تیمی از محققین سوئدی پروتکل جدیدی با پتانسیل تولید صنعتی سلول های کمکی مغزی موسوم آستروسیت ها منتشر کرده اند. این پروتکل می تواند به ایجاد درمان های جدید برای بیماری مانند آلزایمر کمک کند.

سلول های ستاره ای شکل موجود در مغز و نخاع، آستروسیت نام دارند که همانند چسبی سلول های عصبی را به هم متصل می کنند. پیشرفت های اخیر حاکی از وظایف گسترده تر آستروسیت ها بوده است و نشان داده است که این سلول ها در تنظیم عملکردهای پیچیده مغزی نقش دارند و از فاکتورهای دخیل در بیماری های عصبی مانند آلزایمر محسوب می شوند.

آستروسیت های انسانی به طور قابل توجهی پیچیده تر از آستروسیت های موشی هستند و مدل های موجود برای تولید آن ها برای استفاده در غربالگری های دارویی راضی کننده نیست.

Astra Zeneca در انستیتو کارولینسکا، سلول های پوست انسانی را به سلول های بنیادی پرتوان القایی بازبرنامه ریزی کرده و در ادامه با تیماری از فاکتورهای رشد آن ها را آستروسیت تبدیل کردند. با استفاده از این روش آن ها توانستند مقادیر زیادی از آستروسیت ها را تولید کنند و براین باورند که این پروتکل قابلیت تولید وسیع آستروسیت ها برای کاربرد در صنعت داروسازی را دارد. تولید این آستروسیت ها گام مهمی به سمت درک و درمان بیماری های عصبی محسوب می شود.

Reference: http://www.cell.com/stem-cell-reports/fulltext/S2213-6711(18)30047-X

 

تاریخ انتشار:۹۶/۱۲/۱۷

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).