با از بین بردن ژن های تنظیم کننده ویروس ایدز HIV-1 با استفاده از سیستم ویرایش ژنومCRISPR / Cas9، گروهی از محققان در ژاپن موفق به مسدود کردن تولید و تکثیر ویروسHIV-1 در سلول های آلوده شده اند.

عفونت ویروسی تضعیف کننده سیستم ایمنی انسان ۱ (HIV-1) یک بیماری مزمن است که بیش از ۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان را  آلوده کرده است. این عفونت را می توان با درمان ضد رتروویروسی (ART) کنترل کرد، اما هنوز هیچ درمان کاملی برای آن وجود ندارد. از بین بردن سلول هایی که آلوده به ویروس HIV-1 می شوند در بدن بیمار مشکل است زیرا زمانی که ویروس تکثیر می شود، ژن ویروسی وارد کروموزوم ها در سلول های آلوده می شود.

روش های ویرایش ژنوم قطعات خاصی از ژن ها را ویرایش می کنند و  به ما اجازه می دهد بخش هایی از توالی DNA را حذف یا اضافه کنیم. سیستمCRISPR / Cas9 که اخیرا توسعه یافته است، یک ابزار امیدوار کننده برای غیرفعال کردن ژنهای HIV-1 است که در کروموزوم افراد آلوده شده وارد شده است.

در این مطالعه محققان دو ژن را هدف قرار دادند که در تولید و تکثیر ویروس HIV-1 نقش تنظیمی دارند. این ژن ها که به نام tat و rev شناخته می شود. بر اساس اطلاعات ژنتیکی از شش نوع زیر مجموعه  HIV-1، این تیم تحقیقاتی شش نوع RNA راهنما (gRNA) را ایجاد کردند که امکان ویرایش ژنوم خاص را با استفاده از سیستم CRISPR / Cas9 فراهم می کند. آن ها یک وکتور lentiviral ایجاد کردند که Cas9 و gRNA را بیان می کند. این گروه هیچ جهش ناخواسته ای را ملاحظه نکردند (ویرایش غیر اختصاصی ژنوم که به طور ناخواسته ژن های سلولی میزبان را هدف قرار می دهد) و بیان Cas9 و gRNA بر میزان بقاء سلول های کشت شده تاثیر نمی گذارد. محققان مشاهده کردند که به کمک این روش بیان ژن های هدف کاهش یافت.

تاریخ انتشار:۹۷/۳/۶

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).