سلول‌های chimeric antigen receptor یا Car T Cell توانسته اند توجه گسترده‌ای را در سال‌های اخیر در حوزه‌ی صنعت سلامت به خود جلب کند. این تکنولوژی با خارج کردن سلول‌های T از بدن بیمار، اعمال مکانیسم‌های تغییر ژنتیکی و تزریق مجدد آن به بدن بیمار، سیستم ایمنی فرد را برای مقابله با سرطان های مختلف  تقویت می کند.

این تکنولوژی هنوز در دوران ابتدایی عمر خود به سر می‌برد اما پیش بینی‌ها حاکی از رشدی دو رقمی و ایجاد صنعتی چند میلیارد دلاری در آینده‌ای نزدیک است. تا سال ۲۰۱۶ بیش از چهل شرکت در این حوزه وارد شده‌اند که در این میان سه شرکت کلیدی وجود دارند. یکی از این شرکت‌های کلیدی شرکت نام آشنای Novartis است که اخیرا برای محصول مبتنی به سلول های CAR-T خود به نام کایمرا موفق به دریافت تائیدیه FDA شد. از دیگر شرکت های پیشرو می توان به شرکت های Kite Pharma و Juno اشاره کرد.  با توجه به سابقه‌ی گسترده‌ی تحقیقاتی و مطالعات بالینی این سه شرکت انتظار می‌رود محصولات متعدد را در سال ۲۰۱۷ به بازار معرفی کرده و آن‌ها را در دو الی سه سال آینده تجاری کنند.

احتمالاً این دسته از محصولات در آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۷ تنها ۷۲ میلیون دلار بازار داشته باشند. اما نکته‌ی جالب این است که پیش بینی رشدی بالغ بر ۴۶% در ده سال و رسیدن به بازاری حدود ۳.۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۸ در آمریکای شمالی این محصول درمانی را از سایر محصولات حوزه سلامت متمایز کرده است. انتظار می رود که اروپا دومین بازار بزرگ تولید کنندگان محصولات سلول های CAR T باشد.

بنابر پیش بینی های موسسه Coherent Market Insights بازار جهانی درمان با سلول های  CAR-T در سال ۲۰۲۸ به چیزی در حدود ۸٫۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

Reference: https://www.coherentmarketinsights.com/press-release/global-car-t-cell-therapy-market-to-reach-the-value-us-85-billion-by-2028-18

تاریخ انتشار: ۹۶/۶/۲۹

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).