شرکت دارویی Cellectis که تحقیقات خود را در زمینه توسعه ایمونوتراپی بر پایه ویرایش ژنوم سلول های T و تولید سلول های CAR-T متمرکز کرده است توانست در تاریخ ۲۴۴ جولای ۲۰۱۷ گرنتی را برای اختراع اندونوکلئازهای RNA هدایتگر به منظور مهندسی ژنتیک سلول های T از اداره ثبت اختراعات اروپا  دریافت نماید.

ثبت این اختراع در آگوست ۲۰۱۷ انجام خواهد شد. این ثبت اختراع که اهمیت زیادی در استفاده های بالینی خواهد داشت تکمیل کننده ی ۲ دهه تحقیق در فن آوری های مهم ویرایش ژن از قبیل Mega nucleases ، TALEN ، Mega TAL و  CRISPR را دنبال می کند.

دکتر Andre Choulika مدیرعامل شرکت Cellectis بیان داشت: Cellectis شرکتی پیشگام در زمینه تکنولوژی ویرایش ژنوم است و کشف پتانسیل CRISPR در روزهای ابتدایی اش و کاربرد های مختلف آن در زمینه اصلاحات ژنی که مرتبط با داروهای نسل جدید است باعث اختصاص این گرنت به چنین اختراعی شد.

در حالیکه کمپانی Cellectis تکنولوژی TALEN را به عنوان یک فن آوری قدرتمند و قابل تنظیم در کاربردهای مختلف جهت درمان های انسانی و خط تولید انتخاب کرده بود، این تیم در تحقیقات از CRISPR مبتنی بر نوکلئاز نیز در سلول های T استفاده می کرد زیرا گزینه ای ارزان و مناسب برای اکتشافات ژنتیکی بود که در حال فرا گیر شدن بود.

از این رو این حق اختراع نه تنها باعث تقویت رهبری Cellectis در وضعیت ویرایش ژن می شود بلکه توسعه هر چه بیشتر درمان با سلول هایCAR-T را در اختیار این شرکت قرار می دهد. چنین روندی صدور مجوز جهت در دسترس قرار دادن این تکنولوژی بین سایر شرکت ها را نیز تسریع خواهد نمود.

تاریخ انتشار: ۹۶/۵/۲۴

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).