در مولتیپل میلوما پلاسماسل‌های سرطانی در مغز استخوان یافت می‌شوند. افزایش سلول های سرطانی باعث کاهش سلول های خونی و نهایتاً کم خونی می‌شود. تعداد زیاد سلول های پلاسما باعث آزاد شدن مقدار زیادی آنتی بادی می شود. مقدار زیاد آنتی بادی در سراسر بدن تجمع می یابد و باعث تخریب اعضا می شود.

پرتو درمانی یا رادیوتراپی استفاده از پرتوهای یون ساز برای از بین بردن یا کوچک کردن بافت‌های سرطانی نامیده می شود. در این روش در اثر آسیب DNA، سلول‌های ناحیه درمان یا بافت هدف تخریب و ادامه رشد و تقسیم این سلول ها غیر ممکن می‌شود. اگرچه پرتو علاوه بر سلول‌های سرطانی به سلول‌های سالم نیز آسیب می‌رساند ولی اکثر سلول‌های سالم بهبودی خود را دوباره بدست می‌آورند. هدف از پرتو درمانی از بین بردن حداکثر سلول‌های سرطانی با حداقل آسیب به بافت‌های سالم است.

اخیرا محققان آمریکایی در کلینیک مایو روچستر فاز یک کارآزمایی بالینی تعیین بالاترین دوز قابل تحمل ۹۰Y-Zevalin برای بیماران مبتلا به  مولتیپل مایلوما که تحت پیوند اتولوگ سلول های بنیادی قرار می گیرند را انجام دادند.

در این مطالعه تعداد ۳۰ بیمار شرکت داشتند که تحت درمان با دوز های مختلف ۹۰Y-Zevalin و سپس پیوند اتولوگ سلول های بنیادی قرار گرفتند.

در سه بیمار توکسیسیتی مشاهده شد ولی در مجموع در ۷۳% از بیماران(۲۲ نفر) پاسخ درمانی مورد نظر حاصل شد. جهت درمان مولتیپل مایلوما بالاترین دوز قابل تحمل ۹۰Y-Zevalin،  Gy18 تعیین شد.

پرتوزایی با روش های نوین مانند ایمیونورادیوتراپی همراه با پیوند سلول های بنیادی می تواند در آینده بیشتر مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

Reference: http://www.nature.com/bmt/journal/vaop/ncurrent/full/bmt2017164a.html?foxtrotcallback=true

تاریخ انتشار:۹۶/۶/۲۹

There are no comments yet.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).