بازدید مدیرگروه علوم سلولی و کاربردی و مدیر گروه مهندسی بافت و هیئت همراه از مرکزنوآوری و رشد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

به گزارش روابط عمومی مرکز نوآوری و رشد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، مدیرگروه علوم سلولی و کاربردی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر رهبر قاضی و مدیر گروه مهندسی بافت این دانشگاه، دکتر مهدی پور و نیز هیئت همراه در تاریخ ۱۴ آذر ماه از این مرکز و پروژه اتاق تمیز بازدید کردند.

در این بازدید پس از معرفی اعضای بازدید کننده، ابتدا به تشکیل گروه ها و تیم های مختلف، فعالیت های آموزشی و پژوهشی و نیز انجام تحقیقات سلول درمانی بر اساس سلولهای بنیادی و اهداف پیش رو پرداخته شد.

در ادامه پس از بازدید از پروژه اتاق تمیز و توضیحات مربوطه در رابطه با چگونگی فعالیت هایی که در آینده به انجام خواهد رسید، مقرر گردید تفاهم نامه ای فی مابین گروه علوم سلولی و کاربردی، مهندسی بافت و این مرکز منعقد گردد تا در این راستا دانشجویان و محققین محترم بتوانند با استفاده از تجارب اساتید، کادر درمان و متخصصین بالینی در پیشبرد و توسعه روش های نوین در حوزه سلول های بنیادی گام موثری بردارند.

 

تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۱۰/۱۴

تزریق دوم فرآورده حاصل از سلول های بنیادی MSCs به بیمار مبتلا به GVHD بعد از پیوند آلوژن مغز استخوان

به گزارش روابط عمومی مرکز نوآوری و رشد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، با توجه به روند بهبودی مشاهده شده در بیمار GVHD پس از تزریق اول سکرتوم سلول های بنیادی مزانشیمی برگرفته از جفت و تحریک شده در مورخه ۱۴۰۱/۰۹/۲۳، تزریق دوم نیز به منظور ارزیابی های بعدی و روند بهبودی بیشتر در مورخه ۱۴۰۱/۰۹/۳۰ در درمانگاه بخش سلول درمانی مرکز آموزشی،تحقیقاتی و درمانی شهید مدنی انجام شد.

 

تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۰۹/۳۰

کسب مقام محقق برگزیده مراکز تحقیقاتی دانشگاه توسط دکتر مجید احمدی و کسب مقام فناور برگزیده مراکز رشد دانشگاه توسط دکتر لیلا روشنگر در بیست و یکمین جشنواره پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و تجلیل از محققین و پژوهشگران برتر دانشگاه

به گزارش روابط عمومی مرکز نوآوری و رشد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی به نقل از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه، مراسم اختتامیه  بیست و یکمین جشنواره پژوهش فناوری و کارآفرینی  دانشگاه و تجلیل از محققین و پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی تبریز به مناسبت هفته پژوهش در تاریخ ۲۴ آذرماه ۱۴۰۱ در تالار شهید شایانمهر دانشکده پزشکی برگزار شد.

در این مراسم که دکترعابدین خرم -استاندار آذربایجان شرقی-، دکتر منادیی و دکتر متفکرآزاد -ازنمایندگان مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی-، دکتر بهمن نقی پور – رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز-، اعضای  هیئت رئیسه دانشگاه، اساتید و دانشجویان حضور داشتند؛ ازمحققین و پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی تبریز تجلیل شد.

بدین وسیله کسب مقام محقق برگزیده مراکز تحقیقاتی دانشگاه توسط دکتر مجید احمدی -رئیس گروه توسعه فناوری و تجاری سازی و بازار مرکز- و کسب مقام فناور برگزیده مراکز رشد دانشگاه توسط دکتر لیلا روشنگر، خدمت ایشان و اعضاء و همکاران مرکز تبریک عرض می نماییم.

 

تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۰۹/۲۷

اولین تزریق فرآورده حاصل از سلول های بنیادی (MSCs) به بیمار مبتلا به GVHD بعد از پیوند آلوژن مغز استخوان

به گزارش روابط عمومی مرکز نوآوری و رشد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و گفته دکتر پیروزپناه- قائم مقام مرکز- در مورخه ۲۳ آذر ماه ۱۴۰۱ نخستین محصول مرکز نوآوری و رشد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با عنوان فرآورده های حاصل از سلول بنیادی مزانشیمال (MSCs) در این مرکز با همکاری تیمی از پژوهشگران مرکز و با مدیریت دکتر ابوالفضل برزگری، متخصص بیوتکنولوژی پزشکی، در فضای اتاق تمیز تولید شده و پس از القاء اثرات تنظیم سیستم ایمنی (immunosuppression), مراحل QA و QC توسط تیم متخصص کنترل کیفی (شامل بررسی های میکروبی و ویروسی) انجام گردید.

این فرآورده برای اولین بار توسط تیم بالینی مرکز به مدیریت دکتر حسین قاسمی مقدم -فوق تخصص انکولوژی و رئیس گروه توسعه مراکز خدمات بالینی مرکز- ،دکتر بابک نجاتی -رئیس بخش پیوند دانشگاه – و با حضور معاون و همکاران معاونت تحقیقات و فناوری، مدیر مرکز آموزشی،تحقیقاتی و درمانی شهید مدنی-دکتر کاشفی مهر- مسئولین دانشگاه و اعضاء و همکاران مرکز، به بیمار مبتلا به GVHD مقاوم به درمان بعد از پیوند آلوژن مغز استخوان تزریق گردید.

تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۰۹/۲۳

بازدید رئیس بنیاد نخبگان تبریز و نماینده تام الاختیار استاندار آذربایجان شرقی در حوزه فناوری از مرکز نوآوری و رشد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

به گزارش روابط عمومی مرکز نوآوری و رشد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، دکتر مهراد امامی– رئیس بنیاد نخبگان تبریز و دکتر عبدالرضا فلاح- نماینده تام الاختیار استاندار آذربایجان شرقی در حوزه فناوری، روز دوشنبه ۲۱ آذرماه ۱۴۰۱ در بازدیدی از این مرکز از نزدیک در جریان مسائل، دستاوردها، پیشرفت ها و چالش های زیرساختی، بالینی و پژوهشی این مرکز قرار گرفتند.

در این جلسه که با حضور رئیس، معاونین و روسای گروه های مرکز تشکیل گردید، در ابتدا دکتر شهابی ضمن خوش‌آمدگویی به حضار جلسه کلیاتی در رابطه با برنامه های در حال اجرا و آتی مرکز اشاره کردند.

سپس گزارشی از دستاوردهای جدید مرکز، تشکیل ۳ گروه با عنوان گروه توسعه مراکز خدمات بالینی، توسعه آموزش، گروه پژوهش و نیروی انسانی، گروه توسعه فناوری و تجاری سازی و بازار ، عقد تفاهم نامه ها با مراکز تحقیقاتی و مرکز رشد و نیز برنامه ریزی های انجام شده برای ماه های آتی از جمله راه اندازی کامل مرکز نوآوری، راه اندازی اتاق تمیز، طراحی کار آزمایی بالینی حیطه سلول درمانی، توسط قائم مقام مرکز-دکتر پیروز پناه ارائه شد. در ادامه ضمن معرفی و گفتگوی صمیمی با یکایک مسئولان و کارکنان مرکز، از زحمات انها قدردانی به عمل آمد.

در آخر جلسه  دکتر امامی و دکتر فلاح ضمن بازدید از پروژه اتاق تمیز از نزدیک در جریان پیشرفت این پروژه قرار گرفتند.

تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۰۹/۲۱

ساخت ارگان واره های قلب تپنده توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با حمایت مرکز نوآوری و رشد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

به گزارش روابط عمومی مرکز نوآوری و رشد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، محققان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با حمایت مرکز نوآوری و رشد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی موفق به ساخت ارگان واره های قلب تپنده شدند که گامی موثر برای درمان بیماریهای قلبی- عروقی می باشد.

سیستم کشت ارگانوئید یک فناوری مرز دانش است که اساس آن بر تکثیر سلول های بنیادی استوار است. این فناوری اجازه کشت نامحدود از سلول های بنیادی جهت رشد اندام های مینیاتوری که ارگانوئید نامیده  می شوند را به دنیای علم و تکنولوژی داده است. در سالهای اخیر مطالعات محدودی در کشورهای مختلف در زمینه تولید ارگانوئیدهای قلبی و استفاده از این ارگانواره ها برای سلول درمانی بیماریهای قلبی و همچنین برای آزمایش‌های دارویی آغاز شده است.

در این طرح فن آورانه، ارگانوئیدهای قلبی تپنده از سلول‌های پیش‌ساز قلبی حاصل از تمایز سلول‌های بنیادی پرتوان تولید شدند و می توانند به عنوان مدلی برای بررسی روشهای نوین درمانی در بیماریهای قلبی- عروقی از قبیل سلول درمانی برای بیماران با نارسایی‌ قلبی و آزمایش های دارویی مورد استفاده قرار گیرند. این طرح فن آورانه مصوب مرکز نوآوری و رشد سلولهای بنیادی و پزشکی باز ساختی با همکاری مرکز تحقیقات قلب و عروق و مرکز تحقیقات ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و محققین پژوهشگاه رویان (دکتر سارا پهلوان) با موفقیت انجام شده است

مجری اصلی این طرح دکتر ندا روشن روان عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی تبریز می باشد.

امیدواریم در آینده شاهد پیشرفتهای روزافزون محققین و پژوهشگران گرامی در این زمینه باشیم.

 

 

 

تاریخ انتشار:۰۱/۰۹/۰۹

برگزاری کارگاه آموزشی تحول تحقیقات با فناوری ارگانوئید “مقدمه ای بر فناوری ارگانوئید”

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، کارگاه آموزشی تحول تحقیقات با فناوری ارگانوئید “مقدمه ای بر فناوری ارگانوئید”با همکاری شرکت ایده پردازان سنجش و دانش و مرکز جامع، با سخنرانی خانم دکترسعیده سلطانی در مورخه ۱۴۰۰/۰۵/۲۶ از ساعت ۱۱ الی ۱۲ برگزار خواهد شد.

 

برگزاری وبینار آموزشی الکتروریسی و کاربردهای آن در علوم پزشکی

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، وبینار آموزشی الکتروریسی و کاربردهای آن در علوم پزشکی با سخنرانی خانم دکتر مرجان قربانی در مورخه ۱۴۰۰/۱۲/۱۴ از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ برگزار خواهد شد.