در سال ۲۰۱۶ محققان توانستند به کمک سلول های بنیادی بینایی ۱۲ کودک مبتلا به آب مروارید را بهبود ببخشند. پژوهشگر ارشد این مطالعه Kang Zhang استاد دانشگاه های Sun Yat-sen گوانگجو و Sichuan می گوید: ترمیم بینایی به کمک سلول های بنیادی می تواند نقطه عطفی در درمان بیماری آب مروارید در کودکان کمتر از دو سال باشد.

مدت پنج سال است که دانشمندان چینی با همکاری محققان موسسه Eye Shiley در دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو، برای توسعه یک روش جراحی غیر تهاجمی هستند تا در مدت سه ماه بینایی جهت تشخیص نور را به بیماران بازگردانند. در طی این روش، جراحان عدسی آسیب دیده را از چشم بیمار حذف می کنند اما سلول های بنیادی اپیتلیال عدسی را دست نخورده باقی می گذارند. این سلول ها جایگزین سلول های آسیب دیده می شود.

انجام چنین آزمایش هایی در کشور چین به جای ایالات متحده آمریکا موجب کاهش هزینه های انجام آن می شود. از طرف دیگر، مطالعات پیش بالینی این مطالعه بدلیل سهولت قوانین کار با حیوانات آزمایشگاهی در چین نسبت به آمریکا موجب تسریع در پیشرفت آزمایشات شد. اگر این آزمایشات قرار بود بطور کامل در آمریکا انجام شود حداقل پنج تا ده سال به طول می انجامید، در حالی که اکنون تنها ۲ تا ۳ سال تمامی آزمایشات انجام شد.

نتایج این آزمایشات موجب ستایش دیگر محققان شده است. Dusko Ilic، پژوهشگر دانشگاه King’s College لندن می گوید: این تحقیق یکی از بهترین دستاوردهای علم پزشکی بازساختی است.

تاریخ انتشار:۹۶/۱۱/۲

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).