپینیگ و نقش آن در مهندسی بافت با استفاده از فناوری نانو در دو بخش تئوری و عملی با حضور اساتید و دانشجویان از رشته های مختلف در در محل دانشکده پزشکی در تاریخ ۹۶/۷/۲۷ برگزار گردید.

پس از مراسم افتتاحیه توسط دکتر سودابه داوران به عنوان رییس کارگاه، ابتدا در بخش تئوری ایتدا دکتر داوران مقدمه ای درباره آشنایی با اساس کار الکترو ریسی و روش کار با دستگاه مذکور ارائه نمودند.

سپس در ادامه دکتر داوران بهمراه دکتر ابوالفضل اکبرزاده توضیحاتی در مورد کاربرد نانو الیاف تهیه شده به روش الکتروریسی در داروسازی ارائه نمودند. در بخش عملی این کارگاه که در آزمایشگاه دانشکده علوم نوین برگزار گردید، دکتر رویا صالحی روش اپتیمایز کردن دستگاه و نحوه تهیه داربست حاصل از الکتروریسی نانو فیبرها و روش مشخصه یابی داربست های تولید شده با روش میکروسکوپی را ارائه نمودند.

درنهایت در بخش دوم تئوری دکتر پیمان کیهان ور در مورد کاربرد نانو الیاف تهیه شده به روش الکترو ریسی در مهندسی بافت و پزشکی بازساختی ارائه نمودند.

لازم به ذکر است گواهی شرکت در کارگاه نیز تا آخر همین هفته تحویل شرکت کنندگان خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۳۰

جایزه یک میلیون دلاری TEDCO برای پروژه های مرتبط با سلول های بنیادی

TEDCO، شرکت توسعه فناوری مریلند، به چهار شرکت و پژوهشگر بیش از یک میلیون دلار برای تحقیق در مورد سلول های بنیادی جهت اعتبارسنجی و تجاری سازی محصولات اعطا کرد.

شرکت های LifeSprout و RoosterBio بطور مشترک مبلغ ۶۰۰۰۰۰ دلار برای کمک به تجاری سازی محصولات مبتنی بر تکنولوژی سلول های بنیادی دریافت کردند. دو پژوهشگر نیز کمک های مالی را به مبلغ ۴۶۰،۰۰۰ دلار دریافت کردند تا به تأیید فن آوری هایشان کمک کنند.

Elias Zambidis محقق دانشگاه جان هاپکینز ، جایزه ای را برای کمک به اعتباربخشی و تجاری سازی یک محیط کشت جهت تولید یک کلاس جدید از سلول های بنیادی انسانی دریافت کرد.

این کمک های مالی توسط کمیسیون تحقیقات سلول های بنیادی مریلند از طریق صندوق تحقیقات سلول های بنیادی مریلند تأیید شد. دکترDavid Mosser رئیس این کمیسیون می گوید: جوایز اعطا شده نشان دهنده برخی از پیشرفت های علمی امیدوار کننده در پزشکی سلولی و بازساختی است.

TEDCO  همچنین یک فراخوان جدید برای تامین هزینه های مالی مرتبط با حوزه سلول های بنیادی منتشر کرد. این فراخوان شامل مجموع ۷ میلیون دلار برای پنج حوزه مرتبط با سلول های بنیادی یعنی تحقیق، اعتبارسنجی، تجاری سازی، بورس تحصیلی پس از دکتری و فعالیت های بالینی می باشد.

Reference: http://thedailyrecord.com/2017/10/05/tedco-awards-1-million-for-stem-cell-projects/

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۱۹

استفاده از نوعی سیستم CRISPR برای درمان دیستروفی عضلانی دوشن

مطالعات دانشگاه تگزاس نشان می‌دهد نوعی ویرایش ژنوم جدید موسوم به CRISPR-Cpf1جهش‌های مرتبط با بیماری دیستروفی دوشن را تصحیح می‌کند. پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس، جهش‌ دیتسروفی عضلانی دوشن را در سلول‌های انسانی و مدل‌های حیوانی تجربی تصحیح کردند. آن‎ها با استفاده از روش جدید ویرایش ژنوم به نام CRISPR-Cpf1 به این موفقیت دست یافتند.

دیستروفی عضلانی دوشن شایع‌ترین و شدیدترین نوع از بیماری‌های دیستروفی عضلانی از گونه ژنتیکی است. از عوارض اصلی این بیماری می‌توان تحلیل و نابودی ماهیچه‌های ارادی را که در کنترل بدن نقش حیاتی دارند نام برد. در مواقع شدید نهایتاً منجر به عدم توانایی در راه رفتن ،۹۶٪ معلولیت، مشکلات تنفسی و مرگ می‌شود. این بیماری در اثر تغییرات و نقص در ژن DMD ایجاد می‌شود. این ژن مسؤلیت ساخت پروتئین دیستروفین که ماده‌ای ضروری برای حفظ و ثبات ماهیچه‌ها است را به عهده دارد.

این پژوهش در مجله Science Advances منتشر شده است. در پژوهش‌های پیشین، دانشمندان نشان داده بودند روش ویرایش ژنوم CRISPR-Cas9 می‌تواند نقش ژنتیکی مربوط به بیماری DMD را تصحیح کند. پژوهشگران دانشگاه دالاس اخیرا یک کمک مالی دریافت کردند تا مطالعات خود را در این باره ادامه دهند. آن‌ها خطرهای احتمالی مربوط به روش CRISPR-Cas9 را در محیط بالینی مورد بررسی قرار دادند.

در مطالعه اخیر، پژوهشگران از روش CRISPR-Cpf1 برای اصلاح کردن جهش‌های DMD استفاده کردند. روش جدید نسبت به روش پیشین چند مزیت دارد. آنزیم Cpf1 از Cas9 بسیار کوچکتر است و همین ویژگی باعث می‌شود راحت‌تر توسط سلول هدف دریافت شود. همچنین برای انواع کاربردهای درمانی ممکن، انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.

نویسنده ارشد مقاله اریک اولسون می گوید: «ما سلول‌های گرفته شده از بیمار که دارای جهش دیستروفی عضلانی دوشن است را در شرایط آزمایشگاهی تصحیح کردیم. ژن‌هایی وجود دارد که ممکن است با Cas9 سخت‌تر از Cpf1 ویرایش شوند.»

بیماری DMD ناشی از جهش‌ ژن‌های کدکننده پروتئین دیستروفن است. این نوع پروتئین برای حرکت صحیح عضلات ضروری است. جهش این ژن باعث می‌شود قدرت عضلانی کاهش یابد. به کمک ویرایش ژنوم از طریق Cas9 و Cpf1 نه تنها جهش ژن دیتسروفی عضلانی دوشن اصلاح می‌شود بلکه انقباض و قدرت عضلانی بهبود می‌یابد. این پژوهش بر روی سلول‌های انسانی و مدل‌های حیوانی انجام شده است.

رایج‌ترین اختلال ژنتیکی کودکان بیماری دیتسروفی عضلانی دوشن است که از هر ۳۵۰۰ نوزاد پسر متولد شده یک نوزاد به آن مبتلا است. ژن دوشن در کروموزوم X یافت می‌شود که در وهله اول بر پسران تاثیر دارد.

Reference: http://advances.sciencemag.org/content/3/4/e1602814

 

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۱۹

برگزاری نشست مشترک مسئولین ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی نشست مشترک مسئولین ستاد و مرکز ملی استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان جهت بررسی و هماهنگی های لازم برای برگزاری سومین دوره المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و همچنین در سطح بین المللی با حضور دکتر کیهان ور رئیس کمیته علمی المپیاد دانش آموزی، دکتر مظفری، معاون باشگاه دانش پژوهان جوان، صولتیان رئیس روابط عمومی مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزاری شد.

در ابتدای جلسه اعضای حاضر در نشست به بررسی پروپزال پیشنهادی برای برگزاری المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در سطح بین المللی پرداختند. در ادامه اعضا حاضر نظرات خود در ضمینه  نحوه برگزاری و زیرساخته های لازم  برای برگزاری در سطح بین المللی را ارایه نمودند.

سپس دکتر مظفری بر اخذ مجوز قانونی برای برگزاری المپیاد در سطح بین المللی تاکید نمود. وی افزود :از بین دانش آموزانی که در المپیاد زیست شناسی و  سلول های بنیادی قبول شده بودند، خیلی ها به خاطر مدال و دانشگاه زیست شناسی را انتخاب کردند، در حالی که به رشته سلول های بنیادی فوق العاده علاقه مند بودند. ورود ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی ورود بسیار ارزشمندی بود که نگاه ها را تقریباً نسبت به المپیاد ها تغییر داد.

معاون باشگاه دانش پژوهان جوان همچنین به تحلیل این المپیاد پرداخت و ادامه داد: مثلاً انسان  یک مرحله زندگی دامپروری داشته است و سپس مرحله کشاورزی. که  مرحله کشاورزی ارتقا یافته ی دامپروری نیست بلکه دنیای دیگریست. رشته سلول های بنیادی نیز ارتقا یافته پزشکی نیست بلکه یک دنیای دیگری است. المپیاد سلول های بنیادی با اینکه دو سال از عمرش می گذرد نسبت به خیلی از المپیاد ها که جهانی و سهمیه کنکور دارند, طرفدارانش بیشتر می باشد که این نشان می دهد که ورود درست و اثربخشی بوده است.

در پایان جلسه طی مذاکرات صورت گرفته در جلسه مقرر شد ستاد و مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان همکاری های لازم را در زمینه برگزاری المپیاد در سطح ملی و بین المللی داشته باشند.

لازم به ذکر است که ازبین ۱۸ نفر دانش پژوه واجد شرایط جهت شرکت در کنکور ۹۶ ، ۱۶ نفر در رشته پزشکی و ۲نفر در رشته دندانپزشکی و داروسازی مجوز ورود به دانشگاه را کسب کردند.

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۱۹

نیروی انسانی خلاق مهم‌ترین بازیگر میدان تحول اقتصادی است

ستاری در جمع فعالان اتاق بازرگانی ایران:

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، نیروی انسانی خلاق محور اصلی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است و آموزش و تربیت نیروی انسانی خلاق، کارآمد و اعتماد به نفس برای تحقق کسب و کارهای مبتنی بر نوآوری مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نشست با حضور هیئت رئیسه و رؤسای اتاق‌های بازرگانی و فعالان اقتصادی سراسر کشور، با بیان این‌که رشد اقتصاد دانش‌بنیان نیازمند زیست بوم کارآفرینی و نوآوری است اظهار کرد: مهم‌ترین ویژگی این شرکت‌ها فرهنگ جدیدی است که همراه خود دارند و خلاقیت، نوآوری و توانمندی فناورانه نیروی انسانی را محور خود قرار می‌دهند.

رئس ستاد فرهنگ سازی علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، با تأکید بر ضرورت آموزش خلاق به عنوان مهم‌ترین اساس تحول ساختار اقتصادی کشور بر محور نیروی انسانی افزود: برای ارائه نیروی انسانی خلاق و توانمند به عنوان مهمترین رکن اقتصاد دانش‌بنیان، فرهنگسازی و آموزش دارای نقشی محوری است اما آموزش و پرورش و آموزش عالی ظرفیت تربیت نیروی انسانی با اعتماد به نفس، خلاق و نوآور را ایجاد نکرده است.

ضرورت آموزش نیروی انسانی با اعتماد به نفس و خلاق

ستاری با اشاره به جهت‌گیری مراکز آموزشی برای تربیت نیروی انسانی خلاق به عنوان مهم‌ترین بازیگر میدان اقتصاد دانش‌بنیان کشور گفت: در دانشگاه‌ها نیز به واسطه تکیه اقتصاد بر منابع زیرزمینی به همین شکل برای تربیت نیروی انسانی خلاق، نوآور و با اعتماد به نفس برای کارآفرینی کم‌تر تلاش شد، چراکه بر پایه اقتصاد مبتنی بر منابع، دانشگاه‌ها تمام درآمد خود را از بودجه دولت تأمین می‌کردند اما با شکل‌گیری فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان و اصلاح روند پیشین، دانشگاه‌ها در حال حرکت به سوی ترتبیت نیروی خلاق با شکل دادن مراکز نوآوری و تأمین درآمد از محل سهم خود از شرکت‌های فناور هستند. چراکه اقتصاد دانش‌بنیان مستلزم وجود دانشگاه‌هایی است که بخش قابل توجهی از درآمد خود را از محل فروش فناوری و ارتباط با صنعت کسب کنند.

وی با اشاره به این‌که مفهوم شهر خلاق ضرورتی است که بر پایه آموزش مستمر و ایجاد زمینه‌های نوآوری مطرح می‌شود افزود: آموزش مربوط به یک دوره زمانی خاص نیست و هیچ محدودیتی برای آموزش جامعه وجود ندارد. تهران به عنوان یکی از زمینه‌های بکر برای خلق نوآوری ظرفیتی بکر برای شکل گیری شهر خلاق است و با حمایت معاونت علمی و شهرداری تهران، ایجادیک شهر خلاق برای بروز نوآوری و ایجاد ارزش افزوده پیگیری می‌شود.

تحول جدی به واسطه کسب و کارهای نوپا

ستاری با اشاره به توانمندی کسب و کارهای فناور و استارتاپ‌ها در لایجاد تحول ساختاری در بدنه اقتصادی و فرهنگی کشور گفت: کسب‌وکارهای فناور به خصوص در حوزه خدمات می‌توانند با نوآوری و کارآمدی خود ساختاری ناکارآمد اقتصادی را در هم بشکنند و ضمن رفع کاستی‌ها و چالش‌ها متناسب با نیاز جامعه ارزش افزوده بالا تولید کنند.

رشد فزاینده و تحولی یکی دیگر از ویژگی‌های استارتاپ‌ها بود که معاون علمی و فناوری به  اهمیت آن اشاره کرد و گفت: استارتاپ‌های موفق به طور میانگین هفته‌ای حدأقل ۱۰ درصد رشد را تجربه می‌کنند و نمونه‌های موفق این دست شرکت‌ها در حوزه خدمات که در کمتر از یک سال توانسته‌اند به رشدی بالا  برسند کم نیست. این دست شرکت‌ها می‌توانند ضمن حل مشکلات جامعه، با اصلاح ساختارهای نادرست و رفع محدودیت‌ها، قیمت‌ها را شفاف کنند و فضا را برای ارائه خدمات بهتر به سوی رقابت ببرند.

وی کسب و کارهای فناور را بهترین زمینه سرمایه‌گذاری سودآور دانست افزود: این کسب و کارهای نوآور و خلاق که بار ارائه مستمر نوآوری و خدمتی جدید، رشد فزاینده کسب و کار، پایین آمدن هزینه خدمات و ایجاد ارزش افزوده را به همراه دارند بهترین زمینه برای حضور سرمایه‌گذاران هستند اما باید با تعریف سازوکارها و الگوهای ارزش‌گذاری و اعتبارسنجی این کسب و کارها که خلاقیت نیروی انسانی مهم‌ترین سرمایه آن‌هاست، فرهنگ سرمایه‌گذاری جسورانه بر روی این کسب و کارها نهادینه شود.

رشد فزاینده کسب و کارهای نوآور

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به رشد قابل توجه شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌های پیشرفته گفت: در حوزه‌های فناوری‌های پیشرفته چون نانوفناوری و زیست‌فناوری ظرفیت بسیار خوبی داریم. به طور مثال در حوز زیست‌فناوری شرکت‌هایی فعال هستند که داروهای حساس را تولید می‌کنند و حجم صادرات این شرکت‌ها به کشورهای منطقه باز مرز یکصد میلیون دلار عبور کرده است، همچنین فروش شرکت‌های فعال در حوزه نانوفناوری با رشدی ۲برابری نسبت به سال پیش خود به بالای ۷۰۰ میلیارد تومان رسید.

رئیس بنیاد ملی نخبگان به توانمندی علوم انسانی در ایجاد ارزش افزوده مبتنی بر شرکت‌های فناور افزود: علاوه بر فناوری‌های پیشرفته، شرکت‌های فناور فعال در حوزه‌های نرم، صنایع خلاق و فرهنگی دارای ظرفیتی بالا برای خلق ارزش افزوده و حل مشکلات هستند اما باید سازوکار ارزش‌گذاری و معرفی این شرکت‌ها به عنوان ظرفیت‌های اقتصادی ایجاد شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، ظرفیت نیروی انسانی کشورمان را فرصتی برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: با تکیه بر این سرمایه ارزشمند که در اختیار کم‌تر کشوری در دنیا قرار دارد، در بسیاری از عرصه‌ها همچون نانوفناوری در رتبه چهارم قرار داریم و ایران جزو چهار کشور برتر در تربیت نیروی انسانی تحصیل کرده به شمار می‌رود همچنین بر مبنای گزارش آنکتاد از وضعیت علمی و فناوری ایران که نهادی زیرمجموعه  سازمان ملل به شمار می‌رود، کشورمان در شاخص‌های اثرگذار نیروی انسانی رشدی جهشی را تجربه کرده است اما باید با تقارن در رشد کسب و کار به موازات این عرصه، رشد نامتقاران میان تولید علم و کسب و کار اصلاح شود.

رشد فضای کسب و کار شرکت‌های دانش‌بنیان با  تعامل اتاق بازرگانی و معاونت علمی و فناوری

در ادامه این نشست، مهندس شافعی رئیس اتاق ایران و نایب رئیس و رؤسای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور و فعالان اقتصادی به بیان دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود در حوزه هرچه بهتر فراهم شدن زمینه رشد کسب و کارهای دانش‌بنیان پرداختند.

ضمن تأکید بر ضرورت توجه به فرآیند ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، اصلاح روندها و معیارهای ارزیابی این شرکت‌ها، انجام ارزیابی توسط شتاب‌دهنده‌ها و کسب و کارهای این حوزه مطرح شد.

فعالان اقتصادی حاضر در این نشست  با اشاره به نیاز تبیین شاخص‌های دانش‌بنیانی همچنین تخصص‌گرایی و ارتقای کیفی محصولات و خدمات، به ایجاد نهضتی برای جلب سرمایه‌گذاران و عرصه صنعت به کسب و کارهای دانش‌بنیان اشاره شد.

بازنگری در سرفصل‌های آموزش و پرورشی و دانشگاهی، به طوری که بر سرفصل‌های کارآفرینی و نوآوری توجه شود، توجه به ابزارهای تولید ارزش افزوده و تسهیل دسترسی جامعه به این ابزارها برای ردش کسب و کارهای خدماتی مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات، پیگیری فرآیند اقتصاد سبز با ارائه طرح جامع اقتصاد مبتنی بر حفظ محیط زیست توجه به ایجاد تعامل و بهره‌گیری از نقش بخش خصوصی در فرآیند اجرایی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان از دیگر محورهایی بود که توسط فعالان عرصه اقتصاد کشور با معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری محور تعامل و گفت‌وگو قرار گرفت.

در ادامه این نشست  زمینه ایجاد کمیته دائمی مشترک میان اتاق بازرگانی و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری برای پیگیری مستمر تسهیل فضای کسب و کار دانش‌بنیان، با حضور ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، محمود شیخ‌زین‌الدین معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری و دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب منابع و مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی دکتر ستاری را همراهی می‌کردند.

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۱۹

کارگاه تولید سلول های پرتوان القایی (iPSCs) و کابرد آنها در پزشکی بازساختی در SCARM برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی قطب آذربایجان، کارگاه تولید سلول های پرتوان القایی (iPSCs) و کابرد آنها در پزشکی بازساختی در دو بخش تئوری و عملی با حضور اساتید و دانشجویان از رشته های مختلف در این مرکز در تاریخ ۹۶/۷/۱۳ برگزار گردید.

در ابتدای کارگاه آقای دکتر امین احمدی به عنوان سخنران، مقدمه ای در رابطه با تاریخچه و تکامل سلول های پرتوان القایی (iPSCs) و کارآزمایی بالینی با  iPSCs  ارائه نمودند. پس از تایم پذیرایی و استراحت ایشان به توضیح اصول تئوری و عملی کار با ویروس (بیان ژن به واسطه ویروس ها) پرداختند.

در ادامه دکتر کیهان ور رییس کارگاه به توضیحات جامعی در رابطه با کاربرد سلول های پرتوان القایی (iPSCs) در پزشکی بازساختی و نیز راهکارهای لازم برای تجاری سازی محصولات مرتبط در این زمینه پرداختند.

در بخش عملی این کارگاه که در آزمایشگاه سلولی و مولکولی این مرکز برگزار شد، دکتراحمدی  به نحوه تولید و نگهداری سلول های iPSCs و کاربرد آنها در کارآزمایی های بالینی را به صورت عملی پرداختند. لازم به ذکر است گواهی شرکت در کارگاه نیز تا آخر همین هفته تحویل شرکت کنندگان خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۱۵

اصلاح ژن در جنین با روش نوینی کارآمدتر از سیستم ویرایش CRISPR

تیمی در دانشگاه سان یاتسن با استفاده از تکنیکی به نام ویرایش باز توانستند یک خطای منفرد را در بین سه میلیارد کد ژنتیکی مورد اصلاح قرار دهند.

آن ها از این تکنیک در جنین های آزمایشگاهی برای حذف بیماری بتا تالاسمی استفاده کردند. این جنین ها به رحم مادر منتقل نشدند.

این تیم تحقیقاتی اعتقاد دارند که این روش ممکن است در آینده جهت درمان برخی از بیماری های ارثی مورد استفاده قرار گیرد.

ویرایش باز موجب ایجاد تغییر در واحد های سازنده DNA یعنی باز های آدنین، سیتوزین، گوانین و تیمین می شود. تمام دستورالعمل ها برای ساخت و کارایی بدن انسان از ترکیب این چهار باز رمزگذاری می شوند.

بتا تالاسمی نوعی اختلال سلول های خونی است که می تواند موجب مرگ شود. این بیماری ناشی از تغییر یک باز در کد ژنتیکی است که به عنوان یک جهش نقطه ای شناخته می شود. این گروه تحقیقاتی در چین توانستند آن را بصورت صحیح ویرایش کنند. آن ها DNA را از نظر وجود خطای ژنتیکی اسکن کردند و سپس یک G را به A تبدیل کردند و خطای مشاهده شده را اصلاح کردند.

Junjiu Huang، یکی از محققان، می گوید: “ما اولین گروهی هستیم که توانایی درمان بیماری های ژنتیکی در جنین های انسان را با استفاده از سیستم ویرایشگر باز نشان می دهیم.” وی افزود که مطالعه آن ها راه های جدیدی برای درمان بیماران و جلوگیری از تولد نوزادان با بتا تالاسمی، و حتی سایر بیماری های ارثی را پیش روی می گذارد.

ویرایش باز تکنیک پیشرفته ای است در قالب سیستم ویرایش ژن به نام CRISPR ، که در حال حاضر انقلابی در علم ایجاد کرده است. ویرایش باز موجب تبدیل باز موردنظر به باز دیگر می شود. پروفسور دیوید لیو، که پیشگام ویرایش باز در دانشگاه هاروارد است، این رویکرد را “جراحی شیمیایی” توصیف می کند. او می گوید این روش نسبت به CRISPR کارآمدتر است و عوارض جانبی ناخواسته کمتری دارد. حدود دو سوم از تغییرات ژنتیکی در انسان که مرتبط با بیماری های مختلف هست حاصل از جهش نقطه ای می باشد. بنابر این ویرایش باز توانایی اصلاح جهش های بیماری زا را دارا می باشد.

گروه تحقیقاتی در دانشگاه سان یات سن در گوانگژو، اولین کسانی بودند که از CRISPR در جنین انسان استفاده کردند و توجه دیگران را به خود جلب کردند. البته برخی از محققان از این که چرا این گروه مطالعات پیش بالینی بیشتری قبل از ورود به آزمایش بر روی جنین انسان انجام نداده است انتقاد کرده اند.

این باعث می شود بحث های عمیق اخلاقی و اجتماعی در مورد آنچه که در تلاش برای جلوگیری از بیماری قابل قبول است یا نیست بیشتر صورت گیرد و دستورالعمل های جدید برای این نوع مطالعات تدوین یا مورد اصلاح قرار گیرد.

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۱۰