به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان، دومین جلسه ی تئوری و عملی کارگاه آموزشی سه‌روزه  اصول کشت، جداسازی، تولید سلول و فراورده های سلولی، با حضور اساتید گرامی جناب آقای دکتر کیهانور، آقای دکتر شعاع حسنی صبح روز پنجشنبه  ۱۹ اسفند در سالن کنفرانس این مرکز برگزار شد.

کارگاه امروز با مروری در رابطه با مباحث دیروز در قالب سوال و جواب توسط دکتر کیهان ور دبیر علمی کارگاه شروع گردید که همه ی شرکت کنندگان در پاسخگویی به صورت فعال مشارکت داشتند. سپس معاون TTC مرکز به توضیح مطالبی در زمینه ی قوانین کار در آزمایشگاه، آشنایی با ابزار و ملزومات اتاق تمیز، انواع دستگاه های پر کاربرد در آزمایشگاه، انواع محیط کشت سلولی و نحوه ی کار در کشت سلول پرداختند.

این مباحث با  ارائه ی سرفصل مربوط به بافت پوست توسط دکتر شعاع حسنی ادامه یافت و  در این بخش مفاهیم کامل و گسترده ای از معرفی این بافت، و اهمیت آن در عرصه ی علمی و پزشکی بازساختی ارائه نمودند و شرکت هایی که محصولات موفقی در این زمینه از جمله زخم های دیابتی، سوختگی ها و vitiligo داشتند، معرفی شد که در این بخش دکتر رنجکش متخصص پوست بیمارستان سینا و عضو بالینی مرکز جامع علاوه بر حضور در کارگاه به ارائه بخشی از تجارب خویش در این عرصه پرداختند.

در ادامه اساتید کارگاه با سلول های بافت پوستی یعنی فیبروبلاست ها، کراتینوسیت ها و ملانوسیت ها بود که در ابتدا نحوه بدست آوردن این رده های سلولی ،جداسازی،کشت و  کاربرد آنها در انواع مشکلات پوستی تشریح نموده و در نهایت به آموزش نحوه ی جداسازی این رده های سلولی از بافت به صورت عملی در آزمایشگاه پرداختند.

در بخش دوم کارگاه امروزدکتر شعاع حسنی و دکتر کیهان ور با همکاری آقای بیژن پور به ارائه ی مطالبی در رابطه با مفاهیم تئوری و آموزش عملی PRP و مواردی که این پروتکل درمانی در آنها کاربرد دارد، پرداختند که در این بخش نیز سرکار خانم دکتر یاسمن کیوانچهر، متخصص پزشکی ورزشی و عضو بالینی مرکز به ارائه تجربیات خود در زمینه استفاده از  پلاسمای غنی از پلاکت در استئوآرتروز، مشکلات  Rotator Cuff و  Tennis Elbow پرداختند.

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).