کارگاه آموزشی استفاده از روش الکترواسپینیگ و نقش آن در مهندسی بافت با استفاده از فناوری نانو برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی قطب آذربایجان، کارگاه آموزشی استفاده از روش الکترواسپینیگ و نقش آن در مهندسی بافت با استفاده از فناوری نانو در دو بخش تئوری و عملی با حضور اساتید و دانشجویان از رشته های مختلف در در محل دانشکده پزشکی در تاریخ ۹۶/۷/۲۷ برگزار گردید.

پس از مراسم افتتاحیه توسط دکتر سودابه داوران به عنوان رییس کارگاه، ابتدا در بخش تئوری ایتدا دکتر داوران مقدمه ای درباره آشنایی با اساس کار الکترو ریسی و روش کار با دستگاه مذکور ارائه نمودند.

سپس در ادامه دکتر داوران بهمراه دکتر ابوالفضل اکبرزاده توضیحاتی در مورد کاربرد نانو الیاف تهیه شده به روش الکتروریسی در داروسازی ارائه نمودند. در بخش عملی این کارگاه که در آزمایشگاه دانشکده علوم نوین برگزار گردید، دکتر رویا صالحی روش اپتیمایز کردن دستگاه و نحوه تهیه داربست حاصل از الکتروریسی نانو فیبرها و روش مشخصه یابی داربست های تولید شده با روش میکروسکوپی را ارائه نمودند.

درنهایت در بخش دوم تئوری دکتر پیمان کیهان ور در مورد کاربرد نانو الیاف تهیه شده به روش الکترو ریسی در مهندسی بافت و پزشکی بازساختی ارائه نمودند.

لازم به ذکر است گواهی شرکت در کارگاه نیز تا آخر همین هفته تحویل شرکت کنندگان خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۳۰

ایجاد نهادهای قیمت‌گذار حوزه تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان ضروری است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری :

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت :با توجه به رشد روزافزون شرکت‌های دانش بنیان مشکل اصلی ما نبود نهادهای خصوصی اعتبارسنجی در کشور است .
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی رییس جمهوری ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نخستین نشست شورای سرمایه گذاری دانش بنیان اظهار کرد : با توجه به رشد چشمگیر شرکت های دانش بنیان ما باید زیر ساخت های لازم را در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و قیمت گذاری در این حوزه فراهم کنیم .
وی درادامه گفت : قیمت گذاری در حوزه تامین مالی کار بسیار سنگینی است که باید با فراهم کردن بسترها و زیرساخت های لازم این مشکل حل شود زیرا در حوزه دانش بنیان فرهنگسازی بسیار خوبی اتفاق افتاده و شرکت های دانش بنیان تشکیل شده اند اما با مشکل سرمایه گذاری مواجه هستند .
ستاری خاطرنشان کرد : نهادها و موسسات اعتبار سنجی در صورت ایجاد می توانند به قیمت گذاری و اعتبار سنجی دقیق و مناسب ایده ها و طرح های دانش بنیان کمک کنند زیرا در حال حاضر ما هنوز مقیاس دقیق و مناسبی برای ارزشگذاری طرح ها و ایده های دانش بنیان نداریم .

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به رشد پرسرعت استارتاپ ها در کشور اشاره کرد و گفت : با توجه به اینکه استارتاپ ها به سرعت درحال رشد و بالارفتن هستند به دلیل نبود سرمایه گذار مناسب آنها را با مشکلاتی مواجه کرده است و هنوز اکو سیستم و زیست بوم نوآوری و کارآفرینی درکشور ما  به طور کامل شکل نگرفته است و هنوز نواقصی دارد .
رییس بنیاد ملی نخبگان درادامه از بازگشت بسیاری از نخبگان به کشوربرای ایجاد استارتاپ ها یاد کرد وگفت : بسیاری از کسانی که استارتاپ های موفق داشته اند جزو افرادی هستند که از خارج از کشور بازگشته و در آنجا حقوق و مزایای خوبی داشته اند اما پس از بازگشت به ایجاد استارتاپ های موفق و فوق العاده در کشور دست یافته اند.
ستاری همچنین درادامه این نشست به ایجاد زیست بوم نوآوری و کارآفرینی توسط بخش خصوصی اشاره کرد و گفت : برخی از کسانی که شرکت های دانش بنیان ایجاد کرده اند هنوز با کسب و کارهای سنتی و قدیمی درگیر هستند ولی برخی از آنها درست برعکس ایده ها و طرح های بسیار موفق و عالی ارائه می کنند و به طور کلی سیستم کسب و کار سنتی را تغییر می دهند که تپ سی و الو پیک از نمونه های موفق این نوع کسب و کارها است .
وی با اشاره به این موضوع که با توجه به مشکلات موجود در حوزه کسب و کار دانش بنیان گفت : ما بالاخره موفق خواهیم شد و همین اتفاقات در حوزه بانکداری هم خواهد افتاد به طور مثال طرح آسان پرداخت یکی از همین موارد بوده است .
ستاری تاکید کرد : ما باید سازمان های مختلف را در حوزه سرمایه گذاری دانش بنیان درگیر  و ورود بخش خصوصی به این حوزه را داشته باشیم و از وام و مواردی از این قبیل فاصله بگیریم تا با افکار و جدید درحوزه سرمایه گذاری مشکل استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان را حل کنیم .

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۲۶

شرکت های استارت آپ به دنبال استفاده از سلول های بنیادی برای دست یافتن به راهی برای جاودان کردن جوانی

شرکت های استارت آپ به دنبال استفاده از سلول های بنیادی برای دست یافتن به راهی برای جاودان کردن جوانی

هنگامی که انسان در دوران کودکی بسر می برد نسبت به سلامت و سبک زندگی خود بی تفاوت است. با گذر زمان و افزایش سن، ناگهان پدیدار شدن یک فرورفتگی در خطوط زیبای چهره ممکن است باعث جلب توجه شده و نگرانی هایی را ایجاد کند. به یکباره ایجاد چین و چروک هایی روی صورت، ریزش و سفید شدن موها و از دست رفتن فرم جوانی بدن، نگرانی را در انسان افزایش می دهد. این موضوع باعث تلاش انسان جهت یافتن راهکارهایی منحصر به فرد و تکنیک هایی می شود که جوان مانی و همچنین سالم ماندن را بدنبال داشته باشد. با پیشرفت علم و فناوری بسیاری از استارت آپ ها در حال کاوش راه های مبارزه با پیری و یافتن جوانی ابدی هستند. پیری با مشکلات گریزناپذیری مانند از دست دادن شنوایی، کاهش بینایی، آرتریت، بیماری های قلبی و غیره تاثیر عمیقی در زندگی افراد می گذارد که این استارت آپ ها در تلاشند تا ریشه های این مشکلات را هدف قرار داده و ترمز چنین روندی را بکشند. این استارت آپ ها عبارتند از :

Unity Biotechnology که در سال ۲۰۰۹ در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا توسط Keith Leonard تاسیس گردید. این استارت آپ تاکنون توانسته سرمایه ۱۵۴ میلیون دلاری جذب کند و از فعالیت های آن بررسی روند پیری سلولی است.

Calico Life Sciences در سال ۲۰۱۳ در در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا تاسیس شد و مدیرعامل آن Arthur D. Levinson است. این استارت آپ تاکنون توانسته سرمایه ۵/۱ میلیارد دلاری جذب کند. در واقع این استارت آپ توسط Google پایه گذاری شد تا به مطالعه در زمینه بیولوژی پیری و راه های ضد پیری بپردازد.

Human Longevity در سال ۲۰۱۳ در در سن دیه گوی کالیفرنیا توسط Craig Venter تاسیس گردید یعنی همان کسی که دومین ژنوم انسانی را تعیین توالی نمود. این استارت آپ تاکنون توانسته سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری جذب کند و از لیست سرمایه گذاران آن می توان به ایلومینا اشاره کرد.

سایر این استارت آپ ها عبارتند از BioViva, Advancells, Insilico Medicine, Powervision, Elysium Health, Nuritas, Samumed, Opatra وBioquark که این آخری در حال استفاده از سلول های بنیادی بر روی افراد دچار مرگ مغزی است و تلاش دارد این افراد را به زندگی بازگرداند. سعی تمامی این استارت آپ ها که برخی از آنها سرمایه گزاران و پشتیبان های بسیار مطرح علمی و اقتصادی دارند دست یافتن به راهی برای جوان ماندن و درمان ضد پیری با استفاده از پزشکی بازساختی و یا روش های نوین دیگر است.

https://news.medgenera.com/12-top-antiaging-startups-chasing-eternal-youth

تاریخ انتشار:۹۶/۷/۲۴

کارگاه تولید سلول های پرتوان القایی (iPSCs) و کابرد آنها در پزشکی بازساختی در SCARM برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی قطب آذربایجان، کارگاه تولید سلول های پرتوان القایی (iPSCs) و کابرد آنها در پزشکی بازساختی در دو بخش تئوری و عملی با حضور اساتید و دانشجویان از رشته های مختلف در این مرکز در تاریخ ۹۶/۷/۱۳ برگزار گردید.

در ابتدای کارگاه آقای دکتر امین احمدی به عنوان سخنران، مقدمه ای در رابطه با تاریخچه و تکامل سلول های پرتوان القایی (iPSCs) و کارآزمایی بالینی با  iPSCs  ارائه نمودند. پس از تایم پذیرایی و استراحت ایشان به توضیح اصول تئوری و عملی کار با ویروس (بیان ژن به واسطه ویروس ها) پرداختند.

در ادامه دکتر کیهان ور رییس کارگاه به توضیحات جامعی در رابطه با کاربرد سلول های پرتوان القایی (iPSCs) در پزشکی بازساختی و نیز راهکارهای لازم برای تجاری سازی محصولات مرتبط در این زمینه پرداختند.

در بخش عملی این کارگاه که در آزمایشگاه سلولی و مولکولی این مرکز برگزار شد، دکتراحمدی  به نحوه تولید و نگهداری سلول های iPSCs و کاربرد آنها در کارآزمایی های بالینی را به صورت عملی پرداختند. لازم به ذکر است گواهی شرکت در کارگاه نیز تا آخر همین هفته تحویل شرکت کنندگان خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۱۵

امید به بهبود بیماران مبتلا به کم خونی داسی شکل با کمک فناوری CRISPR

تقریبا ۱۰۰۰۰۰ نفر در ایالات متحده دارای بیماری کم خونی داسی شکل هستند، اکثر آنها آفریقایی-آمریکایی و لاتین هستند اما در بین آن ها بیمارانی از نژاد های خاورمیانه ای، آسیایی ، هندی و مدیترانه ای نیز وجود دارند. میانگین طول عمر این بیماران بین ۴۰ تا ۶۰ سال می باشند.

علت ایجاد این بیماری خیلی وقت است که برای پزشکان شناخته شده است اما تا کنون روند روش های درمانی آن چندان پیشرفت نکرده است. منشاء ژنتیکی آن، یک جهش نقطه ای و به خوبی شناخته شده است که این بیماری را یک کاندیدای جذاب برای درمان با ابزار ویرایشگر ژن CRISPR می کند.

این ایده بدین صورت است که CRISPR  می تواند جهش ژنتیکی را در سلول داسی شکل اصلاح کند تا بدن بیمار بتواند گلبولهای قرمز عادی را ایجاد کند و درد و دیگر علائم شدید مرتبط با این بیماری را کاهش دهد. محققان در حال حاضر ابزار ویرایش ژن را بر روی سلول های داسی شکل انسانی در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار داده اند و اکنون در حال تلاش برای انجام کارآزمایی های بالینی مرتبط با آن هستند. نتایج اولیه نشان می دهد که سلول داسی شکل می تواند یکی از اولین بیماری هایی باشد که تکنیک CRISPR اساسا  مورد درمان قرار می دهد.

شرکت CRISPR Therapeutics با جدا کردن سلول های بنیادی بیمار و ایجاد تغییرات ژنتیکی به کمک فناوری CRISPR جهش ژنتیکی بیماری زا را از ژن فرد حذف کرده و سپس سلول های سالم را به بیمار پیوند می زنند. محققان CRISPR Therapeutics  در مطالعه ای دریافتند که ۸۵ درصد از سلول ها در آزمایشگاه با موفقیت ویرایش می شوند، به این معنی که آن ها قادر به ساخت گلبول های قرمز سالم بودند.

Reference: https://www.technologyreview.com/s/608641/sickle-cell-patients-see-hope-in-crispr/?_tmc=ZsHuJ8zjeyZjnN8uJloDgWxjM3TACantCW5tJpnFbAU

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۴

پنجمین جشنواره و نمایشگاه ربع رشیدی در تبریز برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی در راستای برگزاری نشست شورای اجرایی این ستاد دکتر کیهان ور، مشاور فناوری و تجاری سازی دبیر ستاد از برگزاری پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی که در تبریز برگزار می شود خبر داد.

دکترکیهان ور، با اشاره به ویژگی های نمایشگاه و جشنواره ربع رشیدی اظهار کرد: رویکرد تجاری سازی فناوری، صنعتگران و سرمایه گذاران و مدیران دستگاه های اجرایی، راه اندازی تورهای سرمایه گذاری به عنوان متقاضیان فناوری، ارزش گذاری به عناصر اجرایی و اقتصادی در داوری و ارزیابی طرح ها، حضور صندوق های سرمایه گذاری و سازمان های حمایتی، حضور تشکل های تولیدی و دستگاه های اجرایی برای معرفی نیازهای فناوران از جمله مهمترین ویژگی های این نمایشگاه و جشنواره است.

قائم مقام مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان افزود: در حال حاضر ۱۴ شبکه فناوری در سطح استان در بخش های مختلف با همکاری دانشگاه، صنعت و بخش خصوصی در حال فعالیت است که شبکه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی نیز با ریاست پروفسور محمد نوری از امسال شروع به فعالیت در این عرصه نموده است و یک زون تخصصی در نمایشگاه به این امر اختصاص داده شده است که شورای عالی استانی، مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان دانشگاه علوم پزشکی تبریز و نمایندگان ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از برگزارکنندگان آن خواهند بود.

معاون ترجمان دانش، فناوری و تجاری سازی مرکز جامع در ادامه خواستار حضور شرکت های دانش بنیان در راستای برگزاری هرچه باشکوه تر این جشنواره و نمایشگاه شد و افزود: ما معتقدیم برای برگزاری باشکوه این حرکت بزرگ علمی و اقتصادی درکشور باید همه در کنار هم کمک کنیم تا به نتایج مطلوب دست یابیم.

معاون تحقیقات و فناوری پژوهشکده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی افزود:  برای اولین بار در سطح استان و در راستای رسوخ دانش و فناوری در عرصه دانش آموزی  زون تخصصی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با ۱۲ ایستگاه آموزشی در زمینه های مولکولی، سلولی، تحقیقات روی حیوانات آزمایشگاهی و … در نظر گرفته شده است و در این راستا با دعوت از دانش آموزان برای حضور در این جشنواره  ابراز امیدواری کرد دانش آموزان  باحضور دراین جشنواره بتوانند از ظرفیت هایی بالای آن برای  رشد وتعالی  خود و جامعه و حرکت در مسیر مهارت آموزی به جای دانش صرف بهره کافی را ببرند.

پنجمین جشنواره و نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی ۲۰ تا ۲۴ آبان۹۶ در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار می شود و علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس www.rinotex.ir مراجعه کنند و یا با شماره تماس ۰۴۱۳۳۳۴۹۵۲۴  داخلی ۱۰۶ (خانم امانپور – خانم تمجیدی) تماس گیرند .

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۴

برگزاری کارگاه کابرد شیشه زیستی (Bio Glass) در مهندسی بافت و پزشکی بازساختی در SCARM

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی قطب آذربایجان، کارگاه کاربرد شیشه زیستی (Bio Glass) در مهندسی بافت و پزشکی بازساختی در دو بخش تئوری و عملی با حضور اساتید و دانشجویان از رشته های مختلف در این مرکز در تاریخ ۹۶/۶/۳۰ برگزار گردید.

در ابتدای کارگاه پس از افتتاحیه توسط خانم دکتر نسرین لطفی به عنوان رئیس این کارگاه، در بخش تئوری ابتدا دکتر کیهان ور مقدمه ای در رابطه با شیشه های زیستی (Bio Glass) و کاربرد آن در مهندسی بافت و پزشکی بازساختی ارائه نمودند. سپس خانم دکتر لطفی در رابطه با خواص شیشه های زیستی و روش های تولید آن و فناوری های نوین در این عرصه ارائه نمودند. در ادامه، آقای دکتر خوش فطرت در مورد روش های مشخصه یابی Bio Glass مطالبی را ارائه نمودند.

در بخش عملی این کارگاه که در آزمایشگاه سلولی و مولکولی این مرکز برگزار شد، دکتر لطفی مباحث عملی درباره اصول تئوری تهیه Bio Glass و کار عملی کشت سلول های بنیادی بر روی Bio Glass ارائه نمودند. از شرکت کنندگان داوطلب درخواست شد بخش هایی از کار عملی کشت سلولی را انجام دهند. لازم به ذکر است گواهی شرکت در کارگاه نیز تا آخر همین هفته تحویل شرکت کنندگان خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۹۶/۷/۱

ایجاد سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری به منظور حمایت از طرح های دانش بنیان و فناورانه

براساس نیاز مبرم به روان‌سازی سیستم سرمایه‌گذاری و ایجاد بستری کارآمد میان نهادها و افراد دارای پتانسیل سرمایه‌گذاری و تأمین مالی با اشخاص و شرکت های دارای نیاز به تامین مالی و سرمایه پذیر، “سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری (طرح‌های دانش‌بنیان و فناورانه)” با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طراحی و ایجاد گردید.

اطلاعات تماس «سامانه تامین مالی و سرمایه گذاری(طرح‌های دانش‌بنیان و فناورانه»

vc.isti.ir

info@daneshbonyan.ir

تلفن: ۳۰ ۳۱ ۵۳ ۸۳ ۹۸۲۱+ , ۳۰ ۳۲ ۵۳ ۸۳ ۹۸۲۱+, ۳۰ ۳۳ ۵۳ ۸۳ ۹۸۲۱+

فکس: ۳۰ ۳۰ ۵۳ ۸۳ ۹۸۲۱+

تاریخ انتشار:۹۶/۶/۲۹