به گزارش مرکز جامع سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان از روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی درتاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۶ در محل دانشگاه شهید بهشتی همایش کاربرد سلول های بنیادی در پزشکی با حضور تنی چند از اساتید برجسته کشور برگزار گردید.

ابتدا دکتر طباطبایی دبیر علمی همایش  ضمن خوش آمد گویی و خیر مقدم به میهمانان به ذکر اهمیت سلول های بنیادی در علم پزشکی پرداخت .

سپس دکتر حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی به ایراد سخنرانی پرداخت. وی گفت: کاربرد درمانی سلول های بنیادی در ایران به استفاده از سلول های بنیادی خونساز در بیش از ۲۵ سال گذشته بر میگردد. وی افزود: بکارگیری از این سلول های بنیادی انواع سرطان های خون، بیماری های خونی صعب العلاج غیر بدخیم و بسیاری از اختلالات متابولیک ژنتیکی درمان می شوند و تعداد افرادی که با استفاده از سلول های بنیادی خونساز خدمات درمانی دریافت کرده اند اخیرا از سالیانه هزار مورد فراتر رفته است استفاده از سلول های بنیادی و سلول های سوماتیک از منابع دیگر برای درمان نیز تحت بررسی قرار دارد. این نوع کارآزمایی بالینی در کشور عزیزمان نیز بطور جدی دنبال می شود بطوریکه آمار جهانی سال ۲۰۱۶ نشان داده اند که ایران در بین کشورهای دنیا در زمینه سلول های بنیادی رتبه ۱۵ دنیا را به خود اختصاص داده است. آخرین آمار سال ۱۳۹۵حاکی از آنست که ۷۶ کارآزمایی بالینی سلول درمانی در کشور وجود دارد و ایران از این نظر در رتبه دوم منطقه شرق مدیترانه و شمال افریقا قرار دارد. از این تعداد کارآزمایی بالینی، ۵۱ مورد اختتام یافته اند و یا پروسه بیمارگیری آنها پایان یافته است و در انتظار اعلام نتایج کار بسر میبرند و ۲۵ مورد آنها نیز فعال می باشند .

همچنین وی از افتتاح اولین مرکز جامع پرورش حیوانات آزمایشگاهی در کرمان و دومین مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی کشور در شیراز در اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد.

در ادامه برنامه دکتر زالی ریاست سازمان نظام پزشکی، دکتر قانعی رییس انستیو پاستور ایران و دکتر شعاع حسنی مدیر فناوری و تجاری سازی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی به ایراد سخنرانی پرداختند تا بخش اول سخنرانی ها پایان پذیرد. این همایش دو روزه به همت انجمن سلول های بنیادی استان تهران در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد .

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).