تفاهم‌نامه همکاری جهت تاسیس و راه اندازی شهر سلول در تبریز منعقد شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، پس از جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی نشستی با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و استاندار آذربایجان شرقی در تاریخ ۱۰ شهریورماه ۹۷، با هدف توسعه و گسترش فناوری سلول های بنیادی برگزار گردید. در این نشست تفاهم نامه همکاری راه اندازی شهر سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، توسط دکتر صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر جهانگیری مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی در حضور دکتر حمیدیه دبیر ستاد بعنوان ناظر طرح امضا شد.

پروژه شهر سلول آذربایجان شرقی نیز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز و استانداری آذربایجان شرقی با امضا تفاهم نامه بزودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. پروژه مذکور شامل مرکز شتابدهنده شرکت های دانش بنیان حوزه سلول های بنیادی و مهندسی بافت، بیمارستان سلول درمانی، باشگاه و موزه سلولی، مزرعه حیوانات آزمایشگاهی و GLP، بانک سلول و اتاق های تمیز  خواهد بود.

تاریخ انتشار:۹۷/۶/۱۲

دکتر ستاری در نشست شورای اداری آذربایجان شرقی: تبریز دارای ظرفیت بالقوه برای تبدیل شدن به شهر هوشمند و فناور است

ستاری در نشست شورای اداری آذربایجان شرقی:

تبریز دارای ظرفیت بالقوه برای تبدیل شدن به شهر هوشمند و فناور است
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: شهر تبریز با بهره‌مندی از توانمندی بومی خارق‌العاده همچون نیروی انسانی، مزیت‌های سرزمینی و فرهنگ کارآفرینی، دارای ظرفیت تبدیل شدن به یک شهر هوشمند و فناور برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در نشست شورای اداری استان آذربایجان شرقی با بیان این‌که ظرفیت‌های بومی استان آذربایجان شرقی می‌تواند در مسیر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان شکوفا شود، عنوان کرد: استان آذربایجان شرقی دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای است که می‌تواند در مسیر توسعه دانش‌بنیان قرار  بگیرد.
ستاری با اشاره به ظرفیت تبریز برای بدل شدن به شهر هوشمند افزود: این شهر با در اختیار داشتن دانشگاه‌های توانمند در پرورش نیروی انسانی خلاق، می‌تواند راه را برای تبدیل شدن تبریز به شهر هوشمند و فناور هموار کند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تأکید بر این‌که باید فرهنگ پارک‌های علم و فناوری در تمامی بخش‌های استان جاری شود، افزود: فرهنگ پارک علم و فناوری یک بستر برای شکوفایی ظرفیت‌های نیروی انسانی و مساعد کردن محیط کارآفرینی فراهم می‌کند و با ترویج این فرهنگ، امکانات و حمایت‌های لازم به صورت نرم‌افزاری و بدون هیچ‌گونه محدودیتی  در اختیار فعالان دانش‌بنیان و استارتاپی قرار می‌گیرد.
رییس بنیاد ملی نخبگان، رشد بیش از ۴۵۰ کسب و کار نوآور دانش‌بنیان و استارتاپی اطرف دانشگاه صنعتی شریف را الگوی موفقی از ترویج فرهنگ پارک علم و فناوری دانست و گفت: در یک شهر فناور و هوشمند، مراکز فن آوری، نوآوری و خلاقیت یعنی شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها مراکز رشد و شتابدهنده‌ها، در کنار معادن آن یعنی دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد و دانشگاه صنعتی شریف الگوی موفقی از این اتفاق است؛ همچنین پارک‌های علم و فناوری ، بدون محدودیت مکانی خدمات و تسهیلات را به شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های منطقه نوآوری شریف ارائه می‌کنند.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، ایجاد محیط مساعد کسب و کار را مهم‌ترین لازمه رشد اقتصاد دانش‌بنیان دانست و اظهار کرد: قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد محیط مساعد کارآفرینی و نوآوری است و در نتیجه حمایت از این شرکت‌ها، نسل جدیدی از کارآفرینان وارد فضای صنعت و اقتصاد کشور شده که در آینده‌ای نزدیک، بزرگ‌ترین و موفق‌ترین کسب و کارهای کشور خواهند بود.
رییس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان، جذب و ماندگاری نیروی انسانی نخبه و دانش‌‎آموختگان خلاق را وابسته به شکل‌گیری محیط کسب و کار دانست و افزود: آن‌چه سبب می شود تا دانشجویان نخبه را در استان های خود حفظ کنیم، محیط استان است و باید زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری برای رونق کسب و کارهای دانشگاهیان فراهم شود.
ستاری، با بیان این‌که در چنین محیطی دانشگاه‌ها بخشی از درآمد خود را از محل شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی و قراردادهای ارتباط با صنعت تأمین می‌کند، افزود: ارتباط دانشگاه و صنعت نیازمند کسب درآمد دانشگاه‌ها از محل فروش نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها است و دانشگاهی که صددرصد بودجه خود را از دولت می دریافت می‌کند نمی‌تواند در مسیر نوآوری و حل مشکلات جامعه گام بردارد.

تفاهم‌نامه شهر سلول منعقد شد
در ادامه این نشست با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و استان‌دار آذربایجان شرقی، با هدف توسعه و ترویج فناوری سلول های بنیادی تفاهم نامه همکاری راه اندازی شهر سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و استاندار آذربایجان شرقی،توسط رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی امضا شد.
پروژه مرکز جامع سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی و آغاز پروژه شهر سلول زمینه گسترش فناوری های پزشکی بازساختی و سلولهای بنیادی با پیشرفت فناوری‌ها این حوزه و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم می‌کند.

مرکز جامع که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حال توسعه است ،تا کنون موفق به تولید سه محصول ،تاسیس چهارشرکت دانش بنیان در حوزه سلولی و مهندسی بافت و آغاز چند کارآزمایی بالینی شده است.
پروژه شهر سلول آذربایجان شرقی نیز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز و استانداری آذربایجان شرقی با امضا تفاهم نامه بزودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.پروژه شهر سلول شامل مرکز شتابدهنده شرکتهای دانش بنیان حوزه سلولهای بنیادی و مهندسی بافت ،بیمارستان سلول درمانی، باشگاه و موزه سلولی،  مزرعه حیوانات آزمایشگاهی و GLP،  بانک سلول و اتاق های تمیز  خواهد بود.

تاریخ انتشار:۹۷/۶/۱۱

آخرین مهلت ارسال مقالات به سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ به پایان خواهد رسید


ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی با همکاری دانشگاه‌های کشور و به منظور ارتقای دانش اساتید و دانش آموختگان این حوزه “سومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی” را در محل سالن اجلاس سران با حضور ارزشمند کلیه فعالان حیطه مذکور اعم از مدیران و تصمیم‌سازان، اساتید، دانشجویان، محققین، شرکت‌های دانش‌بنیان، صاحبان صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی، محققان ایرانی مقیم خارج از کشور، محققان و دانشمندان بین‌المللی و سایر علاقه‌مندان این دانش راهبردی برگزار می‌نماید.

بخش کنگره بین‌المللی این جشنواره که از  ۷ تا ۱۰ آذر در محل سالن اجلاس سران میزبان مخاطبان خواهد بود بر ۱۲ محور اصلی استوار است که عبارتند از:

 1. فناوری های کاربردی در پژوهش‌های سلولهای بنیادی (Applied Technologies for Stem Cell Research)
 2. سلول‌ایمنی‌درمانی (Immune Cell Therapy)
 3. ژن‌درمانی و ویرایش ژنی (Gene Therapy and Gene Editing)
 4. اندام‌واره‌ها در مدلسازی بیماری‌ها و تکوین (Organoids in Disease Modeling and Development)
 5. پرتوانی و بازبرنامه‌نویسی (Pluripotency and Reprogramming)
 6. زیست مواد‌ها و تجهیزات (Biomaterials and Devices)
 7. مهندسی بافت (Tissue Engineering)
 8. بانک سلولی (Cell Banking)
 9. پیام‌رسانی سلولی و وزیکول‌های مشتق از سلول (Cell Signalling and Cell-Derived Vesicles)
 10. کارآزمایی‌های بالینی و مداخلات مبتنی بر پزشکی بازساختی (Clinical Trials and Regenerative Medicine Interventions)
 11. تجاری‌سازی محصولات مبتنی بر سلول و پزشکی بازساختی (Commercialization of Cell-Based and Regenerative Products)
 12. مسائل اخلاقی، قانونی و اجتماعی (Ethical, Legal and Social Issues)

بعلاوه، بعنوان بخشی از جشنواره و کنگره بین المللی، “اولین سمپوزیوم پیوند سلول های بنیادی خونساز ایران و فرانسه: تازه ها در درمان بیماری پیوند علیه میزبان(GvHD) ” از ۷ تا ۱۰ آذر در محل سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد و پژوهشگران می توانند مقالات پژوهشی خود در خصوص بیماری GvHD را از طریق وبسایت جشنواره ارسال نمایند (http://stemcellfestival.com/Default.aspx?PN=269).
لازم بذکر است، آخرین مهلت ارسال مقالات برای بخش کنگره بین المللی و سمپوزیوم بیماری پیوند علیه میزبان، “۱۵ شهریور ۱۳۹۷” به پایان خواهد رسید.

تاریخ انتشار: ۹۷/۶/۱۱

بازدید معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری به همراه هیئت همراه از مرکز جامع

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، دکتر سورنا ستاری – معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر مجید خدابخش- استاندار محترم استان آذربایجان شرقی، دکتر امیر علی حمیدیه– دبیر محترم ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و هیئت همراه صبح روز شنبه ۹۷/۶/۱۰  به منظور بررسی فعالیت های این مرکز از مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان بازدید نمودند.
طی این جلسه که با حضور برخی از مسئولین استانی از جمله روسای دانشگاه های تبریز و سهند ، مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، رئیس بنیاد ملی نخبگان و معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همراه بود، دکتر محمد رضا رشیدی – رئیس مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، گزارشی از دستاورد ها و عملکرد مرکز ارائه نمودند.
همچنین در این بازدید، مطالبی در خصوص برنامه بزرگ “راه اندازی شهر سلول” در شهر تبریز توسط آقای دکتر رشیدی از طرف دانشگاه علوم پزشکی تبریز و استانداری آذربایجان شرقی ارائه شد. این شهر به دنبال تفاهم نامه دانشگاه علوم پزشکی تبریز با استانداری و منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی به منظور رسیدن به اهدافی چون :
– استفاده بهینه از امکانات از طریق متمرکز نمودن زیر ساخت ها و منابع حمایتی از پروژه های اقتصادی سلولهای بنیادی
– ترجمان و انتقال سریع تر و روان تر دانش تولیدی در مراکز علمی- تحقیقاتی به کاربران و مشتریان به ویژه صنایع و مراکز تولیدی
– شناسایی و استفاده بهینه از ظرفیت های اعضای هیات علمی، محققین، دانش آموختگان و شرکت های نوپا ایجاد خواهد شد. پیش بینی شده است شهر سلول تبریز شامل بخش هایی مانند:

-مرکز خدمات بالینی و تخصصی سلول درمانی
-واحدهای علم و فناوری تخصصی در حوزه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت
-مزرعه حیوانات آزمایشگاهی
-بانک سلولی
-اتاقهای تمیز
-شرکت‌های دانش‌بنیان، مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌های تخصصی مجهز به امکانات و تجهیزات جامع و مراکز حمایت مالی و حقوقی از شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.تاریخ انتشار:۹۷/۶/۱۰

حضور دکتر پیمان کیهان ور، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به عنوان سخنران و داور برگزیدگان نهایی در استارتاپ ویکندتبریز

به گزارش روابط عمومی مرکز سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان از دفتر فناوری کارآفرینی و تجاری سازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مرکز نوآوری و شتابدهی آذربایجان، دکتر پیمان کیهان ور عضو هیئت علمی دانشکده علوم نوین پزشکی در استارتاپ ویکند تبریز به عنوان یکی از سخنرانان این رویداد سه روزه حضور خواهند داشت.

وی در سخنرانی خود با عنوان نحوه توسعه ایده، به ویژه ایده های استارتاپی با نگاه عملگرایانه به مفهوم نوآوری باز چسبروگ (OIS)خواهد پرداخت. همچنین او به عنوان یکی از سه داور نهایی این رویداد جهت انتخاب برگزیدگان نهایی به همراه استاد حسن اطاعت مدیر عامل شرکت ایده‌های نوین پارسیان و حامد صفر بخشایش بنیانگذار تاکسی یاب آنلاین قونقا  نقش آفرینی خواهد کرد.

قابل ذکر است، کیهان ور، فعال در حوزه توسعه استارتاپ ها بوده و بنیانگذار اولین رویداد جهانی استارتاپ ویکند سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی یا StemUp می باشد؛ که مقرر است برای سومین بار در آذرماه امسال همزمان با جشنواره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی به اجرا درآید. این رویداد برای اولین بار در کشور در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار گشته است.

علاقه مندان به فضای استارتاپی و ارزش آفرینی و نوآوری می توانند با شرکت در این رویداد علاوه بر کسب تجربه نسبت به توسعه ایده خود حضور موثرتری داشته باشند. این رویداد در تاریخ های چهارشنبه تا جمعه ۱۳ تا ۱۵ تیرماه برگزار خواهد گردید.

اطلاعات بیشتر در وب سایت swtabriz.com موجود می باشد.

سخنرانی دکتر کیهان ور در سومین رویداد ملی اینوتک سلامت در تاریخ ۱۴ تیر ماه

دکتر کیهان ور قائم مقام و معاون ترجمان فناوری و تجاری سازی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در سومین رویداد اینوتک سلامت که زیرنظر  معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، با همکاری سه دانشگاه علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی شهید بهشتی و بهزیستی و توانبخشی در سه محور فناوری اطلاعات در سلامت، فرصت های کارآفرینی در حوزه امنیت غذا، سلامت تغذیه و تجهیزات پزشکی و توانبخشی در تاریخ ۱۴ تیرماه لغایت ۱۶ تیرماه برگزار خواهد شد، عضو پنل دانشگاه نسل سوم بوده و در این رابطه سخنرانی خواهند داشت. از علاقمندان جهت حضور در سخنرانی دعوت به عمل می آید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت Healthinotech.com مراجعه نمائید و برای دریافت اطلاعات بیشتر فایل  pdf را مطالعه نمایید.

به استحضار می رساند ایشان سابقه سخنرانی و عضویت در شورای راهبردی اینوتک ۲ را نیز دارد.

تاریخ انتشار: ۹۷/۴/۱۲

 

دومین سمپوزیوم علمی “کاربرد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش، کبد و پانکراس” در تاریخ ۷ تیر ماه برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، دومین سمپوزیوم علمی “کاربرد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش، کبد و پانکراس” به همت مرکز تحقیقات گوارش، کبد و پانکراس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و با همکاری مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان (SCARM) در تاریخ ۷ تیر ماه  سال ۱۳۹۷در تبریز برگزارشد.

در این سمپوزیوم که به ریاست جناب آقای دکتر محمدحسین صومی و با حضور  جناب آقای دکتر حمیدیه دبیر ستاد توسه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد به آخرین نتایج علمی و دستاوردهای جهانی در راستای کاربرد پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی در تشخیص و درمان بیماری های گوارش، کبد و پانکراس پرداخته شد، در ضمن برای اولین بار در این همایش با تشکیل ایده بورد فرآیند نوآورانه حل چالش های موجود در بیماری های گوارش از طریق ایده پردازان و فناوران مورد اجرا قرار گرفت.

دبیر علمی این سمپوزیوم سرکار خانم دکتر علیزاده فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد و دبیر اجرایی آن جناب آقای دکتر کیهان ور متخصص نانوتکنولوژی و پزشکی بازساختی و قائم مقام مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان بودند.

در ابتدا دکتر محمد حسین صومی در این مراسم ضمن ارائه گزارشی از مسیر علمی  طی شده برای مرکز جامع سلول های بنیادی دانشگاه و اقدامات ارزنده در این مرکز، از افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه در ماه های آتی خبر داد. ایشان با بیان تجربیات مشابه مراکز علمی و تحقیقاتی دانشگاه های فرانسه، از افزایش اقبال کشورهای مختلف به مقوله سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و تولیدات سلولی و سرمایه گذاری های کلان در این حوزه  به عنوان مزیت رقابتی یاد نمود و تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز به واسطه زیرساخت های تامین شده و به پشتوانه حمایت اساتید متعهد می تواند محصولات مرتبط با این حوزه برای ارائه خدمات به جامعه را داشته باشد.

دکتر صومی با بیان مصادیق توانمندی های دانشگاه، انجام پیوندهای موفق اعم از  پیوند سلول های بنیادی خونساز ، پیوند قلب و پیوند کبد را مایه مباهات دانشگاه دانست و ابراز امیدواری نمود در آینده نزدیک با تلاش دوستان شاهد فرایند های  انتقال سلول ، تولید سلول و بافت نیز باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گفت : امیدوارم با توسعه  نوآوری های دانش بنیان بتوانیم  قسمتی از هزینه های جاری خود را بجای نفت از دانش، قدرت مغز و خلاقیت دانشمندان خودمان تامین نماییم.

دکتر حمیدیه با اشاره به برگزاری تعداد زیادی از سمپوزیوم های مختلف یک روزه مرتبط با حوزه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در استان های مختلف با همکاری دانشگاه های ذیربط هدف از ایجاد ستاد سلول های بنیادی در معاونت علمی و فناوری را توسعه و گسترش علوم و فناوری های سلول های بنیادی دانست و افزود: ترویج و توسعه منابع انسانی از اولویت های ستاد بوده و سپس گسترش مراکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و تجاری سازی و گسترش بازار محصولات این حوزه را نیز شایان ذکر فراوان دانست. وی با اشاره به رتبه ۳۱ کشور تا سال ۲۰۱۵ گفت: هم اکنون رتبه کشور در سال ۲۰۱۸ به عدد ۱۹رسیده است. وی همچنین از افزایش تعداد مراکز تحقیقاتی مرتبط با این حوزه در کشور خبر داد و رتبه کشور در این حوزه در منطقه را بالاتر از رژیم اشغالگر قدس برشمرد و  تعداد اعضای هیئت علمی فعال در این حوزه در مراکز تحقیقاتی مرتبط با این حوزه را نیز قابل ملاحظه دانست و گفت: گسترش شرکت های دانش بنیان در کشور موضوع مهمی است که بیش از ۷۰ شرکت در این حوزه مشغول به فعالیت شده اند که باعث اشتغال زایی  ۱۰۰۰ نفر شده است. وی تدوین آیین نامه سلول درمانی را یکی از اقدامات مهم ستاد برشمرد و اظهار داشت: تعداد مراکز پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیز به عدد ۱۷ رسیده است. دبیر ستاد، بحث اهمیت مطالعات پیش بالینی و استفاده از حیوانات آزمایشگاهی را علت راه اندازی مزرعه حیوانات در کرمان دانست که هم اکنون در حال گسترش محصولات این حوزه است.

در ادامه دکتر کیهان ور دبیر اجرایی سمپوزیوم توضیحاتی در زمینه توسعه و گسترش علوم همگرا و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی ارائه نمود و افزود: دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تلاش است تا به سمت دانشگاه نسل سوم حرکت کند. وی در مورد فعالیت ها و اقدامات صورت پذیرفته در حوزه سلول های بنیادی مواردی را ذکر نمود و گفت: باید موضوع فناوری های همگرا را جدی گرفت و به سمت تجاری‌سازی محصولات این حوزه حرکت کرد. وی از برتر بودن رتبه علمی مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد و علت آن را در تجاری کردن ایده های پژوهشی آن مرکز دانست دکتر کیهان ور راه اندازی مزرعه حیوانات در سطح کلان را لازمه انجام طرح‌های کلان ملی در حوزه های سلول های بنیادی دانست و افزود: استارتاپ ها نیز یک ایده خوب بوده که باعث ارزش آفرینی می شود.

در ادامه سخنرانان سمپوزیوم به ارائه سخنرانی خود از جمله سلول های بنیادی در بیماری های کبد، نقش سلول های بنیادی در درمان بیماری های پانکراس، نقش سلول های بنیادی مزانشیمال در بیماری های التهابی روده، استفاده از اگزوزوم ها در درمان بیماری های گوارشی، سلول های بنیادی مزانشیمال به عنوان اقدام درمانی بالقوه در بیماری سلیاک، کاربرد سلول های بنیادی در مشکلات انورکتال و بی اختیاری مدفوع، نقش سلول های بنیادی سرطان در سرطان های دستگاه گوارش، نقش سلول های توموری در گردش خون (CTC) در بررسی درمان و پیش آگهی سرطان های گوارش، نقش بیوراکتورها در تکثیر سلول های کبدی، مدل های حیوانی در توسعه درمان پزشکی بازساختی در بیماری های گوارش و سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی حال و آینده پرداختند.

در ادامه، اولین رویداد چالشگاه (idea board)  در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور در راستای حل مشکلات و مسائل واقعی موجود در حیطه بیماری های گوارش، کبد و پانکراس به همت شرکت آرمان توسعه آذربایجان نوآور «آرتان» برگزار گردید که طی آن سوالات و مشکلات جهت ارائه ایده در راستای حل معضلات در قالب ۹ چالش مطرح گردیدند. چالش های مطرح شده عبارت بودند از:

 1. روش اندوسکوپی بدون درد
 2. دیسفاژی
 3. نارسایی پانکراس
 4. ریفلاکس معده به مری
 5. خونریزی از هموروئید
 6. دیورتیکول
 7. پولیپ
 8. یبوست و بی اختیاری مدفوع، دو سر طیف یک معضل
 9. سندروم روده تحریک پذیر IBS

 

اساتید حاضر در پنل Idea Board  ایده های ارسال شده توسط شرکت کنندگان را بررسی کرده و تعداد ۱۰ ایده را جهت ارائه انتخاب نمودند. ارائه دهندگان به مدت ۳ دقیقه به توضیح در مورد ایده خود پرداخته و سپس به سوالات داوران پاسخ دادند. پس از جمع آوری نظرات و امتیازات شرکت کنندگان توسط داوران، برندگان نهایی چالشگاه اعلام و لوح و جوایز آنها با حضور اساتید تقدیم گردید.

تاریخ انتشار:۹۷/۱۲/۹

برگزاری نهمین جلسه ژورنال کلاب در مورخه ۳/۴/۹۷

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، نهمین جلسه ژورنال کلاب در مورخه ۳/۴/۹۷  در سالن کنفرانس این مرکز  برگزار گردید. در این جلسه سه هدف از اهداف مرکز بررسی گردید.

در ابتدای جلسه، دکتر کریمی پور، در رابطه با هدف « بررسی اثر اسکافولد سه بعدی PLCF بر رفتار سلول های بنیادی عصبی بالغ از نواحی زیر بطنی و شکنج دندانه ای در موش های بالغ »گزارش خود  را ارائه دادند  و مقرر گردید فرم گزارش خود را تا مورخه ۳۱/۴/۹۷ تحویل دهند.

در ادامه ، آقای دکتر رهبر در مورد هدف « اتمام یک طرح تحقیقاتی پره کلینیکال با تزریق سلول های بنیادی در بافت قلب » و « ایجاد و راه اندازی یک مدل انفارکت تجربی حیوانی» گزارش خود را ارائه دادند. در راستای این دو هدف سه مورد پایان نامه تصویب شده است که در مرحله اجرا است .و مقرر شد آقای دکتر رهبر فرم گزارش خود را تا مورخه ۳۱/۴/۹۷ تکمیل نموده و تحویل دهند.

تاریخ انتشار:۹۷/۴/۳