به گزارش روابط عمومی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان از روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی هفتمین نشست کارگروه بیولوژی تولید مثل با حضور دکتر شعاع حسنی و جمعی از اعضای این کار گروه به سرپرستی دکتر سلیمانپور در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.

در ابتدا دکتر شعاع حسنی با اشاره به حمایت ستاد از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در قالب طرح های مرز دانشی و فناوری بر لزوم اخذ تائیدیه کمیته پژوهشی دانشگاه به عنوان یکی از الزامات روند داوری طرح ها در ستاد تأکید کرد.

وی در ادامه توضیحاتی در مورد برگزاری اولین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی سال قبل ارائه نمود و گفت از دستاوردهای خوب این جشنواره آن بود که باعث تسهیل ورود فناوری و تکنولوژی از خارج به داخل کشور شد.

وی افزود: برای جشنواره ۳۰ نفر از ایرانیان مقیم خارج دعوت شده اند که می توان در طول جشنواره  با این افراد ارتباط خوبی برقرار کرد. یکی دیگر از بخش های جشنواره کارگاه ها ست . تعداد ۱۷ کارگاه در نظر گرفته شده که   بیشتر این کارگاه ها شامل عناوین سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی است. وی افزود: در کنار جشنواره  تعداد ۵۵ غرفه نمایشگاهی خواهیم داشت که برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده تا بتوانند محصولات خود را عرضه کنند.

یکی دیگر از بخش های جشنواره  فن بازار است که در آن از ایده ها حمایت شده و سرمایه گذاری خوبی از آنها بعمل خواهد آمد. همچنین ۳ مشکل صنعت زیست شناسی انتخاب شده و به عنوان سه چالش مهم در جشنواره مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اگر کسی بتواند در این سه مورد در رسیدن به اهداف ستاد کمک کند از حمایت های خوبی برخوردار خواهد شد. در قسمت دیگر جشنواره استارتآپ ها را داریم که اولین استارتآپ چندی پیش در تبریز برگزار شد. تصمیم بر این است که دومین استارتآپ هم در کنار جشنواره برگزار شود. همچنین دومین المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در محل کنگره برگزار خواهد شد که برای این بخش برنامه مفصل و خوبی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: تعداد مراکز تحقیقاتی که با ستاد کار می کنند نسبت به سال های گذشته دو برابر شده است و در این راستا تمرکز بیشتر روی شهرستان ها می باشد  و در حال حاضر نیز با ۴۴ مرکز تحقیقاتی و پژوهشی در کشور فعالیت می کنیم.

دکتر شعاع حسنی گفت: یکی دیگر از سیاست های ستاد حمایت از طرح های کلا ن و ملی می باشد و در این خصوص لازم است طرح ها به مرحله تولید و تجاری سازی برسند.

در ادامه دکتر سلیمانپور به ارائه طرح در زمینه تولید آزمایشگاهی اسپرم های انسانی با قابلیت لقاح در افراد آزو اسپرمی غیر انسدادی پرداخت و گفت:صندوق های حمایتی می توانند حمایت مناسب از طرح های تحقیقاتی داشته باشند و می بایست حمایت ستاد به صورت متمرکز بر روی طرح های کاربردی صورت پذیرد.

دکتر توحیدی نیز با اشاره به حمایت ستاد از طرح ها در قالب فناوری و مرز دانشی افزود: می بایست  طرح های پژوهشی و تحقیقاتی در سازمان های مربوطه انجام شود و این کارگروه به اولویت ها در زمینه مربوطه بپردازد همچنین اقدامات مناسبی نیز در جهت تدوین طرح ها بر اساس تولید محصول صورت پذیرد. وی با اشاره به بحث ترویج علم سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی گفت: می توان به سمت تولید تکنولوژی جدید رفت و وظیفه ستاد نیز حمایت از دانش و پژوهش هایی می باشد که مرز دانشی بوده و در حال رسیدن به نتیجه می باشد.

در پایان دکتر هادی گفت: باتوجه به پیشرت علم و تکنولوژی در تمام زمینه ها و البته پزشکی باید حمایت ها افزایش پیدا کند و

می بایست طرح های پژوهشی در دانشگاه ها و پژوهشسرا ها انجام گیرد.

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).