به نقل از ایرنا – معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: پنج واکسن شامل واکسن Hpv، پنوموک، روتاویروس، آنفلوانزا و لیشمانیا سال آینده در کشور تولید می‌شود.

 

سورنا ستاری روز دوشنبه در مراسم تقدیر از توانمندی های دارویی و تجهیزات پزشکی کشور در باغ موزه دفاع مقدس افزود: صنعت دارو و تجهیزات پزشکی جزو افتخارات کشور است به خصوص در حوزه بایو تکنولوری که همه بخش های تولیدی آن را در کشور داریم و توسعه این حوزه واقعا بی نظیر است و خروج فعالان این صنعت بسیار کم شده است.
معاون علمی رئیس جمهوری گفت: شرکتهای دانش بنیان و شتاب دهنده های تخصصی متعددی در این حوزه ایجاد شده که همگی از پویایی و مدیریت موفق سازمان غذا و دارو است که اکوسیستم این توسعه را ایجاد کرده است، گرچه انتقادهایی به آن وارد است اما ایکاش چنین سازمانی را در دستگاههای دیگر ی مثل وزارت نفت و صنعت داشتیم.
ستاری ادامه داد: سازمان غذا و دارو نقش اصلی را در شکل گیری این اکو سیسستم داشته است. از پارسال که تحریم ها تشدید شده فرصت بزرگی برای توسعه تولید داخل شکل گرفته که باید از این فرصت تاریخی استفاده کنیم.
وی گفت: همزمان با حوزه دارویی ۱۰۰ شرکت سلول بنیادی هم ایجاد شده و در این حوزه نیز به سرعت در حال رشد هستیم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: در سال گذشته با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری از تولید ۵۶ قلم دارو و ۳۸۰ ماده اولیه ۲۵۰ میلیون یورو ارزبری داروی کشور کاهش یافت. امسال نیز ۱۳۵ دارو و مواد اولیه که بیشترین ارزبری را داشتند در کشور تولید شده، این ۱۳۵ قلم در مراحل نهایی تولید هستند و برنامه زمان بندی واردات آنها که شامل محصولات مهمی مثل IVIG و البومین است به زودی اعلام می‌شود.
وی گفت: بسته دوم حمایتی معاومت علمی ریاست جمهوری نیز شامل پنج واکسن است که با فعالیت بخش خصوصی سال آینده وارد بازار ایران می شود.

معاون علمی  و فناوری ریاست جمهوری گفت: در حوزه تجهیزات پزشکی افزایش تولید، پیچیدگی های بیشتری دارد. تجهیزات بزرگی داریم که ۳۰ میلیارد تومان قیمت دارند و البته به دنبال حمایت از تولید این دستگاه ها نیز هستیم. فرهنگ جدیدی در کشور شکل گرفته که به خصوص در دوره تحریم به دنبال افزایش تولید محصولات با فناوری بالاست و البته همت و رویکرد سازمان غذا و دارو نیز در این فرهنگ جدید نقش مهمی داشته است.

وی گفت: مدیریت سازمان غذا و دارو در این شرایط سخت تحریم جای تقدیر دارد. امیدواریم در عرصه های مهم دیگری مانند تولید محصولات دام و طیور و آبزیان و سموم کشاورزی که خلاء و عقب ماندگی های زیادی داریم نیز مانند حوزه دارو شاهد توسعه تولید باشیم البته در این حوزه نیز داروسازان با توجه به توان و ارتباط علمی که با حوزه بیوتکنولوژی دارند نیز می توانند ورود کنند.

ستاری گفت: معاونت علمی ریاست جمهوری برنامه های مفصلی برای حمایت از تولید در حوزه آبزیان و طیور و سموم کشاورزی دارد و از تولیدکنندگان توانمند حمایت می کند.

وی ادامه داد: هر سال ۳۰۰ میلیارد یورو برای واردات سموم کشاورزی هزینه می شود که اگر متخصصان بیوتکنولوژی وارد این عرصه شوند می توانیم از فرصت دوران تحریم برای توانمندی بیشتر در این حوزه نیز استفاده کنیم

 

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).