سلول­ های موشی تولید شده از منشاء سلول­ های بنیادی در شرایط برون­ تنی درون یک قطره ژل رشد داده شدند و از آنها جنین های اولیه ای تولید شد که این روند معادل طی نمودن یک سوم مسیر در بارداری طبیعی است.

سلول های موشی بصورت مصنوعی در خارج از بدن و در قطره ای از ژل رشد می­کنند تا به جنین های اولیه تبدیل گردند که یک سوم مسیر کامل در بارداری می باشد. تبدیل تخمک های بارور شده به جنین ­های کوچک و زنده از برجسته­ ترین پژوهش­ های طبقه بندی شده در مجله Nature می­باشد. در حال حاضر دانشمندان مهمترین مرحله تشکیل جنین در موش را برای اولین بار شبیه سازی نمودند.

سلول­ ها در شرایط خارج از بدن و در قطره ژل ه­ای رشد می­ کنند و بخوبی ساختارهای درون جنینی را که طی تکوین جنین شکل می­ گیرند، شبیه سازی می­ کنند. Magdalena Zernicka-Goetz زیست­ شناس تکوینی که مسئول این پژوهش در دانشگاه کمبریج است بیان داشت: شناخت جزئیات روند تکوین یک معجزه است، چرا که سیگنال­ های تاثیرگذار در مراحل ابتدایی تکوین جنین شناخته می ­شوند و قابل استفاده خواهند بود.

هدف دانشمندان از این پژوهش رشد جنین موش ­ها در شرایط خارج از بدن نیست بلکه این روند، بینش جدیدی را در بررسی چگونگی توسعه جنین قبل از لانه گزینی بر ما می­ گشاید. تاکنون پژوهشگران سعی کرده­ اند ساختار  سه بعدی جنین را در خارج از بدن شبیه­ سازی کنند زیرا رحم مادر بسیار کوچکتر از آنست که بتوان تمامی جزئیات تکوینی را توسط سونوگرافی مشاهده نمود.

دکتر Zernicka-Goetz می­ گوید در زمان لانه­ گزینی، هنگامیکه جنین در رحم مادر جای می­ گیرد اتفاقات، اسرار آمیز است و در ابتدا همانند جعبه ای سیاه همه چیز مبهم است ولی در هفته های بعد می­توان این روند را مشاهده نمود.

دانشمندان معتقدند دو سوم سقط جنین ­ها پیش از لانه ­گزینی اتفاق می­افتد که خانم­ ها از آن آگاهی نیز ندارند. این تیم در کمبریج در حال تدارک برای ساخت چنین جنینی با استفاده از سلول­های بنیادی انسانی هستند.

پروفسور Robin Lovell-Badge که یک زیست­ شناس سلول­ های بنیادی در انستیتو فرانسیس کریک در لندن است می­ گوید یکی از چالش ­های اساسی کار اینست که هنوز دانشمندان تجربه استخراج سلول­ های تروفوبلاست از جنین انسانی را ندارند. در مدل موشی ارتباطات بین دو نوع سلول است که باعث آغاز خود سازمان­ یابی در جنین می­گردد. وی در نهایت افزود: دانشمندان همیشه دوست دارند که سوالات بی پاسخ داشته باشند و ما را مشغول این سوالات می کنند.

تاریخ انتشار:۹۶/۶/۲۰

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).