بازدید معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری به همراه هیئت همراه از محل جدید مرکز جامع و اتاق تمیز

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، دکتر سورنا ستاری – معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری، به همراه هئیت همراه و نیز دکتر محمدرضا پور محمدی- استاندار محترم استان آذربایجان شرقی، و دکتر محمد حسین صومی– رئیس محترم دانشگاه روز سه شنبه ۲۵ شهریور ماه، با حضور در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، از چگونگی روند پیشرفت پروژه ­های مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان بازدید نمودند.

 

این پروژه شامل دو برنامه بزرگ ۱) محل جدید مرکز جامع و ۲) اتاق تمیز سلول درمانی بود.

محل جدید مرکز جامع، که در طبقه دوم مرکز آموزشی درمانی قلب و عروق شهید مدنی واقع شده است، متشکل از آزمایشگاه­ های تحقیقاتی، کارگاه­ های فناوری اختصاصی برای شرکت های دانش بنیان، دفاتر شرکت ­های فناوری و دانش ­بنیان، دفاتر نوآوری و شتابدهی، دفاتر محققین و دانشجوئی، سالن جلسات، و نیز بخش اداری است. طراحی و چیدمان این بخش ­ها طوری صورت پذیرفته است که امکان ارائه خدمات مورد نیاز برای حلقه ­های زنجیره از “ایده” تا “محصول” به صورت متمرکز فراهم گردیده است.

 

 

 

در این سفر، هم­چنین اتمام فاز اول اتاق تمیز سلول درمانی مرکز جامع نیز مورد بازدید قرار گرفت.

مجموعه مذکور که به طور عمده برای تهیه سلول با گرید درمانی در فضائی به مساحت حدود ۴۰۰ متر مربع طراحی و ساخته شده است، شامل اتاق تمیز با فضاهای کلاس B، کلاس B، کلاس D ، فضاهای CNC ، آزمایشگاه­ های کنترل کیفیت (میکروبیولوژی، آزمایشگاه بیوشیمی و سلولی)، انبار، پذیرش و اتاق کارشناسان می­ شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار:۹۹/۶/۲۹

کارگاه چالش های تجاری سازی و تولید فرآورده های دارویی درمانی پیشرفته: سلول درمانی, ژن درمانی و مهندسی بافت در تاریخ ۱۴ آذر ماه برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، کارگاه آموزشی با عنوان چالش های تجاری سازی و تولید فرآورده های دارویی درمانی پیشرفته: سلول درمانی, ژن درمانی و مهندسی بافت، روز پنج شنبه ۹۸/۹/۱۴ با سخنرانی مهندس محمد مهدی سپاهی در محل سالن کنفرانس مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت دانشگاه برگزار گردید.

در ابتدای این کارگاه، مهندس سپاهی به معرفی فرآورده های ATMP و الزام اخذ مجوز و رعایت استاندارد ها در خصوص تولید فراورده های مربوطه پرداختند. در ادامه ایشان مطالبی در رابطه با الزامات و استاندارد های GMP مطابق با استاندارد های جهانی FDA و نحوه دسترسی به آن را ارائه دادند و سپس به نحوه ثبت فرآورده بیولوژیک در سازمان غذا و داروی ایران و مستندات و شرایط لازم اشاره کردند.

در نهایت کارگاه آموزشی با پاسخ گویی سخنران به سوالات حاضرین و جمع بندی مطالب پایان یافت.

جهت دسترسی به فایل ارائه شده توسط مدرس محترم اینجا کلیک نمایید.

لازم به ذکر است که گواهی پایان این دوره توسط مرکز RDCC تا دو هفته در اختیار شرکت کنندگان محترم قرار خواهد گرفت.

تاریخ انتشار:۹۸/۹/۱۸

چهارمین سمپوزیوم ” کاربرد سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در ارولوژی و نفرولوژی” برگزار می گردد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، چهارمین سمپوزیوم ” کاربرد سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در ارولوژی و نفرولوژی “ با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در تاریخ ۲۰ آذر ماه ۹۸ در تالار شهدا دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار می گردد.

محورهای سمپوزیوم:

  • سلول درمانی در بیماری‌های حاد، مزمن و ارثی کلیه
  • پزشکی بازساختی و مهندسی بافت در کلیه و مجاری ادراری
  • سلول‌های بنیادی و درمان اختلالات تولید مثلی
  • تجاری‌سازی محصولات مبتنی بر سلول و پزشکی بازساختی

 

علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با دبیرخانه سمپوزیوم با شماره ۳۳۷۴۳۲۹۳ – ۰۶۱ تماس حاصل نموده و جهت ثبت نام به آدرس  http://srmun.ajums.ac.ir  یا اینجا کلیک نمایند.

 

نتایج مثبت کارآزمایی بالینی فاز یک درمان سیروز کبدی با کمک سلول درمانی

محققان مرکز پزشکی بازساختی دانشگاه ادینبورگ، برای اولین بار نتایج کارآزمایی بالینی درمان سیروز کبدی با کمک سلول درمانی را موفقیت آمیز گزارش کردند و مقاله مربوطه را در مجله Nature به چاپ رساندند. آنها سلول های خونی را بازبرنامه ریزی کرده و به ماکروفاژ تمایز دادند. سپس این سلول ها را بصورت اتولوگ به بیمار پیوند زدند. نتایج اولیه نشانگر هیچگونه عارضه جدی نبود و همین امر موجب تائید ایمن بودن این روش درمانی می باشد. حال محققان به دنبال انجام فازهای بعدی این کارآزمایی بالینی می باشند.

سیروز کبدی بیماری خطرناکی است که در کشورهای پیشرفته بسیار شایع می باشد. نتایج این کارآزمایی امید را برای درمان این بیماران به همراه داشته است. محققان امیدوارند در صورت مثبت بودن نتایج در فازهای بعدی کارآزمایی بالینی و در جمعیت بالاتری از بیماران این روش درمانی تائید شده و در دسترس بیماران قرار گیرد.

 

Reference:https://www.regmednet.com/users/3641-regmednet/posts/54658-cell-therapy-weekly-positive-results-from-first-liver-disease-cell-therapy-trial

تمدید مهلت ارسال پایان‌نامه‌های دکتری مرتبط با حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی تا ۱۰ آبان ماه ۹۸

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی مهلت ارسال پروپوزال‌هایی که در زمینه‌های ژن درمانی، ایمونوسل تراپی، مهندسی بافت، سلول درمانی و تجهیزات فنی حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی از تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۰۱ الی ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ در دانشگاه‌های کشور مصوب شده و مشمول شرایط آیین‌نامه هستند تا تاریخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۰ تمدید شد و مجریان می‌توانند مستندات خود را در سامانه ارسال پایان نامه‌های دکتری ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی ثبت نمایند.

بر اساس روند اجرایی و آیین‌نامه حمایت از طرح‌های پژوهشی و فناوری، پروپوزال­های ثبت شده، پس از داوری توسط شورای پژوهشی ستاد مورد بررسی قرار گرفته و از پروپوزال‌های منتخب تا سقف ۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال حمایت به عمل می‌آید.

خواهشمند است پیش از ارسال طرح، حتما آیین نامه حمایت از پایان‌نامه‌های دکتری مرتبط با حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی را به دقت مطالعه فرمایید.

استفاده از سلول های بنیادی برای مقابله با متاستاز استخوان در مطالعات پیش بالینی

محققین دانشگاه کالیفرنیا یک گزینه درمانی را طراحی و روی موش تست کرده اند که از سلول های بنیادی مهندسی شده برای هدف قرار دادن متاستاز سرطان استخوان کمک می کند و این در حالی است که از استخوان نیز حفاظت می کند.  این رویکرد جدید سلول های بنیادی مزانشیمی را به عواملی هدفمند مجهز می کند که موجب می شود آن ها وارد جاهای متاستاز استخوان شوند و در نتیجه اثرات خود را به خوبی بر جای گذارند.

نقطه قوت این استراتژی قوی انتقال ترکیبی از عوامل ضد توموری و  ضد بازجذب استخوانی است که می توانند به طور موثری ارتباط بین سرطان و نیچ استخوانی اش را بلوک کنند. این درمان، در مقایسه با شیمی درمانی و سایر درمان ها که معمولا مشکلات و عوارض جانبی را برای فرد ایجاد می کنند، یک درمان غیر سمی و موثر است. این مطالعه در کوتاه مدت راه را برای انجام کارآزمایی های بالینی با استفاده از سلول های بنیادی مهندسی شده هموار می سازد.

 

Reference:https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S2352396419304281