با توجه به افزایش جمعیت سالخورده و افزایش چاقی، شیوه زندگی کم تحرک به طور فزاینده ای در جامعه رواج یافته که این امر منجر به تبدیل شدن دیابت به یک نگرانی عمده در ایالات متحده و در سراسر جهان شده است. بنا به آمار گزارش شده ۲۹٫۱ میلیون نفر یا ۹٫۳۳ درصد از جمعیت ایالات متحده آمریکا مبتلا به دیابت هستند، از جمله ۸٫۱۱ میلیون نفر که دیابت آن ها هنوز تشخیص داده نشده است. به گفته انجمن دیابت آمریکا، هزینه ای که این  بیماری در ایالات متحده آمریکا در هر سال به خود اختصاص می دهد بالغ بر “۲۴۵۵ میلیارد دلار بوده است که تقریبا معادل ۵۰۰۰۰۰ دلار در هر دقیقه است.

در یک دستاورد تاریخی، موسسه تحقیقات دیابت دانشکده پزشکی میلر دانشگاه میامی اعلام کرد اولین بیماری که در کارآزمایی بالینی آن ها شرکت کرد، تزریق انسولین را پس از پیوند سلول هایislets  در یک داربست بیولوژیک متوقف کرده است. این بیمار ۴۳۳ ساله از هفده سالگی به تزریق انسولین نیاز پیدا کرد ولی اکنون می تواند انسولین مورد نیاز خود را با این پیوند تامین کند و دیگر به تزریق انسولین نیازی نداشته باشد.

با توجه به پیشرفت های روزافزون پزشکی بازساختی، شرکت های زیر در جستجوی روش های مبتنی بر سلول برای درمان دیابت می باشند.

شرکت  ViaCyte  

با توجه به خبرهای اخیر، ViaCyte  به عنوان پیشگام در درمان سلول های بنیادی برای درمان دیابت نوع ۱ و ۲ شناخته می شود. دکتر Paul Laikind مدیر عامل شرکت می گوید: بیش از یک دهه است که ما بر روی درمان های مبتنی بر سلول های بنیادی کار می کنیم و امروزه تمرکز ما بر روی درمان دیابت وابسته به انسولین می باشد. با همکاری شرکت BetaLogics پیشرفت ما به عنوان پیشگام در این عرصه قابل توجه بوده است. ما سلول های بنیادی را به سلول های بتا پانکراس تمایز داده و سپس آن را به بیمار پیوند می کنیم. این سلول ها می توانند انسولین و دیگر هورمون ها را ترشح کرده و سطح گلوکز خون را کنترل نمایند.

شرکت Sernova

این شرکت توسط محققان کانادایی تاسیس شده است. این شرکت نیز توانایی تمایز سلول های بنیادی به سلول های حساس به سطح گلوکز خون را دارا می باشد که در مواجهه با گلوکز می تواند از خود انسولین ترشح کند.

مدیر عامل این شرکت خاطر نشان می کند: ما بر این باوریم که Sernova توانایی افزایش کیفیت درمان برای میلیون ها نفر از افراد مبتلا به دیابت وابسته به انسولین را دارا می باشد. این شرکت در سال ۲۰۱۶۶ اعلام کرد که در حال توسعه و بهینه سازی روش درمانی خود می باشد.

شرکت AltuCell

این شرکت کوچک اما کارآمد ماموریتش را حول محور یافتن درمان برای دیابت وابسته به انسولین قرار داده است. این شرکت با محققان طراز اول اروپا و آمریکا در حال همکاری می باشد.

در مطالعه ای که توسط تیم پزشکی AltuCell در سال ۲۰۱۶ به چاپ رسید نتایج روش درمانی آن ها قابل توجه گزارش شد. ۶۰% از موش های تحت آزمایش توانایی تنظیم گلوکز خون خود را بازیافتند. ۴۰۰% باقیمانده نیز سطحی از بهبودی را از خود نشان دادند در حالی که موش های شاهد همچنان دارای دیابت بودند. بدین ترتیب این شرکت شواهدی از استفاده موثر از سلول های سرتولی میکروکپسوله شده برای درمان دیابت را نشان داد.

از دیگر شرکت های شناخته شده در درمان دیابت با کمک تکنیک های سلول درمانی می توان به شرکت های NextCell Pharma AB، Osiris Therapeutics و Mesoblast اشاره کرد.

Reference: https://www.bioinformant.com/stem-cells-for-diabetes/

تاریخ انتشار: ۹۶/۶/۲۶

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).