اخیرا، شرکت های بیوتکنولوژی و داروسازی سرمایه گذاری های وسیعی در زمینه تحقیق بر روی درمان های ایمونولوژیک می کنند زیرا پتانسیل رشد بسیار سریع آن توجه این شرکت ها را به خود جلب کرده است.

طی هفته گذشته، اولین درمان با استفاده از روش های ژن درمانی برای محصول Kymriahشرکت نوارتیس توسط FDA مورد تائید قرار گرفت. این محصول برای درمان مبتلایان به لوکمی حاد لنفوئیدی کاربرد دارد. این محصول نوعی سلول T مهندسی ژنتیک شده است که می تواند سلول های سرطانی را بهتر و موثرتر شناسایی کرده و از بین ببرد.

در کنار شرکت نوارتیس که پیشتاز تجاری سازی این روش درمانی است. شرکت های دیگر هم به این حوزه ورود کرده اند. در زیر به برخی از شرکت های فعال در این حوزه اشاره شده است.

شرکت Kite Pharma Inc

انتظار میرود KITE تأیید درمان CAR-T axicabtagene ciloleucel (axi-cel) خود را به زودی دریافت کند. درخواست مجوز برای این محصول در مارس ۲۰۱۷ ارائه شد. این درخواست در ایالات متحده آمریکا مورد بررسی اولیه قرار گرفت و انتظار میرود FDA در تاریخ ۲۹ نوامبر ۲۰۱۷ تصمیم نهایی بگیرد. این محصول در اتحادیه اروپا نیز در انتظار تایید است که در سال ۲۰۱۸ مورد بررسی قرار می گیرد. این محصول برای درمان لنفوم تهاجمی غیر هوچکین که شامل لنفوم سلول B بزرگ و لنفوم فولیکولار سلول B است، قابلیت استفاده دارد. سهام Kite Pharma تا به امروز به میزان ۲۹۷٫۰٪ افزایش یافته است.

شرکت Juno Therapeutics

JUNO  در حال توسعه ایمونوتراپی های مبتنی بر سلول با تمرکز ویژه بر روی  CAR-T Cell و فن آوری TCR با مهندسی ژنتیک سلول های Tجهت تشخیص و از بین بردن سلول های سرطانی است. این شرکت در حال انجام کارآزمایی بالینی محصولی با قابلیت درمان لنفوم غیر هوچکین و لوکمی لنفوسیتی مزمن می باشد. این شرکت انتظار دارد محصولش تا سال ۲۰۱۸ تأیید شود. سهام شرکت در سال جاری به میزان ۱۱٫۷۷٪ رونق گرفته است. تا به امروز نیز سهام این شرکت ۱۱۹٫۷۷% رشد داشته است.

شرکت Bluebird Bio

این شرکت نیز با همکاری Celgene Corporation CELG در حال انجام کارآزمایی بالینی محصولی با قابلیت درمان میلوما چندگانه و بررسی میزان کارایی و ایمنی آن می باشد. سهام این شرکت نیز تا به امروز ۱۰۵۵% رشد داشته است.

شرکت ZIOPHARM Oncology

این شرکت در حال تحقیق بر روی درمانی با استفاده از سلول های CAR-T می باشد که می تواند برای درمان بدخیمی های لنفوئیدی استفاده شود. سهام این شرکت نیز سالانه حدود ۱۸۸% پیشرفت داشته است.

لازم به ذکر است، طبق گزارش سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا، FDA در حال ارزیابی بیش از ۵۵۰ درخواست برای آزمایش داروهای مبتنی بر ژن‌درمانی است که ۷۴ عدد از آن مربوط به آزمایش داروهای CAR-T است.

تاریخ انتشار:۹۶/۶/۲۰

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).