هفته گذشته، دو فرد مبتلا به دیابت تیپ I پیوند سلول های بنیادی جنینی دریافت نمودند. دیابت تیپI  به دلیل حمله اشتباهی سیستم ایمنی به پانکراس رخ می دهد که عارضه ی آن جلوگیری از تولید انسولین می باشد و این عارضه ۱۰ % از جمعیت ۴۲۲۲ میلیون دیابتی را در جهان مبتلا کرده است.

بیش از ۱۵ سال است که محققان در پی جایگزینی سلول های بنیادی با سلول های آسیب دیده هستند و در این مسیر با مشکلات زیادی روبرو شدند.

Viacyte ، شرکتی در San Diego ، کالیفرنیا است که در این زمینه تحقیقات خود را شروع کرده است. پیوند ایمپلنتی به اندازه یک کارت اعتباری که PEC-Direct خوانده می شود و حاوی سلول های بنیادی جنینی است که توانایی بلوغ به سلول های تخصص یافته جزایر لانگرهانس را دارند و قادرند جایگزین سلول هایی گردند که در نتیجه دیابت تیپ I از بین رفته اند.

پیوند این ایمپلنت به جهت جبران سلول های از دست رفته در زیر پوست و در قسمت ساعد انجام می شود و زمانیکه قند خون بالا می رود این سلول ها انسولین را در خون آزاد می کنند.

Paul Laikind از شرکت Viacyte اذعان کرده که این پیوند یک درمان کاربردی است و یک درمان واقعی نیست چرا که علت بیماری درمان نمی شود و تنها سلول هایی که آسیب دیده و ازبین رفته اند جایگزین می شوند.

دستگاه مشابهی نیز بیش از این ساخته شده بود که از سلول های کمتری بهره می برد و روی ۱۹ بیمار دیابتی آزمایش شده بود که در آن سلول های پیش ساز به سلول های جزایر لانگر هانس تمایز یافتند ولی به دلیل میزان کم این سلول ها درمان صورت نپذیرفت.

در حال حاضر شرکتViacyte بسته های  PEC-Direct شامل سلول های جنینی را در ۲ فرد پیوند نموده است. PEC-Direct دارای منافذی در قسمت خارجی دستگاه می باشد که رگ های خونی به داخل آن نفوذ کرده و سلول های پیش ساز را تغذیه می کنند.

بلوغ این سلول ها حدود ۳ ماه زمان می برد و امید است که آنها توانایی پایش قند خون و ترشح انسولین را در صورت نیاز داشته باشند.

تاریخ انتشار:۹۶/۵/۲۱

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).