به گزارش روابط عمومی و روابط بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادیدومین سمپوزیوم سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری۱۹ اسفند ماه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‏های سلول های بنیادی در پژوهشگاه رویان و با محورهای زیر برگزار گردید:

سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در نارسایی مزمن کلیوی،

– سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری های گلومرولی، سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری کلیه پلی کیستیک، 

– سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری عروق کلیوی، سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری کلیوی مرحله نهایی و

–  پیوند کلیه و همچنین سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیماری کلیوی مرحله نهایی و دیالیز

دکتر امیر علی حمیدیه دبیر ستاد در این سمپوزیوم طی سخنانی با اشاره به فعالیت‏های پژوهشگاه رویان و جهاد دانشگاهی در اصفهان در خصوص تاسیس بیمارستانی در جوار مجموعه سلول درمانی و همچنین تاسیس مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان تاکید کردند مجاورت مراکز پردازش سلولی و تحقیقات پایه آن در کنار بیمارستان های مجهز و سطح یک به منظور استفاده از دستاوردهای پژوهشی صورت گرفته در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی ضرورتی است که باید مورد توجه همه مراکز پژوهشی در سراسر کشور قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه کلیه اولین عضوی است که پژوهشگران تلاش هایی برای جایگزینی آن با یک عضو مصنوعی و پیوند کلیه انجام داده اند، گفت: کاهش مرگ و میر صورت گرفته ناشی از مرگ مغزی و افزایش بیماران کلیوی نیازمند پیوند باعث شده تا اهمیت پزشکی باز ساختی برای این بیماران دوچندان شود. ضمن اینکه هزینه های بالای درمان بیماری های کلیوی که به بیماران و اقتصاد درمان هر کشوری وارد می‏شود بسیار بالاست.

حمیدیه با اشاره به پروژه های بزرگی همچون پروژه نفروستوم که در اتحادیه اروپا در حال انجام است گفت: این تحقیقات نسبت به تحقیقاتی که بر روی سایر اعضای بدن انجام می شود فاصله ی بیشتری از بازار دارد، وی از پژوهشگران داخلی خواست با دقت و سرعت بیشتری پژوهش های خود را در این حوزه به نتیجه برسانند. وی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد هر روز شاهد ورود محصولات و خدمات بالینی جدیدی از سلول درمانی را به بازار کشور شاهد باشیم که منجر به درمان بیماری های متعددی منجر می شود.

این سمپوزیوم یک روزه با حضور دکتر عبدالمحمد کجباف زاده، دکتر ایرج نجفی، دکتر سودابه اعلاتاب، دکتر رزیتا حسینی، دکتر سروش شکرچیان، دکتر ناصر اقدمی، دکتر یوسف قیصری، دکتر رضا سعیدی، دکتر عطیه مخلوق، دکتر رضا سامانی و دکتر احسان احسانی برگزار شد. همچنین از مجموع ۱۴ طرح دریافتی، ۱۳ طرح منتخب، برای داوران ارسال شد. در نهایت دو ایده با عنوان « بررسی عملکرد درمانی- ایمونومدولاتوری سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از مغز استخوان و بافت چربی به منظور جلوگیری از نارسایی مزمن کلیه و افزایش حفظ بقای پیوند کلیه در مدل میمون» و «تولید سلول‏ های پیش ساز نفرون و ارگانوئید کلیوی از سلول های بنیادی جنینی انسان » به عنوان ایده برتر انتخاب شدند.

 

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).